آکاایران: آشپزخانه قلب خانه است اما در خانه های آپارتمانی و کم متراژ این دوره و زمانه، جای کمی برای این قلب در نظر گرفته شده. اگر شما هم نفستان در آشپزخانه کوچکتان گرفته و از کم جایی آن کلافه شده اید، شاید وقت آن رسیده که دست به کار تغییر شوید و شرایط آشپزخانه تان را بهسازی کنید!

 


● دلبازتر کنید


قبل از هر چیز باید کاری کنید که آشپزخانه کوچک شما بزرگ تر و دلباز تر به نظر آید. اگر تازه عروس هستید و هنوز جهیزیه تان را برای خانه کوچک خوشبختی تان تهیه نکرده اید، یا اگر تصمیم به تغییر وسایل اصلی آشپزخانه تان گرفته اید، دقت کنید که این بار وسایل و تجهیزات آشپزخانه از قبیل یخچال، ماشین لباسشویی، ظرفشویی و... را تا حد امکان از میان انواع ظریف و در مقیاس کوچک آن انتخاب کنید. مثلاً اگرچه خیلی ها دور و بر شما هستند که یخچال دوقلو دارند اما این دلیل نمی شود که خودتان را مجبور کنید در آشپزخانه کوچک تان یکی از این یخچال ها جا بدهید. می توانید با هزینه کمتر یک یخچال جمع و جورتر تهیه کرده و به مقدار زیادی درفضا صرفه جویی کنید.

 


قدم بعدی برای دلباز کردن فضای آشپزخانه، بازی با رنگ ها است. پرده های ضخیم و تیره رنگ آشپزخانه را بردارید و به جای آن از حریرهای روشن و ساده استفاده کنید تا آشپزخانه تان نورگیرتر شود و تیرگی آن به حداقل برسد. آشپزخانه کوچک نیازمند رنگ های ملایم و روشن است. پس بهتر است در چنین فضایی از کابینت های کرم و سفید استفاده کنید و اگر تعویض کابینت ها برایتان مقدور نیست لااقل برچسب های جدیدی به رنگ روشن روی آنها بکشید.


در حال حاضر برچسب های خوبی در بازار پیدا می شوند که ضخامت و بافت آنها، تا حد زیادی شبیه به چوب است و نمای خوبی به آشپزخانه شما خواهند داد. به همین نسبت برای رنگ کردن دیوارهای آشپزخانه هم باید از رنگ های روشن استفاده کنید.آینه هم می تواند جبران تنگی و دلگیری آشپزخانه شما را بکند. مثلاً می توانید بخش هایی از دیوار را با آینه بپوشانید یا درهای بعضی از کابینت ها را آینه ای انتخاب کنید تا با انعکاس فضای آشپزخانه، آن را بزرگتر نشان دهند. به جای آینه استفاده از درهای شیشه ای برای کابینت هم می تواند همین تاثیر را داشته باشد.

 


کفپوش آشپزخانه های کوچک باید به رنگ روشن باشند. بنابراین ترجیحاً در آشپزخانه از فرش و قالیچه استفاده نکنید. چون صرف نظر از آلودگی بسیاری که خواهد داشت، کف آشپزخانه شما را شلوغ نشان می دهد.

 


● آشپزخانه ای مرتب داشته باشید

 


در آشپزخانه های کوچک، بهم ریختگی ها خیلی زودتر و بیشتر به چشم می آیند. سعی کنید آشپزخانه تان را همیشه مرتب و تمیز نگه دارید. اگر با کمبود کابینت مواجه هستید، می توانید برخی وسایل را به دیوار آویزان کنید. مثل سرویس کفگیر ملاقه، جاروشارژی، بعضی از ماهی تابه های کوچک، لیوان های دسته دار و...


در آشپزخانه خیلی از ما لوازم و ظرف و ظروفی هست که شاید سالی یک بار هم به سراغشان نرویم. خودتان را از شر این لوازم خلاص کنید. اگر در ۶ماه گذشته سراغ یک ظرف نرفته اید، مطمئن باشید در آینده هم با آن کاری نخواهید داشت. اینجا اتفاقا ضرب المثل هر چیز که خوار آیند روزی به کار آید کاربردی ندارد! پس با خیال راحت اضافه ها را دور بریزید یا به دیگران ببخشید.

 

 


● نورپردازی آشپزخانه


آشپزخانه های کوچک باید پرنور باشند تا دلگیر به نظر نرسند. بنابراین، از لوستری استفاده کنید که به اندازه کافی آشپزخانه شما را روشن می کند. در صورت امکان قسمت بالای کابینت ها را با نصب هالوژن نورپردازی کنید.

 


باز هم تأکید می کنیم که بهترین نور برای هر فضایی، نور طبیعی است. بنابراین اگر در آشپزخانه تان پنجره دارید، آن را به جای پرده های ضخیم با پرده های توری و روشن و کوتاه و کم چین بپوشانید. برای آن که فضای داخلی خانه مشرف نباشد هم روی شیشه ها برچسب مات کننده بچسبانید یا از زیرپرده ای های نازک استفاده کنید.


● با کابینت ها چه کنیم؟

 


معضل کمبود کابینت چیزی نیست که به سادگی بتوانید حل کنید اما شاید یک راه خوب برای حل این مشکل، آن باشد که کابینت ها را تا سقف بالا ببرید. فضای خالی بالای کابینت، به هیچ عنوان تاثیری در زیبایی آشپزخانه نخواهد داشت و فقط امکان ساماندهی بیشتر آشپزخانه را از شما می گیرد. بعضی ها از این فضا برای چیدن لوازم برقی و وسایلی که کمتر سراغشان می روند استفاده می کنند. این کار، آشپزخانه را بسیار بهم ریخته و زشت نشان می دهد. پس اگر قرار است تغییر دکوراسیونی در آشپزخانه بدهید، به فکر بلند کردن ارتفاع کابینت ها باشید. این افزایش ارتفاع می تواند به شکل کابینت های در دار باشد یا به شکل قفسه هایی که وسایل را در آنها می چینید.


اگر افزایش ارتفاع کابینت ها برایتان مقدور نیست، سبدهای یک شکل و زیبایی تهیه کرده و آنها را روی کابینت ها بچینید و داخلشان را با لوازم آشپزخانه که کمتر سراغشان می روید پر کنید.

 


آشپزخانه های کوچک مشکلی به نام سطح کار دارند. یعنی شما فضای کمی برای قرار دادن وسایل در سطوح آشپزخانه دارید. یکی از راهکارهای حل این مشکل، استفاده از صفحه هایی است که روی سینک ظرفشویی را می پوشانند. این صفحه ها متحرک و از جنس سطح کابینت ها هستند و زمانی که با سینک کاری ندارید می توانید آن را روی سینک قرار دهید تا سطح کار شما وسیع تر و بیشتر شود.


کانتر را دریابید! کانتر آشپزخانه شما می تواند میزناهار خوری تان باشد. بنابراین آن را همیشه خلوت نگه دارید و جلوی آن صندلی های ظریف و فاقد دسته بگذارید.

 


در فضاهای خالی آشپزخانه، کابینت های باریک و کشویی تعبیه کنید. این کابینت ها قفسه هایی دارند که می توانید در آنها ادویه جات، مواد غذایی خشک و برخی از ظروف را جا بدهید فاقد آن که برای برداشتنشان به مشکل بربخورید. این کابینت های کشویی که قفسه های آنها قابلیت بیرون کشیده شدن دارند، بهترین گزینه برای آشپزخانه های تنگ و کوچک هستند.


روی دیوار آشپزخانه می توانید رف ها و طاقچه هایی تعبیه کنید که فاقد شلوغ کردن فضای آشپزخانه به ساماندهی بهتر لوازم کمک می کنند. این رف ها در فضاهایی نصب می شوند که عملا امکان نصب کابینت موجود نیست. بنابراین فضای اضافه ای به شما خواهند داد. در آشپزخانه کوچک تان شاید مجبور شوید از گاز روی کار استفاده کنید و بنا به ضرورت فضا، قید فرگاز را بزنید. حتی ممکن است مجبور شوید لباسشویی را به فضایی جز آشپزخانه منتقل کنید. اگر با انجام این تغییرات فضا برایتان باز می شود، از آن استقبال کنید. به هر حال در فضای کوچک شما باید یک سری چیزها را قربانی کنید تا آسایش بیشتری به دست آورید. ممکن است آشپزخانه شما از ابتدا نواقصی در طراحی داشته باشد. مثلاً گوشه های خالی و پرت یا عدم تقارن هایی که باعث شده بخش هایی از آشپزخانه خالی بماند. این ضعف ها را با اضافه کردن و طراحی مجدد خودتان برطرف کنید و قفسه و کابینت هایی را در این فضاها جا بدهید.

گردآوری و تنظیم:گروه سبک زندگی آکا ایران
.

منبع :