فراموش‌ کردن زندگی


نشسته است روی صندلی مقابل عکس‌ هایی که از توی قاب به او نگاه می ‌کنند. اینجا کجاست، این مردم چه کسانی هستند؟ او چرا اینجا است. یک دفعه احساس خطر می‌کند و سعی می ‌کند از اتاق برود بیرون. دخترش می ‌آید و او را در آغوش می‌ کشد: مامان منم پری! نترس چیزی نیست! پری دیگه کیه. چرا من رو آوردید اینجا...
فراموشی

وضع مادر این روزها بد تر شده است او دیگر نزدیک ‌ترین افراد را هم نمی‌ شناسد.
اگر بیماری آلزایمر را نمی ‌شناسید خوب است به شما بگویم این بیماری می‌ تواند حافظه زندگی کردن را از شما بدزدد.
بیماری آلزایمر نوعی فراموشی است که پیشرفت خزنده ‌ای دارد و کم‌کم به خاطر از کار افتادن سلول‌ های مغزی جای دسته کلیدتان، اسم دوستانتان، کلمات آشنایی که با آنها حرف می ‌زدید، خاطرات نزدیک و دورتان و همه چیزهای خوب و بد زندگی را از شما می‌ دزدد و کم‌کم کاری می ‌کند که فراموش کنید چطور زندگی می ‌کردید، غذا می‌ خوردید، راه می ‌رفتید، می‌ نشستید و حتی نفس می‌ کشیدید. آنچه آلزایمر از شما می‌ دزدد دیگر قابل برگشت نیست.

نشانه‌ هایی برای آلزایمر

اوایل بیماری پدربزرگ چیزهایی را فراموش می‌ کرد که به آن جزئیات فرار می‌ گفت. کجا می‌ خواست برود، می‌ خواست از یخچال چه چیزی بردارد، ایستگاه کجا بود، اسم کوچه و شماره پلاک جدیدشان چه بود، این جزئیات وقتی می‌ رفتند دیگر بازگشتی برایشان نبود.
این جزئیات ظاهرا کم‌اهمیت مثل این که فراموش کنید با کسی حرف زده ‌اید یا نه یا داروهای خود را خورده ‌اید یا نه علائم اولیه آلزایمر است. در این مرحله پیش از هر چیز فرد گذشته نزدیک خود را به خاطر نمی ‌آورد. مثلا نمی‌داند آیا در چند دقیقه گذشته با دوستش تلفنی صحبت کرده یا دارویش را خورده است یا نه.


زندگی بی‌ حساب و کتاب

فریبا خانم زن 75 ساله‌ای که دکتر‌ها در مورد او آلزایمر را قطعی دانستند، این اواخر با حساب کردن هم مشکل پیدا کرده بود. او پول ‌ها را روی زمین می‌ چید و دسته‌ دسته سعی می‌ کرد آنها را بشمارد. چند تا هزار تومانی و چند تا 5 هزار تومانی، اما دیگر حساب از دستش رفته بود و نمی ‌توانست هیچ عددی را به خاطر آورد یا حتی به یاد داشته باشد چند لحظه پیش تا چند شمرده است.
بله . آلزایمر زندگی شما را بی‌ حساب و کتاب می‌ کند و قدرت حساب کردن را از شما می ‌گیرد.

من کجا هستم

‌امیدوارم هرگز به جایی نرسید که از خود بپرسید من کجا هستم و الان چه زمانی است؟ اما بیماران آلزایمر از خود این سوالات را می ‌پرسند.
نتایج تحقیقات نشان می‌ دهد افرادی که دندان ‌های طبیعی خود را از دست می‌ دهند بیشتر درمعرض ابتلا به زوال عقل و تحلیل رفتن حافظه هستند
بیماران مبتلا به‌ آلزایمر به تدریج حس زمان و مکان را از دست می‌ دهند و به سختی می‌ توانند تشخیص دهند که در کجا هستند و در چه زمانی از روز به سر می‌برند یا چه روزی از روزهای هفته را می ‌گذرانند. جای تعجب نیست اگر شخصی که در یک محله ‌ای به مدت بیشتر از 30 سال زندگی کرده نتواند منزلش را پیدا کرده و گم و سرگردان می ‌شود.
بدیهی است که آنان قدرت قضاوت را از دست می‌ دهند این عمل که به خاطر طبیعت خسته‌ کننده و درهم پیچیده بیماری به وجود می ‌آید، دوستان و اطرافیان بیمار را نگران و خسته می‌ کند. آنان به خاطر فراموشی از کارهای روزمره باز می ‌مانند.
اکثرا آلزایمر با افسردگی و گوشه‌ گیری و عصبانیت و سرسختی همراه است که باعث خستگی دوستان و اطرافیان می ‌شود.
و بالاخره یک روز در عمق فراموشی کشنده و سیاه چاله غربت از خویش و دیگران فرو می‌ رود. مرگ پس از 5 تا 10 سال از بروز علائم اتفاق می ‌افتد، اما بیماری حدود 20 سال قبل از ظهور علائم آغاز شده ‌است.
فراموشی

‌هورمون مردانه و فراموشی

محققان با انجام آزمایش روی 153 مرد چینی 55 ‌ساله دریافتند که کسانی به آلزایمر مبتلا شده ‌اند که در گذشته با کمبود هورمون تستسترون در بافت‌ های بدن خود روبه ‌رو بودند.
نتایج این تحقیق تاکید دارد که از این به بعد کاهش سطح تستسترون در بافت‌ ها را باید از عوامل خطر ابتلا به آلزایمر تلقی کرد.
هم چنین باید توجه بیشتری به این مساله مخصوصا در افرادی که نشانه ‌هایی از کاهش حافظه و اختلالات شناختی را از خود بروز می ‌دهند صورت گیرد.آلزایمر در کمین بی‌ دندان‌ ها

به نظر می ‌آید از دست دادن دندان ‌ها با بروز زوال عقل در دوران پیری ارتباط دارد.
نتایج تحقیقات نشان می ‌دهد افرادی که دندان ‌های طبیعی خود را از دست می ‌دهند بیشتر در معرض ابتلا به زوال عقل و تحلیل رفتن حافظه هستند.
این یافته حاصل مطالعه و آزمایش روی بیش از هزار شرکت‌ کننده ژاپنی 65 ساله و پیرتر است.
به گزارش ایسنا این بررسی‌ ها نشان داد سالمندانی که هنوز بسیاری از دندان ‌های طبیعی خود را دارند در مقایسه با سالمندانی که تعداد اندکی از دندان‌ های خود را دارند یا همه آنها را از دست داده‌ اند بیشتر دچار ضعف حافظه می ‌شوند و مراحل ابتدایی بیماری آلزایمر را تجربه می ‌کنند.
پزشکان می‌ گویند عفونتی که در لثه ‌ها تولید می ‌شود و می ‌تواند عامل از دست دادن دندان‌ ها شود، یک ماده التهابی تولید و التهاب در مغز را تشدید می‌ کند و به مرگ اعصاب و از دست دادن حافظه منجر می ‌شود.
حدود یک ‌سوم افراد بی ‌دندان یا کم ‌دندان هنگام انجام اولین آزمایش ادراکی به زوال عقل دچار بودند.
منبع :
چهاردیواری