تخصص عبارت است از توانایی شما در به کار بستن استعدادتان آن هم در قسمتی که برای شرکت شما یا مخاطبانتان حیاتی و ارزشمند است.

سیروس خسته و ازپاافتاده در حالی که لخ و لخ پاشنه کفش‌هایش را به زمین می‌کشد بدون این‌که حال داشته باشد کلیدش را از جیبش در بیاورد به خانه می‌رسد و انگشتش را روی دکمه زنگ فشار می‌دهد.

همسرش در را که باز می‌کند انگار با طلبکار مواجه شده است. سیروس بی‌حرف و گپ می‌غرد: «مرده‌شور این خانه را ببرد که نه آسانسور دارد و طبقه همکف‌اش نصیب ما شده است. با این هوای آلوده خیلی نفس دارم 40 کیلو هم لباس به تن کرده‌ام و باید 60 تا پله را هم بیایم بالا تا تازه برسم به چه؟ یه بچه زر زرو و یک خانم غرغرو!»

همسرش که تا حالا ساکت بوده از توهین او تعجب می‌کند و می‌گوید: «خجالت نمی‌کشی از در تو نیامده توهین می‌کنی؟ من غر می‌زنم یا تو؟ باز کی گفته بالای چشم‌ات ابرو است که دنیا در نظرت تیره و تار شده است؟»

نسرین، همسر سیروس راست می‌گوید. به خاطر محدود‌شدن سقف اضافه‌کاری ثابتی که به کارمندان می‌دادند حالا او حقوق کمتری از می‌گیرد و به خاطر همین ناراحت است.

البته هر کسی حق دارد با درد دل و همفکری غصه‌هایش را سبک کند، اما این به آن معنا نیست که تلافی نامرادی‌ها و شکست‌های خود را سر خانواده درآوریم.

تجربه انسان‌های موفق نشان داده است هر شکستی می‌تواند سرآغاز شروعی دوباره باشد. اگر بعد از هر شکست فکر کنیم که دنیا به آخر رسیده است با اولین شکست از همه رقبا عقب می‌مانیم و گاه خانواده را نیز از دست می‌دهیم.

پشت هر مرد موفقی زنی موفق ایستاده است و زن در موفقیت و اعتماد به نفس همسرش نقش مهمی دارد و انسان‌های موفق همیشه راه‌های خوبی را در زندگی پیش می‌گیرند و آن راه‌ها مسلما ساده نیست. پس مشکل خود را با ملایمت با همسرتان در میان بگذارید و با چند توصیه در کارهای خود تجدید نظر کنید:

متخصص باشید

مراقبت از خانواده نیاز به درآمد دارد و درآمد بالاتر زحمت بیشتری می‌طلبد اما این به آن معنا نیست که شما زمان بیشتری کار کنید تا پول بیشتری درآورید. گاه کسانی که پول بیشتری درمی‌آورند ساعات کمتر اما باکیفیت‌تر کار می‌کنند. در واقع آنان متخصصانی هستند که هرکسی نمی‌تواند جایگزین‌شان شود.

این متخصصان به ازای هر ساعت کاری خود مبلغ بیشتری دریافت می‌کنند.پس اگر به عنوان یک نیروی غیرکارآمد و فاقد تخصص استخدام شده‌اید، سعی کنید هرچه سریع‌تر خود را از این وضع خلاص کنید.

اگر می‌خواهید از محدودیتی که اکنون دچارش شده‌اید خلاص شوید و درهای موفقیت روی شما گشوده شود و همه پذیرای شما باشند باید در مرتبه نخست، تخصص خود را افزایش دهید تا نیاز اداره به شما بیشتر شود.

متخصصان بازار کار و کارآفرینی معتقدند افزایش توانمندی‌های فردی می‌تواند شما را به شخص با ارزش‌تری تبدیل کند و توانایی‌هایتان را به طرز مۆثرتری عرضه کند و شما را در حرفه خود با سرعت بیشتری به موفقیت برساند

حسین توکلی، مدیر یک شرکت خصوصی است. او می‌گوید: این روزها همه چیز گران‌ شده است و کارمندان ما که نان‌آور خانواده‌ هستند توقع دارند حقوقشان افزایش یابد، اما اگر همه چیز گران است کارفرما نیز مشکل دارد. ما ناچاریم کسانی را از اداره خود حذف و سیستم را کوچک‌تر کنیم.

وی که کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی است، می‌گوید: همیشه تعدیل‌ها از کسانی شروع می‌شود که تخصص کمتری دارند و کم‌سابقه‌تر و کم‌تجربه‌ترند و افراد بیشتری می‌توانند کاری مشابه آنان انجام دهند. بنابراین اگر کارمندی با استعداد و توانمندی خاصی باشد قطعا از تعدیل‌ها در امان می‌ماند. ما معمولا حاضریم به این افراد پول بیشتری بدهیم و در عوض کارهای فنی‌تری به آنان بسپاریم.

می‌بینید که حتی کارفرما هم چنین کارمندانی را از دست نمی‌دهد و وقتی عرصه به کارمندان فاقد تخصص تنگ می‌شود کارمندان متخصص فرصت بیشتری می‌یابند.

تخصص عبارت است از توانایی شما در به کار بستن استعدادتان آن هم در قسمتی که برای شرکت شما یا مخاطبانتان حیاتی و ارزشمند است.

شاخص باشید

این‌که درکار خود شاخص باشید به شما کمک می‌کند از دیگران پیشی بگیرید و حتی در اوضاع نابسامان کاری شرکت یا سازمان خود از کنار گذاشته شدن یا دستمزد پایین مستثنی شوید.

اگر فکر می‌کنید بهتر است در اداره، توانمندی‌های خود را نشان ندهید و این سبب توقع زیاد دیگران می‌شود و اکنون در معرض تعدیل قرار گرفته‌اید بهتر است این دیدگاه اشتباه را کنار بگذارید.

اگر شما در همه زمینه‌ها شاخص باشید فرزندان شما نیز از شما پیروی می‌کنند.

وقتی تقدیرنامه‌ای دریافت می‌کنید می‌توانید آن را قاب کنید و در اتاق خود نصب کنید و یک نسخه از آن را نیز در خانه به دیوار بیاویزید تا فرزندانتان نیز به موفقیت‌های شما افتخار کنند.

,مرد موفق, مرد, تخصص,خصوصیات زنان و مردان

توانایی شما در متمایز کردن خود براساس کیفیت کار بالا بسیار مهم است. شما هم به عنوان یک فرد باید حداقل در یک زمینه کاری برتر باشید. از هم‌اکنون روی این موضوع فکر کند و سعی کنید برتری لازم را به دست آورید.

همان‌گونه که یک پدر در خانواده برتری‌های لازم را کسب کرده است تا جایگاهی ممتاز داشته باشد در عرصه اجتماع هم باید چنین باشد.

بهترین بودن در یک زمینه مهم از شغل و حرفه بیشتر از هر چیزی به پیشرفت شما کمک می‌کند.

 

مهم‌ترین‌ها را انتخاب کنید

همسر موفق بودن در مردان به موفقیت شغلی بستگی زیادی دارد بنابراین اگر می‌خواهید موفق باشید امورتان را اولویت‌بندی کنید. اگر شغل فعلی‌تان دیگر سود‌دهی ندارد با کمک همسرتان مخارج را دسته‌بندی کنید و یک جابه‌جایی سرمایه انجام داده و کار دیگری را شروع کنید. اما اگر در همین شغل می‌مانید باید به طور قاطعانه مهم‌ترین اهداف کاری خود را مشخص کنید و برای رسیدن به آن اهداف تصمیم‌گیری کنید.

اگر مخاطبان شما داخل اداره هستند تاثیر‌گذارترین آنها را مد نظر بگیرید و اگر خارج از سازمان هستند پرسودترینشان را در اولویت قرار دهید.

برای این کار نیز وقت خود را اولویت‌بندی کنید. به زودی متوجه می‌شوید که کارایی شما بالا رفته است.

حالا ناامیدی را از خود دور کنید و با هدف و برنامه‌ریزی دقیق کار خود را دنبال کنید و بدانید حتی اگر اینجا نتوانستید آنچه لایق شماست پیدا کنید کارهایی دیگر وجود دارد که شما در آن موفق خواهید بود.

 

 
بخش خانواده ایرانی تبیان