رنگ‌های اصلی
رنگ اصلی ، رنگی است که به  صورت مستقل وجود دارد و نمی توان آن را از ترکیب رنگ‌های دیگر ساخت.
رنگ‌های اصلی عبارتند از : زرد ، قرمز و آبی این رنگ‌ها سه جنبه‌ی اساسی و اولیه را نشان می دهند که عبارتند از گرمای قرمز ، سرمای آبی ، سرزندگی زرد.
رنگ‌های فرعی
رنگ‌های فرعی از ترکیب حداقل دو رنگ اصلی ، به وجود می‌ایند. این رنگ ها عبارتند از : سبز ( ترکیبی از آبی و زرد ) ، نارنجی ( ترکیبی از قرمز و زرد ) و بنفش و سری ارغوانی ( ترکیبی از قرمز و آبی ).
رنگ‌های خنثی
رنگ های خنثی رنگ‌هایی هستند که از ترکیب رنگ‌های دیگر به وجود می‌آیند و می‌تواند اثرات مثبت یا منفی داشته باشند. رنگ‌های سفید ، سیاه ، خاکستری ، بژ و قهوه‌ای از جمله رنگ‌های خنثی هستند.
رنگ های داغ
بهترین نمونه‌ی رنگ داغ ، قرمز خاصی است که با هیچ رنگی مخلوط نشده است و در قوی‌ترین حالت خود قرار دارد.
رنگ داغ بسیار جلب توجه می کند و به طرح ، حالت برجسته‌ای می دهد.
رنگ داغ ، یک رنگ گرم ، قوی و تهاجمی است. هم چنین با قدرتی که دارد ، سیستم عصبی انسان را تحریک می کند.
رنگ های یخ
رنگ یخ ، یخبندان و برف را به خاطر می‌آورد و احساساتی که به وسیله‌ی آن ایجاد می‌شود ، در مقابل احساساتی است که رنگ داغ ایجاد می کند. این رنگ ، به رنگ آبی اشاره دارد که روشنایی بسیار دارد.
وقتی رنگ گرم و سرد در کنار هم قرار می‌گیرند ( مانند آتش و یخ ) ، حالت نوسان ایجاد می‌کنند یعنی احساس‌های متفاوتی را در ما به وجود می‌آورند.
رنگ‌های گرم
به رنگ های واقع در بین دو طیف نوری زرد و نارنجی ، رنگ های گرم می‌گویند.
همه‌ی این رنگ ها دارای رنگ قرمز هستند ، مانند قرمز ، نارنجی ، زرد - نارنجی ، زرد.
این رنگ ها در ترکیب‌شان ، رنگ زرد و قرمز دارند که احساسات گوناگونی را به وجود می‌آورند.
رنگ‌های گرم ، دارای طولانی‌ترین طول موج هستند ، به همبن دلیل دیدن آن‌ها ، انرژی بیشتری نیاز دارد.
رنگ‌های گرم هیجان‌‌آور و نشاط انگیز هستند و به احساسات و هیجانات ، شدت می‌دهند و طرح‌‌‌های رنگی گرم و دوستانه ای را به وجود می‌اورند.
رنگ‌‌های گرم زنده و درخشان هستند و بیشتر به چشم می‌‌‌زنند. این رنگ‌ها در طراحی به رنگ‌های " نزدیک " معروف هستند. زیرا باعث می‌شوند اشیاء نزدیک‌تر از فاصله واقعی‌‌شان به نظر برسند.
گرمای این رنگ‌‌‌ها ، مانند غروب بر محیط اطراف می‌‌تابد و آن را تحت تسلط خود در می‌آورد.
رنگ‌های سرد
رنگ آبی ، اساس رنگ‌‌های سرد است. این رنگ‌ها به خاطر اضافه شدن رنگ زرد به ترکیب‌‌شان از رنگ‌های یخی جدا می‌شوند.
رنگ‌های قرار گرفته بین دو طیف نوری سبز و بنفش را رنگ‌های سرد می‌نامند.
رنگ‌هایی مانند زرد - سبز ، آبی - سبز ، آبی فیروزه‌ای و سبز خالص ، جزء رنگ‌های سرد هستند و در طبیعت دیده می‌شوند. این رنگ‌ها احساس طراوت و تازگی به ما می‌بخشند.
رنگ‌های سرد ، میزان فعالیت‌های بدن را پایین می‌‌آورند و آرام بخش و تسکین دهنده هستند.
رنگ‌های سرد در طراحی به رنگ‌های " دور " معروفند. زیرا باعث می‌شوند اشیاء دورتر از فاصله واقعی‌شان دیده شوند. همین ویژگی رنگ‌های سرد باعث می‌شود که فضاها را بزرگ‌تر و متعادل‌تر نشان دهند.
رنگ‌های روشن
رنگ‌های روشن ، ملایم  کم‌‌رنگ ترین رنگ‌ها هستند. آن ها روشنی خود را از نبود رنگ قابل مشاهده در ترکیب‌شان می‌گیرند و تقریبا شفاف هستند. وقتی روشنی رنگ‌ها زیاد می‌شود ، تفاوت بین رنگ‌های مختلف کم می‌شود.
رنگ‌های روشن محیط را بزرگ‌تر نشان می‌دهند و به فرد احساس نشاط ، سکوت ، آرامش و روشنی می‌بخشند.
رنگ‌های تیره
رنگ‌های تیره رنگ‌هایی هستند که در ترکیب‌شان رنگ سیاه وجود دارد. این رنگ‌ها فضا را کوچک‌تر نشان می‌دهند.
رنگ‌های تیره دارای قدرت تاثیرگذاری بالایی هستند. این رنگ‌ها در بافت‌های گوناگون مانند چرم ، پارچه و وسایل منزل ، یک اثر به یاد ماندنی به وجود می‌آورند و نشان دهنده‌ی ثروت و مقام اجتماعی بالا هستند.
ترکیب رنگ‌های تیره و روشن یک روش معمول برای نشان دادن تضادها و تفاوت‌ها در طبیعت است ، مانند شب و روز.
رنگ‌‌‌های بی رمق
ملایم‌‌ترین و لطیف‌ترین رنگ‌ها ، رنگ‌های بی رمق هستند که در ترکیب‌شان حداقل 65 درصد رنگ سفید وجود دارد. رنگ‌های بی رمق شامل رنگ‌های شیری ، آبی کم رنگ و صورتی هستند که ملایمت و نرمی را نشان می‌دهند.
از آن جایی که این رنگ‌ها آرام بخش می‌باشند ، معمولا از آن‌ها برای فضاهای داخلی استفاده می‌شود.
رنگ‌های درخشان
رنگ درخشان رنگی است که در ترکیب آن از رنگ خاکستری یا سیاه استفاده نشده است. انواع رنگ‌های آبی ، قرمز ، زرد و نارنجی رنگ هایی با درخشندگی کامل هستند.
رنگ‌های درخشان ، زنده و شفاف هستند و جلب توجه می‌کنند. احساس شادی و نشاطی که این رنگ‌ها به وجود می‌آورند ، برای استفاده در بسته‌بندی‌ها ، مد و تبلیغات بسیار مناسب است.
رنگ‌های کروماتیک
بین رنگ‌های قرمز ، زرد ، آبی ، سبز و ... از یک سو و رنگ‌های سفید ، سیاه و خاکستری از سوی دیگر تفوات وجود دارد. به رنگ‌‌هایی که در طیف رنگی می‌باشند ، کروماتیک می‌گویند. رنگ‌های کروماتیک بسیار زیاد هستند که مهم‌ترین آن ها ، رنگ‌های اصلی ( زرد ، قرمز و آبی ) می‌باشند.
رنگ‌های اکروماتیک
کیفیتی که در اغلب رنگ‌ها وجود دارد ، در رنگ های سفید ، سیاه و خاکستری وجود ندارد. به این سه رنگ ه فاقد رنگ هستند ، رنگ اکروماتیک می‌گویند. رنگ سفید در واقع رنگ نیست ، بلکه عدم وجود رنگ است.
رنگ‌های مکمل
رنگ‌های مکمل مقابل یکدیگرند. این رنگ‌ها که در چرخه رنگ در برابر یکدیگر قرار دارند ، در کنار هم نمایی چشم‌گیر و متعادل ایجاد می‌کنند. این رنگ‌ها از یک خانواده نمی‌‌باشند و بیشترین تفاوت را با هم دارند.
هنگامی که رنگ‌های مکمل را با هم ترکیب می‌کنیم ، رنگ خاکستری به وجود می‌آید. چشم انسان بعد از دیدن یک رنگ ، نیاز دارد تا رنگ تکمیل کننده‌ی آن را هم ببیند. نارنجی و آبی ، قرمز و سبز ، بنفش و زرد رنگ‌های مکمل هستند.