می‌خواهیم حالمان خوب شود اما فکر می‌کنیم چه کار سختی است، سالی رفته سال دیگری آمده و ما در آستانه‌ این تازگی سال جدید آن قدر خسته‌ایم و تاب ایستادن از پاهای خسته‌مان رفته است. ادعا نمی‌کنیم با خواندن این چند خط حالتان خوب خوب خوب می‌شود اما ادعا می‌کنیم اینها می‌تواند تغییری کوچک باشد با اثری بزرگ. تغییری تازه در آستانه سال نو! آنها را از خودتان دریغ نکنید!

غذا بخور با لذت
اگر اهل جویدن غذا نیستید، این پیشنهاد برای شما و در شما بیشتر اثر می‌کند. اگر هم اهل جویدن هستید اما این کار را از بس که انجام داده‌اید دیگر برایتان نه تنها سخت نیست که به طور اتوماتیک انجام می‌شود باز هم بی‌تاثیر نیست. قبل از خوردن غذا، مخصوصا غذای ایرانی و نه فست‌فودـ حتما نگاهی به غذایی که می‌خواهید بخورید بیندازید. به خورشت سبزی، به قیمه، به کاسه‌های آبگوشت به ظرف ماست و خیار نعناع زده، بعد چشم‌هایتان را ببندید و سعی کنید «بو» بکشید! به به... چه بویی و بعد لقمه را که در دهان می‌گذارید با همان چشم‌های بسته سعی کنید طعم غذا را با تمام دل و جانتان بچشید.

سلام با محبت
این پیشنهاد درباره سلام دادن است. شیوه سلام دادن خود را تغییر دهید و راحت از این پیشنهاد نگذرید. سلام را سفت و محکم و البته با مهربانی بگویید حتی اسم افراد را به این کلام معجزه‌بخش اضافه کنید. وقتی که سلام می‌گویید در چهره کسی که به او سلام کرده‌اید نگاه کنید و این مورد را درباره افرادی که از آنها دلخوری دارید و قصد کرده‌اید تا این کدورت‌ها را از میان بردارید با دقت بیشتری انجام دهید. سلام به کودکان هم می‌تواند حال شما را بهتر کند. باور کنید. همین امروز که در خانه‌تان باز شد و کودکی همراه دیگر مهمان‌هایتان برای عید دیدنی به خانه شما آمد جلوی پاهای این فرشته کوچک بنشینید تا هم قد او شوید و به او سلام کنید و این خاطره خوش را برای او و خودتان ثبت کنید.

یک لباس تازه
بهتر است در یک حرکت شجاعانه مدل لباس پوشیدنتان را البته با مشاوره با یک فرد خوش‌ذوق تغییر دهید. این مورد درباره مدل موهایتان هم بسیار صادق است. ممکن است سال‌های سال مدل موهایتان همان که بود. مخصوصا اگر سنتان از ۵۰ گذشته باشد! چرا فکر می‌کنید تغییر و تازگی برای شما حرام شده است؟! اگر این‌طور فکر نمی‌کنید حتما دستی به سر و روی خودتان بکشید.

عکس بگیر!
درست است که این روزها بسیاری از ما یا دوربین داریم و یا گوشی همراهمان دوربین دارد و وقت و بی‌وقت عکس می‌گیریم اما این پیشنهاد تازه‌تر از عکس‌های تکراری مهمانی و تولد و عروسی است. اگر کمی حس هنری و حال و حوصله دارید در این فرصت تعطیلات شروع کنید از نزدیکانتان عکس بگیرید بدون اینکه از آنها بخواهید تا برایتان ژست بگیرند. مثلا از مادر در حال آشپزی، از پدر در حال نگاه کردن به تلویزیون، از نوه کوچک خانه در حال فضولی در کابینت‌ها و حتی از آدمی که هر روز در آینه می‌بینیدش از «خودتان». تجربه جالبی است. این پیشنهاد را جدی بگیرید! حال و هوایتان را عوض می‌کند و خدا را چه دیدید، شاید با همین عکس‌ها توانستید در مسابقه‌ای شرکت کنید و جایزه بگیرید. اصلا به سایت عکاسی سر بزنید و به لیست مسابقه‌ها نگاهی بیندازید. همه این مسابقه‌ها حتی اگر زمانشان گذشته باشد سال آینده تکرار می‌شوند و منتظر برنده هستند. چرا شما برنده نباشید؟

همدیگر را نگاه کنید
بارها و بارها از کنار همدیگر گذشته‌ایم بدون اینکه به همدیگر نگاهی بیندازیم. چرا انکار می‌کنید؟ امروز چشم‌های پف کرده مریم را دیدید؟ امروز متوجه قدم زدن‌های پیمان در خانه شدید؟ دیدید! ما گاهی سال‌ها در کنار هم هستیم و یکدیگر را نمی‌بینیم، نمی‌بینیم در میان موهای پدربزرگ دیگر موی سیاهی پیدا نمی‌شود، مادربزرگ پایش را به سختی از این پله به آن پله می‌کشاند و... خلاصه اینکه بیایید به همدیگر نگاه کنیم البته نه به نیت فضولی و عیب گرفتن بلکه تنها دیدن و دل به حرف‌های هم سپردن.

دایناسور را قورت دهید
تو از پیاز متنفری، من از سیر، دیگری سال به سال سیب نمی‌خورد، دوستم از بامیه متنفر است، آقا دایی بادمجان دوست ندارد اما این روزهای سال نو فرصت تجربه است. اصلا اگر قرار است یک سال جدید را شروع کنید، چرا تجربه‌های جدید را شروع نمی‌کنید، آن هم نه تجربه‌های خیلی سخت، نه! از همین عادت‌شکنی‌ها شروع کنید. امروز پیاز بخورید. توی غذایتان سیر بریزید. بادمجان بپزید و امتحان کنید، شاید ذایقه‌تان تغییر کرد و عاشق همه همین‌ها شدید که از آنها متنفرید. اگر هم نشدید، باز هم تجربه می‌کنید که واقعا نمی‌توانید این خوراکی‌ها را به سال جدید راه بدهید.

مرور بچگی‌ها
هیچ‌ چیز نمی‌تواند مثل مرور یک خاطره خوب حال بد ما را خوب کند. این هفتمین پیشنهاد ما است. به کتاب بچگی‌هایتان که عاشقش بودید یا به فیلمی که آن را می‌پرستید، فکر کنید بعد دنبالش بگردید. لای قفسه کتاب‌های خانه یا کارتن‌های زیرزمین و اگر نبود در کتابفروشی‌ها چون بسیاری از کتاب‌ها تجدید چاپ شده‌اند، آن هم با شکل و نقاشی‌هایی که داشت.

خودت را ببین
خودبین نباش اما خوب خودت را ببین! چگونه؟ اگر به فکر آینه افتاده‌ای و در راه رسیدن به ‌آینه هستی کاملا در اشتباهی چون این نوع دیدن نیازی به آینه ندارد بلکه می‌خواهی بدانی ژست کلی بدن تو در طول روز و ماه و سال چگونه است. برای فهمیدن این موضوع زمان لازم است که این روزها فرصت خوبی است. برای شروع فکت را شل کن! آفرین، شل‌تر، شل‌تر اگر خیلی تغییر در فکتان ندادید خب! حالتان خوب است اما اگر متوجه شدید که بی‌دلیل و ناخودآگاه در حال فشار دادن فکتان هستید باید بگوییم استرس دارید. بعد به پاهایتان نگاه کنید. اگر گاه و بی‌گاه آنها را تکان می‌دهید و این حرکت را مدام در طول روز تکرار می‌کنید، احتیاج به تمرین‌های آرامش‌بخش دارید. اگر دستتان را مدام روی سینه قرار می‌دهید و دست به سینه می‌نشینید و این ژست شما شده حتما تمرین کنید تا چند ساعت در روز از این حالت خارج شوید. چگونه؟ اگر امکان دراز کشیدن روی زمین را دارید، روی زمین دراز بکشید. دست‌هایتان را باز کنید و با چشم‌های بسته پیش خود تصور کنید دارید گره‌هایی که در بدنتان افتاده را باز کرده و بدنتان را رها می‌کنید. با انجام این تمرین تازه متوجه می‌شوید چه‌قدر ناخودآگاه به جسم‌تان فشار وارد کرده و بدنتان را منقبض می‌کنید.

بوی خوش خانه
اگر بوی اسفند بیاید با خودتان چه فکر می‌کنید؟ حتما می‌‌گویید جایی عروسی است. خب چرا در خانه شما عروسی نباشد. اگر بوی اسفند را دوست دارید، این پیشنهاد به کارتان می‌آید. کمی اسفند دود کنید و ببینید چه حال خوبی پیدا می‌کنید. اگر هم نه این روزها تا دلتان بخواهد همه فروشگاه‌ها کلی عود با بوهای مختلف می‌فروشند که می‌توانند حال و هوای خانه‌تان را کلی تغییر دهند.

دفتری برای یادداشت
اگر از آن دسته افرادی هستید که مدام سال قبل با خودتان می‌گفتید چه‌قدر بی‌حواس شده‌ام و دارم آلزایمر می‌گیرم، امسال این گونه نباشید و با حدود ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ تومان این بی‌حواسی را درمان کنید. چگونه؟ با خرید یک دفترچه برای یادداشت کارهای روزانه! برای تمرین از یادداشت‌برداری در همین روزها شروع کنید. فردا چه کار دارید؟ کجا باید بروید؟ به که باید زنگ بزنید و...

پیشنهاد رویایی
نه کتاب نه فیلم نه دفترچه یادداشت نه خرید لباس تازه نه تجربه یک طعم تازه بلکه یک پیشنهاد رویایی. بیایید روزی حداقل ۵ دقیقه چشم‌هایتان را ببندید و به همه آن چیزهایی که رؤیایشان را در سر دارید، فکر کنید! وقتی هم بعد از تکرار این ۵ دقیقه‌ها روزی رسید که به رؤیایتان رسیدید ما را یادتان نرود!

منبع : pardad.ir