آکاایران: سرویس خانواده آکا ایران به نقل از راسخون؛ بخش پیامدهای طلاق:


 

 

نویسنده: میریَم گالپر کوهن
مترجم: وحید ایمن 

هیچ کس والد بودن از راه دور را دوست ندارد. بچه ها نیز از آن نفرت دارند. آنها در مورد درد دور بودن از یک والد با قاطعیت صحبت می کنند. بعضی های شان درد را بیش از دیگران احساس می کنند. بعضی ها اوقات سخت تری را برای سازگار شدن با جدایی گذرانده اند. بعضی ها توانسته اند بیشتر غم خود را حاشا و در اکثر اوقات از فکر کردن به آن اجتناب کنند، اما همه ی آنها دوست دارند که موقعیت شان با وضع فعلی متفاوت باشد. همه ی آنها به داشتن والد راه دور، به شکل منفی نگاه می کنند.
«می دانم که مادرم فکر می کرد بهترین کار را انجام می دهد؛ اما وقتی مرا مجبورم کرد که با او بروم و از پدرم جدا شوم، این بدترین چیزی بود که در همه ی عمر برای من اتفاق افتاد. این بی رحمی ای بود که هیچ وقت آن را نخواهم بخشید.» -جیسون، شانزده ساله
«بچه های دیگر فکر می کنند که من یک زندگی عادی دارم، زیرا می توانم سالی سه بار به کالیفرنیا بروم؛ اما این زندگی که آدم بیشتر ایام سال از مادرش دور باشد، ایده آل نیست. درواقع خیلی هم مزخرف است.» -ساتیا، پانزده ساله
«من خیلی عصبانی و دلخورم، زیرا پدرم نزد من نیست. او واقعاً نسبت به زندگی روزانه من بی توجه است.» - جولیان، پانزده ساله
«من مدت زیادی غصه خوردم، اما الان زیاد اهمیت نمی دهم؛ زیرا مدت مدیدی است که از پدرم دور بوده ام.» - نائومی، هشت ساله
«من اغلب شب ها برای مادرم احساس دلتنگی می کنم. ما عادت داشتیم که با هم بنشینیم و کلی حرف بزنیم، ولی حالا این کار عملی نیست.» -کریسا، دوازده ساله
این گفته ها همگی منعکس کننده ی غصه و دلتنگی عمیقی است که بچه ها در اثر احساس کمبود، خلأ و طرد شدن، دارند. در بعضی بچه ها می توان خلأ را به شکل کمبود محبت دید. برخی دیگر غم خود را به خوبی آشکار می کنند و درباره ی ظلمی که به آنها شده، حرف می زنند و از این که باید بین استان ها و کشورها سرگردان باشند تا به مقدار مساوی از وجود هر دو والد استفاده کنند، رنج می برند. بچه های والدین راه دور مجبورند از یک والد جدا شوند تا بتوانند با دیگری باشند. آنها همیشه از دیدن یک والد خوشحال و از ترک کردن دیگری غمگین می شوند. ملاقات هر دو والد برای آنها همیشه با احساس اندوه و احساس کمبود همراه است.
اِلنای هفده ساله که در سیزده سال گذشته دائم از شرق تا غرب کشور در سفر بوده، احساس خود را چنین توصیف می کند: خشم و غصه ی محض سوار شدن به هواپیما، زیرا یک والد را ترک می کرده؛ و احساس شادی محض نزدیکی به مقصد، زیرا به والد دیگر نزدیک می شده است. [او ادامه می دهد:] «حالا در تمام مدت در درون من غصه و شادی موج می زند. این حالت همیشه با من است. هروقت پایم را داخل هواپیما می گذارم از اینکه آنجا را ترک می کنم غمگین می شوم و بلافاصله از این که به محل بعدی می روم خوشحال می شوم.» النا سال دیگر به کالج خواهد رفت و هر دو والد خود را ترک خواهد کرد. او چگونه تصمیم خواهد گرفت که تابستان و تعطیلاتش را کجا بگذراند؟ این کار قبلاً مشخص و معین بود. حالا او در طول سال تحصیلی با مادرش صحبت می کند و تمام مدت تعطیلاتش به پدرش اختصاص دارد. النا نسبت به آن دسته از دوستانش که هرچند پدر و مادرشان از یکدیگر جدا شده اند، اما لااقل در نزدیکی یکدیگر زندگی می کنند، حسودی می کند؛ زیرا او اگر دلتنگ شود و هوس کند چند ساعتی پدرش را ببیند این امر ممکن نخواهد بود، در حالی که این کار برای دوستانش میسر است. از طرف دیگر، دوستان او به دلیل نزدیکی رابطه ی او با پدر و مادرش به النا حسادت می ورزند. به اعتقاد النا این نوع رابطه ی نزدیک با هر دو والد شاید استثنا باشد: «آن دسته از دوستان من که دارای والدینی هستند که در یک منطقه زندگی می کنند، با والدی که نزدش زندگی می کنند، رابطه ی نزدیک تری دارند. من به عنوان یک بچه ی راه دور با هر دو والد خود صمیمی هستم.» او بیشتر وقت خود را با پدرش می گذراند و تلاش می کند با او در ارتباط نزدیک باشد.
«من مسئولیت خود را در قبال والدینم خیلی جدی می دانم.شاید در شرایط من غیرعادی جلوه کند، اما من دیوانه وار عاشق هر دوی آنها هستم.»
النا قرار بود دو سال آخر دبیرستان را با پدرش بگذراند، اما وقتی زمان آن فرا رسید، از این تصمیم منصرف شد. او گفت که در تمام عمرش تلاش زیادی کرده که در مدرسه بدرخشد و به کالج خوبی وارد شود و لذا احساس می کند که ارزش ندارد که در سال های حساس بین متوسطه و نهایی دبیرستان چنان ریسکی بکند. [النا ادامه می دهد:] «در زندگی من نوسانات زیادی وجود داشته. من و مادرم زیاد نقل مکان کردیم. وقتی او برای بار سوم ازدواج کرد من سرانجام ریشه گرفتم. نمی دانستم چگونه نسبت به یک محیط جدید عکس العمل نشان دهم، از این رو تصمیم گرفتم با مادرم بمانم و مدرسه را تمام کنم. این وضع برای پدرم خیلی مشکل بود، اما او موقعیت مرا درک می کرد.»
بیشتر بچه ها وقتی که یکی از دو والد آنها به راه دوری نقل مکان می کند، در مورد اینکه باید کجا زندگی کنند، سردرگم می شوند و قدرت انتخاب ندارند و فقط پس از بالغ شدن است که موضوع ارجحیت برای آنها مطرح می شود. جیسون شانزده ساله از همان آغاز می دانست که دوست ندارد از پدرش دور شود. مادرش از دو سال و نیم پیش اصرار داشت که او به شرق نزد او و دو فرزند دیگرش برگردد. دنیای جیسون درهم ریخت، زیرا دیگر نه تنها پیش پدرش نبود، بلکه از دوستانش که برای او یک دنیا ارزش داشتند نیز جدا می شد. او می گوید: «نظر من مطلقاً مطرح نبود. در ابتدا وضعیت غیرقابل تحمل بود. مثل این بود که یک شبه از بهشت وارد جهنم شوید.»
جیسون دلش بی نهایت برای پدرش تنگ می شود و در حالی که پس از گذشت سال ها، غم و ناامیدی او کمی کاهش یافته، هنوز گاهی دلش برای پدرش پر می زند و منتظر وقتی است که بتواند به کالیفرنیا برگردد و به دانشگاه برود تا به او نزدیک باشد. سخت ترین اوقات برای جیسون زمانی بوده که آدم های اطراف او نسبت به رنج دوری او از پدرش ابراز همدردی نکرده اند.

جیسون دوست ندارد به او بگویند که مجبور است خود را تطبیق دهد و موقعیت جدید را دوست داشته باشد. بخصوص او میل ندارد که بشنود «دنیا عدالت ندارد.» زیرا او این را به خوبی می داند و فکر می کند که تا مردم به آنچه او تجربه کرده است، گرفتار نشوند، نخواهند فهمید که او چه کشیده است. او سعی می کند که خود را با شرایط موجود وفق دهد؛ اما رنج وی هر از چندگاه بر او چیره می شود.

[جیسون می گوید:] «این مسئله زمان می برد. غصه مدت زیادی طول می کشد و گاهی اوقات کمی تسکین پیدا می کند». مادر او نینا نیز به موازات پسرش رنج برده است؛ اما به خاطر رنجی که برای جیسون پدید آورده بود، فوق العاده احساس گناه می کرد و هرچند که آن نقل مکان برای او و فرزند بزرگترش مثبت بود، اما تطابق دشوار جیسون او را در تصمیمی که برای انتقال گرفته بود، مردد می کرد. نینا تمام کوشش خود را برای ترغیب جیسون جهت قبول وضعیت جدید انجام داد، اما سال ها طول کشید تا جیسون مقداری از اعتماد به نفس خود را با پیدا کردن دوستان جدید و موفقیت در مدرسه به دست آورد.
می توان تصور کرد یک والد وقتی تصمیم به رفتن و بردن بچه ها با خود می گیرد که این حرکت یک تغییر بنیادی در زندگی آنها خواهد بود. اگر بچه ها با والدی که از او دور شده اند رابطه ی صمیمانه ای داشته باشند در محیط جدید به شدت احساس غربت و انزوا خواهند کرد. اگر ارتباط با والد راه دور محکم باشد، ممکن است کودک عدم موافقت خود با رفتن را اعلام کند؛ اما اگر او به زور مجبور به رفتن شود، در این نقل و انتقال احساس ناتوانی خواهد کرد و در این حالت، وامانده و عصبانی خواهد ماند.
لطمه ی آن خشم و نفرت گریبانگیر مادر جیسون شد. هرچند که او در نظر داشت به جیسون اجازه دهد که با پدرش زندگی کند، اما مطمئن نبود که پدرش مراقبت لازم را از او به عمل آورد. او همچنین دوست نداشت که خانواده را پراکنده کرده و در حالی که دو فرزند دیگرش در کنارش بودند، جیسون را ترک کند. نینا برای خود و خانواده اش به مددکار حرفه ای مراجعه کرد. به او گفته شد که به حرف های جیسون گوش کند و درد او را بشنود. او همچنین متوجه شد که گاهی اوقات میل ندارد بشنود چقدر زندگی پسرش را خراب کرده است. او باید کمک می کرد تا پسرش بر زندگی خود تمرکز پیدا کند. همزمان با این امر جیسون مجبور بود با احساسات خود در مورد دور بودن از پدرش، به خاطر نداشتن امکانات کنار بیاید. پدر جیسون به علت اینکه زندگی خودش مرتب نبود رفتن جیسون و دور بودن او را تسهیل کرد.
بچه ها در خلأ و جدا از اطرافیان خود زندگی نمی کنند. آنها جزئی از یک نظام هستند که شامل والدین، خواهرها و برادرها، ناپدری ها و نامادری ها، خواهر و برادرهای ناتنی، دوستان و سایر بستگان است. در درون این نظام چه می گذرد؟ چگونه است که بعضی بچه ها با درد کمتری با شرایط مشکل سازگار می شوند، در حالی که برخی دیگر هرگز نمی توانند با وضعیت موجود خود بسازند، یا سال ها طول می کشد تا خود را با شرایط وفق بدهند؟
جواب این سؤال ها آسان نیست. هر خانواده ای مسائل و مشکلات خود را دارد و پاسخ ها و واکنش هایش نسبت به مشکلات و مبارزات زندگی نیز منحصر به فرد است. اعمال و رفتار کودکی که به خاطر دور بودن از پدرش دچار رنج و مشکل است به خوبی در رابطه ی ناقص میان پدر و مادرش اثر می گذارد.
شاید والدینی فقط براساس برگه های قانونی از هم طلاق گرفته باشند، اما رابطه ی آنها هنوز مملو از پیچیدگی های احساسی باشد. فرزند این تیرگی روابط را حس می کند و می بیند و این برای او و روحیه اش مخرب و مضر است. احتمالاً هروقت که پدرش تلفن می زند، دعوای بین پدر و مادرش قطعی و بدیهی است. ممکن است او خود را در کشاکش جنگ بین پدر و مادر ببیند. او باید از چه کسی طرفداری کند؟ وی احتمالاً این وضعیت را قبل از طلاق هم دیده است، اما حالا که جدایی فیزیکی نیز مطرح است، ممکن است به طور جدی احساس کند که زندگی اش از هم متلاشی شده است، زیرا مشکلات بین پدر و مادر در گذشته، حتی در زمانی که با هم زندگی می کردند، روابط جسمی (نوازش شدن) او را به مخاطره انداخته بود.
می ویس، دوازده ساله، می گوید: «مادرم؟ او از ما دور شد تا دوباره عروسی کند و زندگی جدیدی تشکیل دهد و تقریباً مرا فراموش کرد.» وقتی پدر و مادر می ویس طلاق گرفتند او پنج ساله بود. مادرش از خانه خارج شد ولی چند سال در همان حوالی زندگی کرد. می ویس مادرش را مرتب می دید. به نظر می رسید که والدینش تا حد مطلوبی با هم سازش دارند. آنها هرگز راجع به اینکه می ویس نزد کدام یک زندگی کند، دعوا نکردند. می ویس فکر می کرد که خیلی خوشبخت است، زیرا هروقت که می خواست می توانست هر دو والد خود را ببیند.
سوزان، مادر می ویس، در محل کار خود با مردی نامزد شد که حدود دو هزار کیلومتر دورتر زندگی می کرد. در چند سال پس از آن سوزان از راه دور با نامزد خود تماس داشت و هرچند که از عاقبت این اتفاق، یعنی جدایی از تنها بچه اش، به خوبی آگاه بود، ولی به برنامه خود ادامه داد. سرانجام سوزان ازدواج کرد و به گوشه ی دیگری از کشور نقل مکان کرد تا با شوهر جدید خود زندگی کند. بنا به گفته ی می ویس، سوزان به هر چیزی فکر می کرد جز اینکه دختری دارد. می ویس خیلی پریشان است. در حالی که رابطه ی پدرش با او خوب است و او با نامادری جدیدش سازگار است، اما دلش بی نهایت برای مادرش تنگ می شود و شب ها با گریه به خواب می رود. او مادرش را دو-سه بار در سال می بیند. آنها حدود دو بار در هفته تلفنی صحبت می کنند و سوزان همیشه برای او نامه و کارت می فرستد. با تمام اینها او هنوز فکر می کند که مادرش او را رها کرده است. هیچ کلمه ای برای دلداری دادن او وجود ندارد. هیچ چیز وجود ندارد که مادرش بگوید و بتواند از اندوه او بکاهد. می ویس فکر می کند که مادرش به زودی صاحب فرزند دیگری خواهد شد و او نزد مادرش از آنچه اینک هست کم اهمیت تر خواهد شد. می ویس احساس واقعی خود را این طور بیان می کند: «درد مداوم در درون سینه ام.» او کارهایش را خودش انجام می دهد. وضعش در مدرسه خوب است. دوستانی دارد و یک برنامه شلوغ. با این همه، مثل یک دختر دوازده ساله سرخوش و امیدوار نیست. او برای صحبت با نامادری خود در خصوص بعضی از مسائل، احساس راحتی ندارد و مادر خودش نیز آن قدر دور است که نمی تواند به او کمکی کند.
می ویس تنهاست. فکر می کند بین او و مادرش دیواری به بلندی آسمان قرار داده اند. با وجود این که او سعی کرده این وضع را به عنوان تقدیر خود بپذیرد، اما به شدت از آن نفرت دارد.
«به مادرم می گویم که چه حالی دارم و او به من گوش می دهد، اما مثل این که کاری از دستش ساخته نیست. تا او دوباره به شهر من برنگردد، هیچ چیز عوض نخواهد شد.»
لازم است سوزان در مورد واقعیت های موجود و این حقیقت که او دیگر به محل زندگی سابق خود برنخواهد گشت با می ویس صحبت کند. او همچنین باید آماده باشد که بارها و بارها به حرف ها و درد دل های می ویس گوش دهد و در احساسات دردناک او شریک بشود، زیرا یک بار گفت و گو کافی نیست. سوزان باید به می ویس اطمینان دهد که وی را همیشه دوست خواهد داشت و او همیشه دختر شماره یک وی خواهد بود. حالا که می ویس بزرگ تر می شود سوزان باید آمادگی داشته باشد که ممکن است دخترش برای سال های دبیرستان نزد او بیاید، زیرا بچه های بالغ معمولاً دوست دارند با والد همجنس خود زندگی کنند. این تغییر مؤثری برای می ویس است و در عین حال می تواند یک راه حل سالم برای این مسئله ظاهراً لاینحل باشد. این طور نیست که همه ی بچه های والدین راه دور خوشحال نباشند، اما اکثر بچه های راه دور برای آنکه خود را با شرایط مشکل مطابقت دهند، مجبور بوده اند که تلاش فوق العاده سختی کنند. جولیان، پانزده ساله می گوید که او اساساً از این که پدرش در زندگی او حضور نداشت خیلی غمگین و عصبانی بود: «پس از چندی فهمیدم که باید به فکر زندگی خودم باشم و اعتنای زیادی به او- پدرم- نکنم؛ هیچ وقت به او زنگ نزنم، بلکه منتظر بمانم که او زنگ بزند. در حال حاضر ضمن اینکه از این وضعیت نفرت دارم، اما آن را درک می کنم.» پدر جولیان به مدت هشت سال والد راه دور بوده است.
دارا، پنج ساله، هیچ چیز را به اندازه ی زندگی راه دور تجربه نکرده است. پدر و مادر او هیچ وقت با هم زندگی نکرده اند. توصیف دارا از داشتن پدر راه دور این است: «دلم می خواهد پدرم با من زندگی کند چون وقتی که نمی توانم او را ببینم دلم برایش تنگ می شود. وقتی او را می بینم خیلی خوشحال می شوم زیرا او را مدت زیادی ندیده ام. بعد از آنکه او می رود، من هم می روم پی کارم و بازی می کنم، چون وقتی او می رود، گریه ام می گیرد.»
الیور، هفت ساله، اوقات سختی داشته تا بتواند با طلاق والدین خود کنار بیاید. ابتدا پدر او به کارائیب رفت و الیور نزد مادرش ماند. او در نبودن پدرش خیلی عذاب کشید، کم کم مشکل پیدا کرد و با مادرش دعوا می کرد. بعداً پدر الیور به کالیفرنیا منتقل شد و به محض اینکه الیور برای دیدن او به آنجا رفت، به طور قابل ملاحظه ای آرام شد، زیرا قرار بود نزد پدرش بماند. حالا پدرش ازدواج کرده و در اوهایو زندگی می کند. الیور دو بار در ماه به فیلادلفیا می رود تا مادرش را ببیند، و دو بار در هفته نیز با او تلفنی حرف می زند. الیور می خواهد پدر و مادرش دوباره با هم زندگی کنند. این چیزی است که اکثر بچه ها بعد از طلاق درخواست می کند. این آرزو طی سال های بعد از طلاق والدین نیز در آنها وجود دارد.

الیور وقت زیادی را صرف سر درآوردن از روابط خانوادگی می کند. او از مادرش سؤالات زیادی در مورد اینکه چرا والدینش از هم طلاق گرفتند، می پرسد. می خواهد بداند که آیا مادرش، نامادری او را دوست دارد او از اینکه هریک هفته در میان با مادرش خداحافظی کند، متنفر است و نمی داند چرا نمی تواند در اوهایو زندگی کند. الیور هر آنچه را بلد است، انجام می دهد تا بتواند به طریقی خود را قانع کرده و یک دلیل منطقی پیدا کند که چرا پدر و مادرش دور از یکدیگر زندگی می کنند. یک عامل مهم برای انطباق رضایتمندانه ی کودک در زندگی بدون یک والد، این است که او تا چه حد می تواند با والد ناتنی یا خانواده ناتنی خود سازگار باشد. الیور با نامادری اش کنار می آید. اما وقتی کودکی ناگهان درمی یابد که نمی تواند نزد مادرش باشد و باید در خانه ی دیگری با نامادری زندگی کند و نداند که چگونه باید با او ساخت، دچار اندوه می شود. می توانید پریشانی و اندوهی را که گریبانگیر اوست تصور کنید. در این شرایط، صدمه ی روحی و عصبی وارد به کودک بسیار زیاد است. حتی اگر کودک با نامادری خود سازش هم داشته باشد باید گفت آنها نسبت به هم غریبه هایی هستند که مجبور به زندگی با هم شده و از این پیوند خانوادگی اجباری و ناخواسته هیچ سودی نصیب شان نمی شود.

ممکن است برادر ناتنی الیور حتی در خانه شان پذیرای او نباشد، چه رسد به اینکه اتاقش را به او بدهد. این مسائل بچه را در وضعیت بسیار ناخوشایندی قرار می دهد؛ وضعی که تطابق او را در زندگی بدون مادرش بسیار مشکل تر از قبل می کند.
ونسا، شانزده ساله پنج سال پیش با مادر و ناپدری اش به جنوب کالیفرنیا مهاجرت کرد. در ابتدا برای او خیلی سخت بود که به زندگی بدون پدرش عادت کند، اما اکنون احساس می کند که توانسته است خود را به خوبی با شرایط مطابقت دهد. درواقع ونسا فکر می کند رابطه ی او با پدرش در مقایسه با زمانی که با هم در یک شهر زندگی می کردند، بسیار بهتر است.
«من و پدرم به هم نزدیک تریم زیرا از هم جدا هستیم، اگر با همی بودیم چه بسا روابط مان تیره می شد. چرا که عیب های من برای او و عیب های او در چشم من، بیشتر نمایان می شد. اما در وضعیت فعلی مان در مورد یکدیگر پیشداوری نمی کنیم، بلکه وقت بیشتری برای صحبت کردن و شناختن همدیگر صرف می کنیم.» ونسا برای ایجاد ارتباط نزدیک با پدرش بسیار تلاش کرده و از همین رو پدرش را از مسائل زندگی روزمره ی خود آگاه می کند.
[پدرش می گوید:] «وقتی که می فهمم ونسا به داشتن چیزهای کوچک علاقه مند است، احساس خوبی به من دست می دهد» اما سهیم بودن در چیزهای کوچک عاقبت دردناکی هم برای ونسا داشته است. پدرش موضوعات مربوط به مدرسه او را به دقت تعقیب می کند و او را تشویق می کند که با روزنامه مدرسه همکاری کند، اما وقتی ونسا به سردبیری آن روزنامه منصوب شد [بعدها گفت]: «نشد که پدرم در همان لحظه، خوشحالی مرا در صورتم ببیند.» پدرش نتوانست در شادی و هیجان او در لحظه ی مناسب سهیم شود.
در کنار هم نبودن برای سهیم شدن در «زمان اخبار خوش» باعث شده که ونسا در دفعات مختلف احساس اندوه کند. لیکن اوضاع کلی ونسا مثبت است. حتی در لحظه ی خداحافظی پس از یک دیدار، که برای اکثر والدین و فرزندان راه دور یکی از زمان های بی نهایت ناگوار است، ونسا به خودش می گوید که می داند دوباره پدرش را خواهد دید و این آخرین خداحافظی نخواهد بود. تنها موردی که ونسا به یاد می آورد در آخر یک دیدار گریه کرده باشد، مربوط به وقتی است که پدرش کلاه ایمنی خود را در لحظه ی عزیمت به هواپیما به او داده بود. «آن کلاه تکه ای از او بود. او آن را همیشه سر کار به سرداشت. این کار او مرا منقلب کرد. «من به داشتن آن کلاه افتخار می کنم.»
ملاقات ها و خداحافظی ها معمولاً نقطه ی عطف روابط راه دور هستند، بخصوص در ابتدا و اندکی بعد از جدایی. «چه وقت، دوباره مادرم را خواهم دید؟ چگونه در هواپیما و در برگشت به خانه از گریه خودداری کنم؟» دردی که والدین در زمان جدایی از فرزند احساس می کنند، مشابه همان دردی است که فرزند احساس می کند.
تمام غصه ها و دلتنگی ها و کمبودهایی که بزرگ ترها تجربه می کنند، شامل فرزندان نیز می شود. جدایی، بخصوص در موقع خداحافظی، قلب را می آزارد.
دختر ناتنی من سایتا در حال جدایی از والدین خود است. سایتا اکنون پانزده سال دارد و از نه سالگی نزد من و پدرش هرب در کرانه ی شرقی زندگی می کند. او وقتی که سیزده ساله بود، یک سال را با مادرش در کالیفرنیا به سر برد. سایتا نیز مثل ونسا درصدد ایجاد یک خط مشی مثبت برای مقابله با وضعیت دردآور خود است: «خیلی دلم می خواهد گریه کنم، اما نمی کنم. مادر و پدرم همیشه در لحظه ی خداحافظی گریه می کنند. بعداً وقتی راجع به قضیه بیشتر فکر می کنم و می بینم که یکی از آنها رفته است، دوباره غم سراپای وجودم را می گیرد.» برای سایتا سخت ترین مسئله، داشتن یک مادر راه دور است، زیرا مادرش نمی داند در زندگی روزانه او چه می گذرد. این باعث می شود که احساس کند پیوند آن دو بریده شده و آنها آن گونه که او می خواهد به هم نزدیک نیستند. دوستان سایتا در مدرسه از او می پرسند چرا او نزد مادرش در کالیفرنیا زندگی نمی کند. او نمی خواهد ماجرا را توضیح دهد، لذا فقط جواب می دهد که دوست دارد با پدرش باشد، چون کاملاً به هم نزدیک هستند و ضمناً از هوای ساحل شرقی بدش می آید. این جواب کاملی نیست، اما به هر صورت او فکر نمی کند که مردم به جزئیات علاقه مند باشند. آنچه دوستان او می دانند این است که در حالی که گفته می شود زندگی در کالیفرنیا عالی است، او در فیلادلفیا زندگی می کند. این جواب برای آنها قانع کننده نیست و برای خود سایتا هم به سختی می تواند قانع کننده باشد.
دختر نابالغ دیگری که سعی می کند زندگی دور از مادرش را به نوعی توجیه کند، کلی، چهارده ساله، است.
«وقتی من از مادرم خداحافظی می کنم به خودم تلقین می کنم که دارم در همان شهر از خانه ی پدرم بیرون می روم، درست همان طور که قبلاً می رفتم. اصلاً به مسافت چهارهزار کیلومتری فکر نمی کنم. فقط موقع خداحافظی می گویم که امشب به شما تلفن خواهم زد. ما سعی می کنیم غم به دل راه ندهیم و با امید و خوشبختی زندگی کنیم.» کلی و مادرش کمتر از یک سال پیش از هم جدا شدند. او در حال حاضر با پدر و نامادری اش زندگی می کند و در فکر رفتن نزد مادر و ناپدری جدیدش در اورگون برای تابستان است تا سه سال آخر دبیرستان را در آنجا بگذراند. وقتی مادرش نقل مکان کرد، برای او مثل این بود که خانه ای را که در آن بزرگ شده بود. فروخته باشند. این برای او بسیار تلخ بود.
«درخت سیب پرشکوفه ی حیاط ما که عاشقش بودیم، توسط مالک جدید بریده شده بود. خانه امن و سالم دوران بچگی من از دست رفته بود.» والدین کلی از هم جدا شده بودند و دوران امن کودکی برای او به پایان رسیده بود. با این همه، والدین او در یک محله اقامت گزیدند و کلی نصف وقتش را با هرکدام از آنها می گذراند. انتقال از یک خانه دو والدی به دو خانه یک والدی، برای کلی قابل فهم و عملی بود، اما حالا که یکی از والدینش به سرزمین دورتری رفته است، نتیجه ی طلاق برای کلی خیلی واضح و خیلی دردآورتر شده است.
«وقتی عادت داشتم که بین دو خانه در رفت و آمد باشم، مادرم مرتب یادآوری می کرد که هر وقت به او نیازمند باشم، او فقط شش دقیقه از من فاصله دارد. او هنوز هم همان را به من می گوید، با این تفاوت که اکنون شش ساعت طول خواهد کشید تا به من برسد، نه شش دقیقه.»
وقتی که کلی به اورگون برود، باید پدر و نامادری اش را ترک و با همه دوستانش خداحافظی کند. در عین حال، او از اینکه با مادرش خواهد بود هیجان زده است. ضمناً نمی خواهد به جنبه های منفی این تغییر بزرگ فکر کند. پدرش به او اطمینان داده است که مرتب با او تماس خواهد گرفت و برای برگشت او به خانه، کارهای لازم را انجام خواهد داد. حالا کلی به زندگی جدیدش در کرانه ی غربی چشم دوخته است. این خیلی مهم است که هم والد حاضر و هم والد راه دور، در کمک به مطابقت کودک با شرایط جدید همیاری کنند.
کودک در یک نظام بزرگ تر چگونه عمل می کند؟ آیا تغییرات ناشی از این سیستم- جدایی پدر و مادر و گسترده شدن زندگی آنها- در زندگی او اثر مثبت می گذارد یا برعکس، او را از یک تطابق رضایت مندانه باز می دارد؟ هر دو والد باید خودشان را سرپرست تلقی کنند تا بتوانند به این سؤال پاسخ دهند. اگر والدین ناتنی وجود دارند، مثل مورد کِلی، آنها نیز باید به موازات مسئولیت اصلی که به عهده ی والدین اصلی کودک است، در طرح یک حرکت مهم دخیل شوند.
ریک، سیزده ساله، می گوید: «او زمانی برای پدرش بیش از حد دلتنگ می شود که کاری را که در شادی آن نمی تواند با پدرش شریک شود، انجام می دهد. این طور مواقع او خیلی احساس تنهایی و انزوا می کند. ریک و پدرش وقتی که در خانه زندگی می کردند رابطه ی چندان صمیمانه ای نداشتند. بعد از طلاق، او زندگی مشترک با پدرش را در خانه ی وی از دست داده، اما در عوض رابطه ی نزدیک تری با او پیدا کرده است، هرچند که بین این دو رابطه، یک قاره فاصله است.»
پدر ریک از شیکاگو به آلاسکا رفت. ریک به اعتقاد پدرش تنها بچه ای است که بیشتر تابستان را در آلاسکا می گذراند. حتی یک بار ریک برای تعطیلات کریسمس به آلاسکا رفت؛ اما اکثر اوقاتِ او با پدرش در تابستان می گذرد. [ریک ادامه می دهد:] «تمام سال انتظار می کشم تا تابستان برسد. دیگر زیاد از بابت انتظار ناراحت نیستم، زیرا انتظار برای من هیجان انگیز است.» در طول سال، ریک و پدرش به همدیگر نامه می دهند، یا در تماس های تلفنی درباره ی کارهایی که در تابستان گذشته کرده اند و کارهایی که در تابستان آینده می خواهند انجام بدهند، حرف می زنند. ریک می گوید که رابطه ی آن ها دارد بهتر و بهتر می شود. او از اینکه پدرش خیلی دورتر زندگی می کند خوشحال نیست، اما شکایتی هم نمی کند. وقتی که در پایان دیدار تابستانی مجبور می شود از پدرش خداحافظی کند، از یک هفته قبل از آن به خود تلقین می کند که سال زودتر خواهد گذشت و تا چشم به هم بزند، برخواهد گشت؛ اما ریک می گوید این تلقین ها هیچ اثر مثبتی ندارد، زیرا وقتی سوار هواپیما می شود احساس تلخی به او دست می دهد و گریه اش می گیرد.
«هیچ حرفی وجود ندارد که پدرم و مادرم یا هرکس دیگری بتواند به من بگوید تا آن احساس وحشتناک را از من دور کند. می دانم که هر بار مقداری زمان لازم است تا حالم بهتر شود.» ریک دوست دارد که یکی دو روز قبل از شروع کلاس ها به خانه برسد تا آمادگی روحی لازم را کسب کند. بیشتر بچه هایی که زمان های طولانی را با والد راه دور خود می گذرانند، پس از بازگشت به خانه و اجرای امور زندگی عادی خود، دچار مشکل و به عبارت دیگر، دوهوایی می شوند. آنها مجبورند به برنامه ها و جدول های متفاوتی خو کنند و مقررات مختلفی را مراعات کنند. درواقع آنچه آنان باید سعی کنند به آن عادت کنند، زندگی بدون والد دیگرشان است. برای بچه هایی که در شهر والد راه دور، دوستانی داشته و در جریان یک زندگی کاملاً متفاوت هستند، کار انتقال، رنج بیشتری دارد.
وقتی جیسون برای دیدن پدرش به کالیفرنیا- جایی که قبلاً زندگی می کرد- می رود، موفق به دیدار دوستان قدیمی اش می شود. وقتی از پدرش خداحافظی می کند از دوستانش نیز خداحافظی می کند. این امر، خاطرات گذشته را در ذهن او تداعی می کند و از این که به شهر دیگری رفته و هنوز دوستان جدیدی پیدا نکرده بسیار ناراحت است.
ساتیا نیز یک گروه دوست نزدیک و صمیمی در کالیفرنیا دارد، اما این نزدیکی و صمیمیت را با دوستان خود در فیلادلفیا احساس نمی کند. آیا محیط قبلی آن چنان وی را مجذوب و شیفته خود کرده که دیگر قادر نیست در محل جدید، دوستان جدیدی بیابد؟ وقتی کودکان نقل مکان می کنند، چه این انتقال به میل آنها بوده باشد و چه نباشد، تصمیم به این که در محیط جدید احساس غربت نکنند امری است که با گذشت زمان میسر می شود.
پسر من جاش تصمیم گرفت که به ورمونت نزد پدرش برود، در عین حال برای پذیرفتن آنجا به عنوان منزل جدیدش مخالفت نشان می داد. فیلادلفیا در ذهن او شهر بسیار خوبی بود، به همین دلیل به من زنگ می زد و صادقانه می گفت: «می توانم به خانه برگردم؟» او فکر می کرد که با ورمونت جور درنمی آید. معلمش نیز عقیده داشت برای جاش به عنوان یک تازه وارد، بسیار مشکل است که با مدرسه ی جدید خو بگیرد. او حدود شش ماه تا یک سال پس از رفتن به ورمونت شروع به یافتن دوستان جدیدی کرد؛ اما خیلی بیشتر از آن مدت طول کشید تا بتواند ورمونت را به عنوان خانه و شهر خود بپذیرد. در شرحی که جاش به همراه برگ درخواست خود به دانشگاه فرستاد، و موضوع آن بزرگ ترین ریسک وی در زندگی اش بود، با لحنی تند و نیشدار نسبت به انتقال خود به ورمونت صحبت کرد. البته او نفس حرکت به ورمونت را ریسک نمی دانست، بلکه در آنجا ماندن را ریسک بزرگی قلمداد می کرد. او تلاش می کرد تا فیلادلفیا را که فوق العاده دوست داشت و به آن علاقه مند بود، کنار بگذارد و این واقعیت را بپذیرد که می تواند بدون آنکه من در کنار او باشم، زندگی رضایت بخشی داشته باشد.

یک نوجوان، با احساسات نسنجیده ای دست به گریبان می شود. «اگر من خانه و محل جدید را قبول کنم و دست رفاقت به سوی مردم دراز کنم، اما آنها دست مرا پس بزنند چه می شود؟» سپس مسائل طرفداری و وفاداری مطرح می شود: «آیا مامان از اینکه من در زندگی جدید خود اوقات خوبی با پدرم دارم، دلخور خواهد شد؟» برای بچه ها تشخیص اینکه چگونه باید تغییرات در زندگی را بپذیرند و خود را با آن مطابقت دهند، آسان نیست. لازم است که والدین، بچه ها را در این مرحله ی نقل و انتقال در جهت تطبیق با شرایط جدید کمک کنند. هر دو والد محلی و راه دور باید در این زمینه فعال باشند. تنهایی و درد کودک باید پیش از آنکه وی بتواند به تعادلی در زندگی خود برسد، شناخته شود. هر دو والد می توانند، در تلفن یا نامه، یا حضوری به فرزندشان بگویند که به احساسات او توجه دارند: «می دانم که این دوره ی بسیار بدی برای توست، اما من اینجا هستم که به تو کمک کنم. پس تمام ناراحتیت را برای من تعریف کن.»

کودک در حال تجربه احساساتی است (از دست دادن یک والد) که قبلاً هرگز تجربه نکرده است، پس انتظار نداشته باشید که غم او فوراً برطرف شود. او عزادار است. به بچه ها بگویید که مدتی زمان لازم است تا بتوان درد جدایی را تحمل کرد، اما پس از آن، این احساسات ناخوشایند که در حال حاضر وجود دارد فروکش خواهد کرد. بگویید که خودتان چه احساسی در مورد جدایی تان دارید و چه می کنید که دردتان قابل تحمل شود. یک والد محلی مسئول و حمایت گر، به فرزندش اطمینان می دهد که آنچه در توان دارد به کار خواهد برد تا کمک کند او، والد دیگرش- والد راه دور- را ببیند و مرتب با او در تماس باشد. والد راه دور نیز به دخترش می گوید که برای او نهایت خوشبختی در آن است که بداند دخترش از زندگی خود لذت می برد.
بچه ها دوست دارند بشنوند که در عین این که شما درد و غم آنها را درک می کنید، اما انتظار دارید که آنها پیشرفت کنند و علائق شان را رشد دهند و دوستان زیادی پیدا کنند. ممکن است برای شما کمی مشکل باشد که به این شکل فرزندتان را کمک کنید، به خصوص اگر احساس گناه کنید و خود را مسئول ایجاد این وضعیت دردناک بدانید. وقتی که فرزندتان از نداشتن والد دوم دچار فشار اندوه شده، یا اینکه پس از یک سال خود را با جدایی وفق نداده و شما قادر نیستید او را در این زمینه یاری کنید، سعی کنید از کمک دیگران بهره مند بشوید. مشاوره می تواند بی نهایت مفید باشد. هرچه تعداد بیشتری از افراد خانواده ی شما این راهنمایی حرفه ای را دریافت کنند، نتیجه برای همه، بخصوص فرزند شما، بهتر خواهد بود.
آیا می توانید یک گروه حامی و همدرد پیدا کرده و فرزندتان را در آن عضو کنید؟ آژانس های کمک های خانوادگی و بعضی مدارس، گروه های همدردی برای بچه های بعد از طلاق تشکیل می دهند. هرچند در این گروه ها، همه ی بچه ها، بچه هایی نیستند که مشکل دور بودن والد را داشته باشند، اما اکثر مسائل آنها یکسان است. حرف زدن در مورد اینکه داشتن والدین طلاق گرفته و از نظر جغرافیایی جدا، چگونه احساسی به دنبال دارد، برای اکثر بچه ها تجربه ای ارزشمند است. باید به آنها فهماند که تنها نیستند و توسط دیگران، بخصوص افراد همسن خود درک می شوند.
کورتنی، دختر ده ساله ی خجالتی، با مادر خود به محله ی دیگری نقل مکان کرد. پیدا کردن دوستان جدید برای او اهمیت چندانی نداشت. او از رفتن به مدرسه ی جدید نفرت داشت و شک داشت که بتواند حتی یک دوست جدید پیدا کند. او هیچ علاقه ای به آن انتقال نداشت، ولی پدر و مادرش برای او جای انتخاب نگذاشته بودند.
کورتنی با پدر خود چندان صمیمیتی نداشت، اما پس از جدایی برای او دلتنگ می شد. پدرش گاه گاه به او تلفن می زد. مادرش سرگرم حرفه ی جدیدش بود و کورتنی احساس می کرد که بدون پناه به گوشه ای پرتاب شده است. او وقتی دوازده ساله بود از خانه فرار کرد، اما جای دوری نرفت. این اخطاری بود که به والدینش نشان می داد او نمی تواند با شیوه ی زندگی جدیدش کنار بیاید و به کمک محتاج است. مادرش به پدر او تلفن زد و برای نخستین بار با همدیگر تلاش کردند تا نحوه ی کمک به دخترشان را بیابند. آنها پس از سرزنش یکدیگر دریافتند که هریک به طریقی از رسیدگی به دخترشان غفلت کرده اند. مادر کورتنی پس از صحبت با مشاور راهنمای مدرسه، دریافت که یک گروه مربوط به بچه های طلاق در نزدیکی محل آنها وجود دارد. او مرخصی گرفت و فرزندش را به آنجا برد. در آنجا به او توصیه شد که ذهن خود را روی خواسته های دخترش متمرکز کند. کورتنی نیاز داشت که سهم بیشتری در زندگی پدر و مادرش داشته باشد و آنها بیشتر به او رسیدگی و توجه کنند. از آن پس، پدرش نیز والد فعالی شد و ترتیبی داد که کورتنی چندین بار در سال او را ببیند و دفعات بیشتری به او تلفن بزند.
کورتنی هنوز خجالتی است، اما کم کم دوستانی پیدا کرده است. او با فرار خود به والدینش نشان داد که دختر ناخشنودی است که نمی تواند بار مشکلات را به تنهایی تحمل کند. او آنها را با تنها راهی که می دانست به یکدیگر رساند و با کار خود به هریک از آنها یادآوری کرد که هنوز دختری دارند که محتاج به رسیدگی است.
یک کودک راه دور در زندگی خود در اوقات خاصی برای والد راه دورش به شدت دلتنگ می شود. او وقتی با والد محلی خود دعوا می کند فوراً به فکر والد دوم خود می افتد و نیاز به شخص دیگری پیدا می کند تا بتواند فشارهای روحی اش را کمی کاهش دهد. باید کسی باشد که کودک بتواند برای تسلی و آرام کردن خود به او پناه ببرد. نائومی، هشت ساله می گوید: «بیشترین وقتی که پدرم را می خواهم، زمانی است که مادرم از من عصبانی شود یا وقتی اتفاق بدی می افتد، مثلاً وقتی که زمین خورده و زخمی می شوم.» نائومی به پدرش احساس نزدیکی دارد، هرچند که در پنج سال گذشته با او ملاقات چندانی نداشته است. کلی زمانی دلش برای مادرش تنگ می شود که دوستانش راجع به این که او چه مادر فوق العاده ای دارد صحبت می کنند. جاش می گوید موقعی دلتنگی اش برای من به اوج می رسد که به یک آغوش مهربان نیاز دارد. آلیسا، شش ساله، می گوید که دلتنگی او برای پدرش در اوقاتی که از خانه اش دور شده و در حال مسافرت با مادرش است به اوج می رسد. او نمی داند چرا چنین حالتی به او دست می دهد، فقط این را می داند که دوست دارد در آن لحظه ها پدرش حضور داشته باشد. ونسا از آهنگی حرف می زند که او را به یاد پدرش می اندازد. بعضی اوقات او به آن آهنگ گوش می دهد تا خاطراتی را که با پدرش داشته زنده کند، هرچند که می داند شنیدن آن باعث می شود بیشتر احساس دلتنگی کند.
خاطرات و تجارب مشترکی که والدین و فرزندان با هم داشته اند در زمان جدایی شان، موجب شادی یا غم آنان می شود. وقتی به آهنگ خاصی گوش می دهم که من و جاش با هم می خواندیم، یا با هم آن را از رادیو می شنیدیم، بلافاصله به یاد ارزش و اهمیت رابطه ام با او می افتم؛ وجودم برای او پر از عشق می شود و تقریباً بلافاصله حسرت و آرزوی بودن با او سراپای مرا فرامی گیرد. بچه ها هم همین شوق و حسرت را تجربه می کنند. آیا این حسرت برطرف می شود؟ فکر نمی کنم چنین باشد. بعضی بچه ها بهتر از سایرین یاد می گیرند که چگونه بر این حسرت کشیدن، غلبه کنند؛ اما این حسرت و شوق همواره با هر کودکی که برای همیشه از والدی جدا شده باشد، همراه است.
همه ی بچه های طلاق، پس از ترک یکی از والدین، خواه با والدی که خانه را ترک می کند صمیمی باشند، خواه نباشند، نوعی جدایی زودرس احساس می کنند. بچه های راه دور شدیداً از این کمبود آگاه هستند و به خاطر وجود مسافت، باید مورد نوازش قرار گیرند و بدانند که والدین شان هنوز آنها را دوست دارند و برای حفظ رابطه ی راه دور از هیچ کوششی دریغ نمی کنند.
حال باید دید تکلیف والدین راه دور چگونه است. اینها به طریقی این پیام را به کودک القا می کنند که باید همواره به همان شدت اولیه ی جدایی ناراحت و غمگین باقی بماند. این والدین که خودشان در اثر جدایی خیلی دل شکسته هستند شاید دوست نداشته باشند که رشد و شکوفایی فرزندشان را همزمان با درد کشیدن خود تحمل کنند. «چرا بچه ی من به اندازه من ناراحت و دل شکسته نیست؟ گویا اصلاً متوجه نیست که من دیگر در زندگی اش وجود ندارم.» آنها زیرکانه سعی می کنند بدبختی خود را به کودک شان منتقل کرده، آنها را در غم خود شریک کنند. آنها می خواهند فرزندشان همواره اسیر احساس افسردگی و گناهی باشد که بیشتر بچه های بعد از طلاق آن را تجربه می کنند. حتی ممکن است این والد کار را برای کودک یا والد راه دورش مشکل کند، در نتیجه تلاش کودک برای یک تطبیق رضایت بخش خنثی می شود.
بچه های راه دور لازم است با والدین راه دورشان در تماس مداوم باشند. کودک نیاز دارد که بداند والد راه دورش نیز هنوز برای او اهمیت قائل است. هر والد محلی که مانع این تماس مهم شود در حق فرزند خود گناه بزرگی را مرتکب شده است.
جردن وقتی که پدرش از آنها جدا شد، نُه ساله بود. پدر و مادرش در طول ازدواج شان دعواهای وحشتناکی می کردند و مادرش خوشحال بود که پدرش از آن شهر می رود. او تماس جردن و پدرش را تقریباً غیرممکن کرد. صحبت های تلفنی بین آنها به سردی و اکراه کشانده شد و مسئله ملاقات تا جایی که به مادر جردن مربوط می شود، کاملاً منتفی بود. ظرف چند ماه رفتار جردن مسئله ساز شد. او در مدرسه مشکل ایجاد می کرد و در خانه هم از مادرش حرف شنوی نداشت. وقتی مادرش او را برای مشاوره نزد من آورد او ظاهر خشنی داشت. وقتی به او گفتم که می دانم دلش برای پدرش تنگ شده است، شروع به گریستن کرد. به او گفتم می دانم پدر و مادرش خیلی با هم دعوا می کرده اند و هنوز هم با هم ستیز دارند. جردن توضیح داد که مادرش دوست ندارد او با پدرش صحبت کند. او همچنین گفت که خیلی دوست دارد با پدرش حرف بزند و از دست مادرش به خاطر جدا نگه داشتن آنها از هم خیلی عصبانی است. به جردن گفتم من با او هم عقیده هستم و می دانم که اشکالی در کار وجود دارد. همچنین به او اطمینان دادم که سعی خواهم کرد بفهمم جریان چیست و ضمناً با پدر و مادر او در این مورد تبادل نظر خواهم کرد. نخست با مادر او صحبت کردم و متوجه ازدواج زجرآور آنها شدم. او می دانست که جردن برای پدرش دلتنگی می کند، اما فکر می کرد که اگر رابطه ی جردن با شوهر سابقش به کلی قطع باشد در دراز مدت به نفع هر دوی آنها خواهد بود. برای او توضیح دادم که درست عکس قضیه صحیح است. یعنی تنها راهی که می توانست به جردن آرامش دهد این بود که به او اجازه داده شود که نه یک رابطه ی مختصر، بلکه یک رابطه ی بسیار مستحکم با پدرش داشته باشد، در غیر این صورت جردن از یک رابطه ی متمرکز در زندگی اش محروم می ماند و طبیعی بود که جردن از دست مادرش به علت دخالت وی عصبانی باشد. من پیشنهاد کردم که یک جلسه ی خانوادگی برای بررسی مسائل جردن با حضور هر دو والد تشکیل شود. مادر جردن از دیدگاه های من خشنود نبود، اما مؤدبانه و صبورانه به آنها گوش می کرد. او همچنین موافقت کرد که من با پدر جردن تماس بگیرم.
پدر جردن از تلفن من بسیار قدردانی کرد. او می دانست که یک اشکال جدی وجود داشته، اما قادر به داشتن یک مکالمه ی رضایت بخش با پسرش نیز نبود. من چیزی را که فکر کردم جردن نیاز دارد، یعنی داشتن یک رابطه ی نزدیک با هر دو والد خود، برای آنها توضیح دادم. پدر جردن در حال برنامه ریزی برای دیدار پسرش بود و حضور در جلسه ی خانوادگی را با اکراه پذیرفت. پس از چند صحبت تلفنی با پدر جردن و چند جلسه ی مشاوره با جردن و مادرش و یک جلسه ی خانوادگی، توانستم به طرحی برسم که برای هر دو والد قابل اجرا باشد. قرار شد جردن هر شنبه صبح به پدرش تلفن بزند. مادرش متعهد شد که مزاحم این گونه مکالمات نشود. قرار شد جردن پدر خود را به مدت چهار هفته در تابستان و کریسمس ملاقات کند. مادر او نیز موافقت کرد که خود را با این برنامه ها وفق دهد.
رفتار جردن به طور قابل ملاحظه ای بهتر شد. پدرش از او خواست که در مدرسه بهتر کار کند. از آن به بعد هرگاه جردن در مدرسه ایجاد دردسر می کرد پدرش در تماس تلفنی سر او داد می زد و به او نشان می داد که از دستش عصبانی است. جردن هم متقابلاً از پدرش خواست که به مادرش احترام بگذارد و به درخواست های او توجه کند.

جردن به دخالت پدر خود در زندگی اش واکنش مثبت نشان داد و پدرش از اینکه جردن آرام شده بود احساس رضایت می کرد. بچه ها می خواهند بدانند که هر دو والد برای آنها ارزش قائل هستند. درخصوص جردن، هنگامی که مادرش از رابطه ی او با پدرش حمایت کرد و او توانست به طور مستمر با پدرش در تماس باشد، این مشکل برطرف شد. توصیه من به این والدین کمک کرد تا بهترین والد ممکن برای فرزندشان باشند، هرچند که هنوز از یکدیگر خشمگین بودند.

من از برخی بچه ها سؤال کردم که برای بچه های هم دوره ی خود که دارای والد راه دور هستند یا به زودی به چنین سرنوشتی دچار خواهند شد، چه نصیحت و سفارشی دارند. کوچک ترین کودکی که با او مصاحبه کردم گفت که به طور کلی خوب است که آدم نگران وضعیت خود نباشد، زیرا کار زیادی از دست آدم برنمی آید. دارا، پنج ساله، به بچه های دیگر می گوید: «غصه نخورید، چون که پدر شما هنوز شما را دوست دارد» و نصیحت جردن آن بود که هروقت دیدید اوضاع خراب می شود باید درباره ی آن صحبت کنید.
نوجوانان، حالت فیلسوف مآبانه دارند. برخی از آنها معتقدند که اگر خوشبین باشید و سعی کنید از شرایط موجود به نحو احسن بهره بگیرید، آن وقت اوضاع خوب می شود. پیام النا برای بچه ها این بود: «در درون وضعیت موجود عمل کنید. نگذارید بُعد مسافت برای شما به معنای فاصله گرفتن از همه چیز باشد. این کار مشکل است اما ارزش دارد.» جوانان دیگری نیز برای حفظ تماس با والد راه دور خود، قبول مسئولیت و فکر کردند که لازم است پا پیش گذاشته و به والد خود اطلاع بدهند که در زندگی شان چه می گذرد. ونسا می گوید: «بدترین چیز ممکن آن است که بگذارید رابطه تان به بیراهه برود. کار آسانی نیست، اما حقیقت این است که شما صرف نظر از اینکه در کجا زندگی می کنید، هنوز دو والد دارید.» نائومی می گوید: «دوستان من مورد مرا به دلیل آنکه پدرم دور از من زندگی می کرد یک مورد عجیب می دانستند، اما اکنون فهمیده اند که این مسئله ممکن است در هر زمان برای خود آنها نیز اتفاق بیفتد. آنها پس از شنیدن توضیح من قانع شدند.»
خیلی از کودکان معتقد بودند که با گذشت زمان اوضاع بهتر خواهد شد. جیسون می گفت: «همیشه نخستین روزها خیلی سخت است. نخستین روز، نخستین روز هفته، نخستین روز ماه، نخستین روز سال، اولین جشن تولد بدون پدرم، اولین چهارم جولای و غیره. من همه ی آنها را می شمردم.» کلی پیشنهاد می کند که بچه ها هر احساسی را که درباره ی موقعیت خود دارند به طور واضح با والدین خود مطرح کنند و در اوقاتی که اوضاع شان مناسب نیست، بیهوده نگویند که همه چیز خوب است. بعضی بچه ها دوست دارند که مراقب اوضاع روحی پدر و مادر خود بوده و از دلخور شدن آنها ممانعت کنند. این گونه بچه ها اصطلاحاً بچه های والدگرا نامیده می شوند، یعنی حالت گرایش به والد بودن را دارند، به این مفهوم که بچه هایی هستند که خود به شکل والدین برای والدین خود عمل می کنند و برای اینکه با