آکاایران: اگر زوج ها به هم اعتماد داشته باشند هیچ عاملی نمی تواند باعث جدایی آن ها شود هر یک از زوجین باید برای ایجاد این اعتماد تلاش کنند و هر چقدر اعتماد زوجین نسبت به هم افزایش یابد به همان میزان مشکلات آن ها کاهش می یابد از طرفی حسادت، شک، دودلی، رفتارهایی هستند که دیوار بی اعتمادی و مشکلات را میان زوجین ایجاد می کنند.

طلاق عاطفی

یکی از معضلات اجتماعی امروز در زندگی مشترک زوجین، ظهور پدیده ای به اصطلاح مدرن به نام طلاق عاطفی است. یکی از مهم ترین و بزرگ ترین معضلات اجتماعی در زندگی امروز زوج های جوان که در اثر روزمرگی و گا ها مشغله های فراوان زندگی در میان زوجین در بسیاری از موارد به طلاقی با عنوان طلاق عاطفی می انجامد و متاسفانه در بسیاری از موارد جدی گرفته نمی شود و پیامدهای آن به مراتب سخت تر و سنگین تر از طلاق است.

آکاایران: به عقیده بسیاری از کار شناسان خانواده پدیده طلاق عاطفی پدیده ای نوظهور و مدرن در زندگی مشترک به شمار می رود که در صورت عدم توجه به شیوع آن لطمات جبران ناپذیری را بر پیکره خانواده وارد می آورد. طلاق عاطفی به سردی رابطه میان زن و شوهر گفته می شود درواقع در این رابطه ضعف ارتباط عاطفی زن و شوهر منجر به سردی تمامی روابطی که یک زوج از جمله رابطه روحی، جسمی، عاطفی و حتی گفتاری می شود. توهین و دشنام به یکدیگر و بی توجهی به نیازهای عاطفی از نشانه های مهم طلاق عاطفی در یک خانواده است.

وجود این مشکل که در یک رابطه باعث بی مهری و کم شدن انرژی مثبت در خانواده می شود زوج ها در بیگانگی دنیای یکدیگر گم شده و فقط برای هم حکم یک هم خانه یا یک مصاحب که به او عادت کرده اند را دارند. طلاق عاطفی نماد وجود مشکل در ارتباط صحیح میان زن و شوهر است و اغلب بعد از گذشت 6 تا 7 سال از آغاز زندگی مشترک رخ می دهد. دکتر محمدجعفر غفرانی کار شناس مسائل خانواده در این باره معتقد است که:  درک نکردن صحیح از رفتار و گفتار یکدیگر، نداشتن شناخت کافی از روحیات طرف مقابل و عاقبت بی علاقگی و سردی نسبت به شریک زندگی خود همه و همه دست به دست هم می دهد تا یک طلاق عاطفی را در زندگی زوج ها به وجود بیاورد.

وی با اشاره به آمار دقیق این نوع طلاق در کشور می افزاید: هیچ آمار دقیقی از میزان وجود طلاق عاطفی در دست نیست ولی می توان به جرات گفت آمار طلاق عاطفی در کشورما از طلاق قانونی بیشتر است.

زمان به وجود آمدن طلاق عاطفی
این کار شناس مسائل خانواده با اشاره به زمان بروز این پدیده در زندگی زوجین ادامه می دهد: در هرسنی و با هرشرایطی می توان انتظار به وجود آمدن طلاق عاطفی را داشت که علت به وجود آمدن طلاق عاطفی خانواده ها به هم شباهت دارد و این مشکل می تواند در رابطه با یک زوج جوان که سن ازدواج آن ها 2تا 3 سال بوده، یا در یک خانواده ای که چند بچه کوچک و بزرگ دارند و یا حتی در خانواده ای که بچه هایشان به حدی رسیده اند که هرکدام به دنبال زندگی خود رفته اند رخ دهد.

اگر زوج ها به هم اعتماد داشته باشند هیچ عاملی نمی تواند باعث جدایی آن ها شود هر یک از زوجین باید برای ایجاد این اعتماد تلاش کنند و هر چقدر اعتماد زوجین نسبت به هم افزایش یابد به همان میزان مشکلات آن ها کاهش می یابد
به عقیده غفرانی بیشترین میزان طلاق عاطفی در سال های اول ازدواج رخ می دهد، وقتی کم کم بچه ها به جمع خانواده اضافه می شوند و زوج سرگرمی بیشتری نسبت به قبل دارند این مسئله کمتر احتمال دارد ولی با بزرگ تر شدن بچه ها باز هم احتمال طلاق عاطفی پررنگ می شود.

تاثیر سن در طلاق عاطفی
وی تاثیر سن در بروز طلاق عاطفی را قابل توجه دانست و یادآور شد: برای ازدواج در اکثر موارد باید سن مرد از زن بیشتر باشد ولی این اختلاف سن نباید از 7 تا 10 سال بیشتر باشد زیرا در این شرایط 2 انسان با 2 دنیای مختلف و در 2 مرحله زندگی از هم قرار دارند و مسلما درک صحیحی از دنیای هم ندارند که در نتیجه آن زوجین از یکدیگر فاصله می گیرند و هرکدام غرق در دنیای خود می شوند.

این کار شناس مسائل خانواده می آفزاید: اگر سن زن از مرد بیشتر باشد هم در اکثر موارد مشکل دیگری را به وجود می آورد زیرا زن ها زود تر از مرد ها به سن بلوغ می رسند، زود تر می فهمند و در این شرایط یک زن که از شوهر خود بزرگ تر است دائم در فکر خود شوهرش را از دست می دهد و در این مورد زوج ها به سرعت از لحاظ روحی از یکدیگر فاصله می گیرند و طلاق عاطفی شکل می گیرد.

هم چنین به گزارش دیگری از ریحانه جمشیدی ، کسی که با او ازدواج کرده اید کسی است که با وی عهد و پیمان مقدس بسته و تعهد و التزام داده اید. با یکدیگر عهد بسته اید که نسبت به هم صادق باشید و مراقب یکدیگر باشید. اما متاسفانه برخی از ازدواج ها به دلیل این که یکی یا هر دو طرف تصمیم می گیرند به هم دروغ بگویند به انتها می رسند و یا به ورطه نابودی می افتد.

اگر زوج ها به هم اعتماد داشته باشند هیچ عاملی نمی تواند باعث جدایی آن ها شود هر یک از زوجین باید برای ایجاد این اعتماد تلاش کنند و هر چقدر اعتماد زوجین نسبت به هم افزایش یابد به همان میزان مشکلات آن ها کاهش می یابد از طرفی حسادت، شک، دودلی، رفتارهایی هستند که دیوار بی اعتمادی و مشکلات را میان زوجین ایجاد می کنند.

بد ترین نوع تزلزل در اعتماد زمانی رخ می دهد که یکی از زوجین نسبت به دیگری مرتکب بی وفایی یا خیانت شود کاملا ریشه اعتماد و عشق در یک زوج را می خشکاند و باعث می شود طرف مقابل احساس بسیار بد، عذاب آور، تلخ وحشتناک مورد خیانت واقع شدن را تجربه کند.

بی اعتمادی زوجین آرامش را از زندگی آن ها سلب می کند
زمانی ،روان شناس، افزود: بی اعتمادی زوجین احساس آرامش و نشاط و سرزندگی و شادی را از زندگی زوجین گرفته و باعث مشاجره، اختلافات خانوادگی متعدد و نهایتا به طلاق و جدایی ختم می شود. وی افزود: زوجینی که پایه های زندگیشان را با تفاهم و اعتماد و گذشت و فداکاری و عشق بنا می نهند در تمامی ابعاد زندگی خانوادگی و اجتماعی موفق هستند.وی تصریح کرد: هر چقدر شناخت ما نسبت به کسی که به او اعتماد می کنیم بیشتر باشد اعتماد بیشتری شکل می گیرد هر چقدر زوجین بیشتر یکدیگر را شناسند روابط توام با اعتماد بیشتری را هم تجربه خواهند کرد.

برگزاری دوره های مشاوره برای جلوگیری از چنین بحران هایی در خانواده ها ضروری است

«ایرج یارمحمدی»، کارشناس ارشد مسایل حقوقی، نقش مشاوره توسط کارشناسان را قبل ازدواج را از عوامل پایداری اساس زندگی عنوان و تصریح می کند: مشورت در دین اسلام نیز از جایگاه قابل توجهی برخوردار است و احادیث زیادی در این باره نقل شده است و با توجه به اینکه ازدواج یک تصمیم گیری بسیار دقیق و مهم در زندگی به شمار می رود بهتر است طوری قانون گذاری شود تا همه جوانان قبل از ازدواج یک دوره مشاوره را طی کنند و روش های درست زیستن را آموزش ببینند تا در طول دوران زندگی مشترک کمتر با مشکل روبرو شوند.

تقویت درک متقابل، گذشت و پیداکردن راه حل به جای پاک کردن صورت مسأله نیز از فاکتورهای مهم برای رفع طلاق عاطفی است که در آیات قرآن و روایات امامان معصوم(ع) در باب آداب معاشرت و نحوه برخورد زوجین با هم، به آن تأکید شده است. وی می افزاید: کمتر زوجی در دوران اولیه آشنایی با هم مشکل دارند اما به مرور زمان مشکلات اجتماعی و کمبود محبت در بین زوجین روابط زناشویی را کمرنگ کرده و عشق و علاقه جای خود را به بی تفاوتی در زندگی می دهد که این بی تفاوتی را می توان نوعی از طلاق به نام طلاق عاطفی خواند.

وی به ارائه راهکارهایی برای رفع این معضل می پردازد و می گوید: ایجاد تفکر مثبت یکی از علل از بین بردن این شکاف روحی است زیرا در این حالت زن و شوهر به قابلیت ها، امتیازات و وجوه مشترک هم توجه کرده و نقاط ضعف و اختلاف کمرنگ می شود. تقویت درک متقابل، گذشت و پیداکردن راه حل به جای پاک کردن صورت مسأله نیز از فاکتورهای مهم برای رفع طلاق عاطفی است که در آیات قرآن و روایات امامان معصوم(ع) در باب آداب معاشرت و نحوه برخورد زوجین با هم، به آن تأکید شده است. وی می افزاید: توجه به خانواده و تقدس این نهاد در مبانی دینی و اصول اسلامی به طور مفصل سفارش شده است که با به کارگیری این اصول و اندکی مطالعه درباره تکنیک های زندگی سالم می توان از بروز این مشکل جلوگیری کرد.

یارمحمدی با اشاره به نقش رسانه تصریح می کند: رسانه های دیداری و شنیداری نقش بسیار مهمی در حل اختلافات خانوادگی دارند؛ آن ها می توانند با ارایه راهکارهای دینی و روان شناختی و معرفی چهره همسر موفق و نمونه، به استحکام بنیان خانواده کمک کنند. آموزش جوانان در دانشگاه ها و استفاده از استادان در تربیت انسان های متعهد بسیار قابل توجه است؛ زیرا داشتن ایمان و اعتقاد باعث صبر انسان در موقعیت های سخت زندگی می شود.

گردآوری: بخش خانواده آکاایران