آکاایران: بسیاری از ایرانی ها فکر می کنند کنکور پدیده ایست ایرانی که در سال های اخیر به وجود آمده و بکار گرفته شده است. این در حالیست که یافته های باستان شناسی نشان می دهد کنکور در هزاران سال پیش وجود داشته و حتی آنقدر رونق داشته که برای آن کتاب های طالع بینی گوناگونی نیز برای آن نوشته شده است.

موفقیت در کنکور

آکاایران: کنکور یا کانکور (به فرانسوی: Concours)، نام آزمونی است که برای سنجش آموزش های داوطلبان ورود به دانشگاه ها، در بعضی کشورها مانند چین و ترکیه و ژاپن، برگزار می شود در صورتی که این نوع آزمون ها در کشورهای اروپایی و ایالات متحده آمریکا برگزار نمی شود .

در ایران، سازمان سنجش آموزش کشور که سازمانی تحت نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است، متولّی اصلی برگزاری کنکور سراسری برای ورود به دانشگاه های دولتیاست البته طبق نظر بسیاری از نظریه پردازان و اساتید دانشگاه در ایران یک آزمون چهارگزینه ای به این شکل نمی تواند ابزار مناسبی برای تعیین سطح علمی و بهره هوشی داوطلبان باشد.آنها یکی از دلایل ضعف ایران در تربیت فارغ التحصیلان خصوصا در رشته پزشکی را همین ضعف تعیین سطح دانسته اند زیرا اساتید معتقدند با اینکه پزشکان ایران جزو برترین پزشکان دنیا هستند اما اکثرا فارغ التحصیل دانشگاه های خارج از ایران می باشند. این آزمون در هر سال یک بار در ماه تیر برگزار می گردد و از سال ۱۳۹۱ به صورت یک مرحله ای و برای پنج گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی، زبان های خارجی و هنر به طور جداگانه برگزار شد.

اوّلین کنکور ایران در سال ۱۳۴۸ برگزار شد و ۴۷٫۷۰۳ نفر داوطلب در آن شرکت کردند. سؤالات اوّلین دورهٔ کنکور، به صورت سؤالات جواب کوتاه طرّاحی شده بود. آزمون سال ۱۳۹۴، چهل و هفتمین آزمون کنکور ایران بود.

تراز کنکور چیست؟

فرض نمایید از دانش آموزان کلاس شما آزمون عربی گرفته می­شود و شما در این کلاس نمره 14 کسب می­نمایید و با این نمره شما نفر اول کلاس می­شوید، یک بار دیگر از آن کلاس آزمونی گرفته می­شود و این بار نیز شمانمره 14 کسب می­کنید با این تفاوت که نفر آخر کلاس می­شوید. در هردو آزمون شما نمره 14 را کسب نمودید ولیکن ارزش این دو نمره یکسان نمی­باشد، که این موضوع یعنی یکسان سازی ارزش نمرات موضوع مبحث نرمالیزاسیون را می­سازد.
به عبارتی ممکن است دقیقاً درصد نمرات خام کارنامه شما با درصد نمرات خام کارنامه دوست شما یکسان باشد و لیکن رتبه شما یکسان نباشد، یعنی در کنکور سراسری و آزاد هر تست کنکور ارزش خاص خود را دارد و ارزش تست شمار­ه­ ی 5 ادبیات با تست شماره 6 یکسان نمی­باشد و جالب است بدانید آن تستی که کمترین پاسخگو را دارد، ارزشمندتر است. 
از این رو در می­یابید دروس ریاضیات و فیزیک تجربی و همچنین شیمی گروه ریاضی فیزیک و ریاضی و آمار گروه انسانی دارای ارزش بسیار بالاتری از ضرایب در نظر گرفته شده هستند و این موضوع به صورت خیلی واضح در درس عربی عمومی دیده می­شود. لذا به هیچ وجه سعی نکنید مبحث را صرفاً به دلیل آنکه سخت می­باشد از گردونه مطالعاتی حذف نمایید به طور مثال در درس معارف اسلامی حتماً یک تست کنکور مربوط به روایات و احادیث و یک تست کنکور مربوط به درس وصیت نامه­ ی امام می­باشد و این دو تست بیشترین ارزش را در میان تستهای معارف اسلامی دارا میباشند زیرا کمترین پاسخگو را دارند که حتی شاید خود شما یا دوستان شما نیز درکنکور سال قبل به این تست ها نتوانستند پاسخ صحیح بدهید ....
بنابراین این گفته عموم که می­توانید تست های دشوار را رها نموده و به سراغ تست های آسانتر بروید ... کاملاً غلط می­باشد زیرا تست های دشوار به علت داشتن پاسخگوی کمتر از بیشترین ارزش در کنکور برخوردار می­باشند. 

 

توصیه های تغذیه ای برای داوطلبان کنکور

● تا می توانید مصرف سبزی پلو ماهی خود را افزایش دهید، به ویژه ماهی آب پز.
● ماهی به دلیل داشتن امگا 3 فراوان سبب افزایش قدرت حافظه و یادگیری و کاهش خستگی می شود. ضمناً ماهی منبع بسیار خوب روی است که سبب افزایش توان یادگیری و تقویت نیروی دفاعی بدن می شود. (از منابع خوب امگا 3: ماهی ،روغن سویا،کنجد،گردو)
● سعی کنید در غذاهای تان زنجبیل استفاده کنید. زیرا سبب افزایش قدرت تمرکز و کاهش خواب آلودگی می شود.
● از مصرف بی رویه ی انواع مواد کافئین دار و انواع کولا و چای سیاه خودداری کنید. زیرا کم خوابی زیاد باعث کاهش قدرت یادگیری و حافظه می شود.
● سعی کنید ازمنابع سرشار از ویتامین E استفاده کنید. 
(مانند انواع آجیل، انواع جوانه غلات، سویا،ذرت) چون سبب افزایش اکسیژن رسانی به مغز و خنثی سازی رادیکال های آزاد بدن می شود و به یادگیری کمک می کند.
● حتماً صبحانه مصرف کنید. خوردن آن مانع سستی، بی حالی، خستگی، عصبانیت، بی حوصلگی، کاهش حافظه و افت قند خون می شود. سعی کنید از غذاهای سنتی مثل نان و پنیر و گردو، عسل، مربا، شیر وگاهی عدسی و حلیم استفاده کنید. از خوردن قندهای ساده نظیر انواع کیک خودداری کنید، زیرا علاوه براینکه اثرمفیدی برکارایی مغزندارند بلکه سبب افزایش سطح قند خون شده، درنتیجه سطح انسولین بالا می رود و سبب هدایت قند به درون سلول و در پی آن افت خون شده که نتیجه آن احساس خستگی و بیحالی فرد می شود.
● در ایام عید مراقب باشید تا به هیچ وجه پرخوری نکنید. چون علاوه بر افزایش وزن، سبب اختلال در تمرکز می شود. همچنین کم خوری زیاد نیز سبب کاهش توان فکری می شود.
● منابع ویتامین C مثل مرکبات،کیوی، فلفل سبز، طالبی، توت فرنگی، انبه و کلم بروکلی بسیار برای افزایش حافظه وکاهش خستگی در فرد مفید هستند.
● منابع کولین مثل دل، جگر، تخم مرغ، بادام زمینی و ماهی سبب افزایش سنتز و انتقال نوروترنسمیترهای عصبی، افزایش قدرت حافظه و سرعت یادگیری می شود.
● مصرف عسل به ویژه به همراه کنجد در این دوران به تقویت حافظه و به خاطر سپردن مطالب درسی کمک می کند.
● برای داشتن خواب راحت شب قبل از امتحان یک لیوان شیرگرم میل کنید.
● مواد غذایی حاوی پروتئین و کلسیم را به صبحانه خود اضافه کنید، زیرا سبب افزایش آرامش شما می شود.
● در دوران کنکور برای غلبه بر اضطراب و خستگی باید مواد غذایی مغذی و متعادل همراه با استراحت کافی و منظم داشته باشید. اگر اصرار دارید در ایام عید به دید و بازدید بروید، لطفاً از خواب و استراحت خود کم نکنید.

 

نکات مهم شب امتحان کنکور

امشب زودتر بخوابید

تا امروز بر اساس برنامه ریزی درس خواندید و برنامه ریزی شما بر کمتر خوابیدن تنظیم شده بود ولی امشب همه عادت ها را کنار بگذارید و زودتر بخوابید. حتی اگر خوابتان نمی آید روی تختتان دراز بکشید و با بستن چشم ها به مغزتان استراحت دهید تا صبح زودتر بیدار شوید.بر اساس نظر کارشناسان 40 دقیقه زمان می برد تا سیستم اعصاب مرکزی شما آماده سرویس دهی شود بنابراین شب زودتر بخوابید تا صبح زودتر از زمان معین بیدار شوید.

غذای مناسب بخورید

مطمئنا مغز شما در روز کنکور از انرژی استفاده می کند که شما آن را در روزهای قبل ذخیره کرده اید. در روز پایانی مصرف میوه ها و سبزیجات تازه، خرما، عسل، انجیر و مغز گردو را حتما در برنامه غذایی تان قرار دهید. شام قبل از کنکور به هیچ وجه نباید غذای حجیم، پرکالری و سرخ کردنی باشد زیرا باعث اختلال در خواب شده و همچنین استرس زا است. بهترین شام یک وعده غذایی معمول و سبک حدود 500 کیلوکالری است که باعث ایجاد آرامش در فرد می شود.

در مورد صبحانه هم باید دو موضوع را در نظر گرفت؛ اینکه چه چیز باید خورد و چه چیز نباید خورد. بهترین وعده صبحانه برای روز کنکور، نان و پنیر و خرما یا گردو است. از سوی دیگر با توجه به اینکه درصد قابل توجهی از افراد مشکل عدم تحمل لاکتوز شیر را دارند به هیچ عنوان نوشیدن شیر، شیرقهوه، شیر کاکائو برای صبحانه روز کنکور توصیه نمی شود زیرا ممکن است باعث مشکلات گوارشی شود.

داوطلبانی که در نوبت بعدازظهر آزمون دارند نیز باید از یک وعده غذای سبک استفاده کنند تا باعث انحراف گردش خون به سمت دستگاه گوارش و در نتیجه اختلال در خون رسانی به مغز نشود. در زمان کنکور نیز یک کف دست نان همراه با پنیر و گردو یا مقداری میوه خشک آماده کنید تا بتوانید حین آزمون از آن استفاده کنید.

ورزش کنید

کاهش افسردگی، کاهش اضطراب و استرس و بالا بردن عزت نفس و آسایش فکری از جمله فواید مهم ورزش است.در واقع ورزش کردن، سبب ترشح هورمون آدرنالین در بدن شده و این هورمون در بدن به بیدار ماندن بیش تر و تمرکز افراد کمک می کند.این را فراموش نکنید که در روز امتحان باید حدود 4 تا 5 ساعت روی صندلی سفت و سخت امتحان بنشینید بنابراین از حالا باید فکری برای تقویت عضلات بدنتان کنید.لازم نیست بدنتان را با ورزش های سنگین خسته کنید. شما می توانید با چند حرکت کششی سبک و ساده در منزل عضلات خودتان را تقویت کنید.

روانشناسان در تمام توصیه های خود تاکید ویژه ای بر تاثیر آب بر آرامش روانی داشته اند. بنابراین در این روز پایانی اگر توانستید به استخر بروید و آرام شنا کنید.

شناسایی محل آزمون

امروز به اطراف محل آزمون بروید تا ضمن شناسایی محل آزمون گردش مختصری هم داشته باشید.این کار علاوه بر اینکه به شناسایی محل آزمون به شما کمک می کند باعث می شود، ارتباط خوبی با آن محل برقرار کنید و در روز آزمون ترس و استرسی بابت غریب بودن در آن محل نداشته باشید.

به خدا توکل کنید

شما درستان را خوانده اید، تست زده اید، تلاش کرده اید و از همه وقت تان بهره برده اید پس دیگر کاری از دست شما برنمی آید و کار را باید به کسی بسپارید که همه قفل ها به دست او باز می شود.با این حساب باید همه انرژی های منفی و فکر و خیال ها را از ذهنتان دور کنید و فقط به خدا توکل کنید.مطمئنا آرامشی که توکل به خداوند متعال به شما می دهد، قدرتی نصیبتان می کند تا کنکور که در ذهن خودتان به غول تشبیهش کرده اید را به راحتی و با موفقیت از مقابلتان برمی دارد.

نکاتی درِگوشی با خانواده های داوطلبان کنکور

خانواده ها نقش مهمی در ایجاد آرامش برای داوطلبان کنکور دارند. کارشناسان عقیده دارند که والدین باید به توانمندی های فرزندشان توجه کنند و از او به همان اندازه، انتظار داشته باشند. خانواده ها باید دقت کند که فرزند خود را با دیگران مقایسه نکند. این مقایسه می تواند برای آن ها آسیب ر سان باشد.والدین باید در مواقع بحرانی، اضطرابی و روانی با داوطلب کنکور همدلی کرده و فضای مناسبی را ایجاد کند تا داوطلب کنکور بتواند خود را در آن فضا قرار داده و توانمندی هایش را اثبات کند. خانواده ها باید در این فرصت کم از تنش ها و دعواهای درون خانواده که سبب ایجاد استرس برای داوطلب کنکور می شود، دوری کنند.یکی از مسائلی که استرس را در داوطلبان کنکور بیشتر می کند نگرانی های والدین است، خانواده ها بیشترین نقش را برای افزایش تمرکز، انرژی و روحیه داوطلبان دارند.

ضریب موفقیت هر داوطلب برابر است با ضریب اعتماد به نفس او. بنابراین خانواده ها با رفتار مناسب و کلام های امیدبخش خود باید تا می توانند خودباوری و احساس شایستگی و تفکر مثبت داوطلب کنکور را تقویت کنند و مطمئن باشند که توکل و اعتماد به خدای رحمان می تواند نقش بسزایی در آزمون وی داشته باشد.

والدین باید به داوطلبان کمک کنند تا بعد از ظهر امروز یک ورزش جسمانی هوازی (دوچرخه سواری، شنا کردن) داشته باشد، وسایل روز بعد را آماده کند، فضای شاد و مفرحی برای او ایجاد شود.برای روز آزمون نیز به والدین داوطلبان کنکور توصیه می شود همانند روز قبل داوطلب را زودتر با آرامش و نشاط بیدار کنند و به او یادآوری کنند که صبحانه کامل میل کند، با گرفتن دوش آب سرد علاوه بر ایجاد هوشیاری و نشاط در خود از آرامش بیشتری برخوردار شود، لباس راحت بپوشد و خود را آراسته کند گویی که به میهمانی می رود.

سپس با توکل به خدا که آرامش دهنده است کمی زودتر به سوی محل برگزاری آزمون حرکت کند که یقیناً همراهی والدین تا محل آزمون از استرس او می کاهد.والدین می توانند به داوطلبان کنکور گوشزد کنند که قبولی کنکور فقط یکی از راه های موفقیت است و چه بسیارند افراد موفقی که از طریق قبولی در کنکور به موفقیت نرسیده اند و مسیرهای دیگری را طی کرده و به هدف دست یافته اند.

گردآوری: بخش خانواده آکاایران