آکاایران: همیشه این سوال برای اغلب دانش آموزان کلاس اول دبیرستان پیش می آید که رشته تجربی را انتخاب کنند یا ریاضی؟ در رشته انسانی در چه رشته هایی موفق تر هستند. این سوال و سوال های مشابه از جمله مواردی است که فارغ التحصیلان سال اول دبیرستان در بدو ورود به سال دوم درگیر آن می شوند و چه بسا در برخی اوقات در آینده از انتخاب خود راضی نیستند.

انتخاب رشته

آکاایران: انتخاب رشته تحصیلی نیاز به توجه به چند مورد می باشد که شناخت این موارد و مشورت و آگاهی درمورد رشته های تحصیلی می تواند به یک انتخاب درست کمک کند:

1-شناخت شخصی: مهم ترین مساله در انتخاب رشته در سال دوم دبیرستان، شناخت توانایی های شخصی است. شخصی که توانایی بالاتری در خصوص درس ها مفهومی و استدلالی دارد، باالتبع می تواند در ادامه مسیر در رشته ریاضی موفق تر ظاهر شود. شخصسی که علاوه بر موارد ذکر شده توانایی علمی مشخصی در دروس تخصصی تجربی یعنی دروس زیست شناسی دارد، می تواند در رشته تجربی موفق تر ظاهر شود و در نهایت شخصی که بر دروس علوم انسانی و مسایل مربوط به آن اشراف بیشتری دارد می تواند در رشته علوم انسانی موفق تر ظاهر شود.

2-شناخت بازار کار: یکی از مسایلی که می تواند به انتخاب رشته درست در شما کمک کند و زمینه ساز موفقیت های علمی و شغلی آینده شما باشد، شناخت بازار کار مربوط به رشته های دانشگاهی مرتبط با رشته تحصیلی شما در دانشگاه می باشد. مطالعه در این خصوص و مشورت با فارغ التحصیلان رشته های مربوطه به شما در انتخاب درست کمک می کند.

3-توجه به پتانسیل دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی در خصوص رشته های دانشگاهی: در برخی از رشته ها مانند پزشکی با توجه به پتانسیل کم داشنگاه ها در پذیرش دانشجو و استقبال زیاد داوطلبان کنکور در خصوص آن، شرایط  و امکان قبولی در این گونه از رشته ها سخت تر از رشته های دیگر است.

4-مشاوره با افراد متخصص: یکی از موثرین کارهای در انتخاب درست رشته در سال دوم دبیرستان، مشاوره با متخصصین و مشاوران در این خصوص می باشد. از جمله کسانی که می توانند در این خصوص کمک شایانی به شما بکنند، فارغ التحصیلان دانشگاهی است که اطلاعات جامع در خصوص رشته های دانشگاهی، بازار کار مربوط به آنها و شرایط تحصیلی در دانشگاه های کشور در رشته مرتبط با خود را به شما خواهند داد.

در انتخاب درست، باید ویژگی های دانش آموز از جمله میزان بهره هوشی، نمرات تحصیلی، نقاط ضعف و قوت در دروس مختلف، استعداد و میزان علاقه مندی مورد بررسی قرار بگیرد. اگر دانش آموز بتواند رشته ای را انتخاب کند که با توانایی ها و علاقه هایش مطابقت داشته باشد تا حد زیادی توانسته در مسیری قدم بردارد که به موفقیت ختم می شود. میزان علاقه مندی هر قدر در رشته انتخابی بیشتر باشد باعث تلاش و کوشش بیشتر برای رسیدن به هدف می شود. 

عوامل مؤثر در انتخاب رشته

عوامل مؤثر در انتخاب رشته را به دو دسته عوامل فردی و درونی و عوامل اجتماعی و بیرونی می توان تقسیم می شود. عبارتند از:

الف-عوامل فردی و درونی

۱-علاقه و انگیزه:انگیزه اساس رفتار آگاهانه ی یک فرد را شامل می شود.عواملی بر انگیزه تاثیر می گذارد از جمله خانواده،مدرسه،دوستان و جامعه.برای موفقیت در انتخاب رشته در کنار داشتن انگیزه باید علاقه ی فرد را نیز در نظر گرفت تا فرد در آینده از انتخاب آن پشیمان نشود.علاقه واقعی در راستای انگیزه واقعی است. چنانچه علاقه براساس انگیزه واقعی شکل بگیرد، از آن باید به عنوان یکی از مهمترین عوامل مؤثر در انتخاب رشته یاد کرد.

۲-شناخت:برای موفقیت در انتخاب رشته ،شخص باید شناخت کافی از رشته ی مورد علاقه ی خود داشته باشد.با داشتن شناخت یک پله برای موفقیت بالا میرود.

۳-توان علمی:مسئله توان علمی متفاوت از انگیزه و علاقه است.چه بسا شخصی به رشته ی ریاضی علاقه دارد ،ولی یک مساله ی ساده ی ریاضی را نمی تواند حل کند.این شخص در مراحل تحصیل دچار مشکل خواهد شد.

 ۴-استعداد تحصیلی: در این جا استعداد تحصیلی متفاوت از بنیه علمی لحاظ شده است. منظور از استعداد، توانایی ویژه در انجام دادن بعضی از فعالیت ها و اموری است که فرد را از افراد مشابه متمایز می سازد. ممکن است که فردی به لحاظ استعداد متوسط باشد، اما در سایه تلاش و سخت کوشی از بنیه علمی بسیار بالایی برخوردار گردد و بالعکس. ممکن است فردی با استعداد باشد اما به علت کاهلی و تنبلی نه تنها بهره ای از استعداد خود نبرد بلکه در مسابقه با افراد پر تلاش و با استعداد متوسط هیچ گونه توفیقی نیابد. به هر حال بهترین حالت آن است که استعداد تحصیلی با تلاش سخت و مستمر برای کسب علم توأم شود تا این استعداد ها در صحنه جامعه بدرخشند و بدیهی است که این گونه افراد در همه صحنه های رقابت علمی پیروز خواهند بود.

 ب- عوامل بیرونی و اجتماعی

1- محیط بیرونی:این عوامل شامل خانواده،دوستان،مدرسه و جامعه می باشد.محیط بیرونی می تواند در دو جهت مختلف عمل کند. جهتی مثبت که عبارت از کمک دانش آموزبرای کاوش درونی، کشف علاقه واقعی و میزان استعداد تحصیلی و دور ساختن دانش آموز از تصمیم گیری براساس احساس بدون شناخت می باشد و جهت منفی که القاء علایق و برداشت های شخصی خود به دانش آموز است بدون آن که انگیزه، علاقه، توان علمی و استعداد دانش آموز چندان مورد توجه قرار گیرد.

۲- عنوان اجتماعی، برداشت اجتماعی: در انتخاب رشته ی تحصیلی ممکن است  اجتماع یک کشش کاذبی در دانش آموز ایجاد کند.خانواده های زیادی وجود دارند که برای اینکه خودی نشان دهند ،فرزندان خود را مجبور به انتخاب رشته ای می کنند که مورد علاقه اش نیست.به نظر من این بزرگترین مشکل جامعه ی ما است که باید برطرف شود.

گردآوری: بخش خانواده آکاایران