آکاایران: مدیریت زمان یکی از دغدغه های مهم بسیاری از ماست. البته گاهی اوقات هم اشتباهاً مشکلات دیگر خود را ناشی از مدیریت زمان می دانیم.

مدیریت زمان

هر کسی در توصیف خودش یا دیگران، به سادگی اعلام می کند که: «من هیچ مشکل خاصی ندارم. فقط این افسردگی زندگی من را خراب کرده». یا اینکه «دوست من، یا همسر یا همکار من، بیش فعال است و …». ماجرای مدیریت زمان هم چیزی شبیه همین ماجرا شده. بسیاری از ما راهکار انواع مشکلاتمان را در در مدیریت زمان می جوییم. وست روانشناسی می گفت: وقتی به حرف های مراجعین خودم فکر می کنم، احساس می کنم عمده ی مردم، صرفاً دو مشکل جدی را در حوزه های ذهنی و رفتاری به رسمیت می شناسند: «افسردگی» و «بیش فعالی».

آکاایران: در طول تاریخ، زمان و ابعاد مختلف آن، مورد توجه انواع تمدن ها بوده و امروزه این توجه بیش از پیش وجود دارد. گونه ای که فناوری های نو، محیطی فراهم آورده اند که تقریباً در کوتاه مدت می توان به اطلاعات بی شماری دسترسی پیدا کرده و کارها را بسیار سریع تر و آسان تر از پیش انجام داد. با این وجود، تمایل سرعت عمل در انجام کارها روز به روز بیشتر می شود. با چنین تمایلی این احساس در افراد به وجود می آید که از زمان عقب مانده و نمی توانند از آن به طور مؤثر بهره مند شوند؛ و سیر تاریخی نشان داده است که ضعف در مدیریت زمان، یک مسئله قدیمی است. مسئله ای که فناوری آن را به وجود نیاورده و قادر به حل آن نمی باشد. در شرایطی که ابزار بیشتری برای مدیریت زمان در اختیار داریم و فرایندهای اداری، کمتر دستخوش کاغذ و ملزومات غیر لازم قرار می گیرد، مدیریت ضعف زمان را نمی توان پنهان نمود و اثر بخشی بیشتری مورد نیاز است.

یکی از اولین چیزهایی که به خاطر می آوریم محدودیت زمان است. خصوصاً اگر به سن خودمان فکر کنیم و احساس کنیم، تا این نقطه که هم اکنون آمده ایم، به اندازه ی کافی از عمر و وقت خودمان استفاده نکرده ایم. کمبود زمان ممکن است به دلیل مشکل در اولویت بندی کارها و فعالیت ها باشد. گاهی اوقات، ممکن است احساس کنیم که حجم فعالیت ها زیاد است  و نمی دانیم که بهتر است کدام را به نفع کدام کنار بگذاریم. یا کدام را در اولویت قرار دهیم. من می خواهم درس بخوانم و بهترین معدل را در پایان دوره کارشناسی بگیرم. دغدغه ی کنکور ارشد را هم دارم و می بینم فرصت کافی برای آن ندارم. شنیده ام که پس از دوران دانشجویی فرصت مطالعه خیلی کمتر است و دلم می خواهد از همین دوران برای یادگیری و توسعه دانش خودم هم استفاده کنم. از طرفی برای تامین هزینه ی تحصیل و همینطور کسب تجربه، کار هم می کنم یا می خواهم بکنم. احساس می کنم همه اینها هم در یک اولویت هستند و مهم هستند یا اگر اولویت های آنها با هم فرق دارد، دانش یا شجاعت این اولویت بندی را ندارم. امیدوارم از طریق مدیریت زمان، فضایی ایجاد کنم که به همه ی خواسته های خودم برسم.

اولویت بندی، مهارتی ضروری اما بسیار دشوار و چالش برانگیز است که در بسیاری از مواقع، ما را ترغیب می کند که با استفاده از مدیریت زمان و مهارت های مشابه، ظرفیت و توانمندی خود را افزایش داده و صورت مسئله را پاک کنیم. درست مانند کسی که می خواهد با صد هزار تومان بودجه، یکی از دو اسباب بازی شصت هزار تومانی و پنجاه هزار تومانی را انتخاب کند و چنان در انتخاب دچار تردید می شود که تصمیم می گیرد ده هزار تومان قرض بگیرد و هر دو گزینه را انتخاب کند!

برخی نتایج حاصل از شیوه های مختلف مدیریت زمان عبارتند از:

  • آماده سازی برای برنامه ریزی آگاهانه
  • یادآوری در انجام امور
  • سامان بخشیدن به افکار و فعالیت ها
  • انجام امور در زمان تعیین شده
  • ایجاد انگیزه لازم برای انجام کار
  • متمرکز ساختن توجه فرد به اولویت ها
  • جلوگیری از اتلاف وقت و امور غیر ضروری
  • سرعت در پیشرفت و ارتقاء عملکرد شخصی
  • کاهش فشار روزانه و در نتیجه افزایش سلامت روان
  • افزایش کارایی، سازماندهی و بهره وری

گردآوری: بخش خانواده آکاایران