آکاایران: استیون پاول جابز (Steven Paul Jobs) بنیانگذار و رهبر افسانه ای شرکت اپل، در عین حال که یک کارآفرین و مخترع آمریکایی بود، یکی از مشهورترین و خلاق ترین ذهن های تاریخ معاصر ایالات متحده آمریکا نیز به حساب می آمد.

استیو جابز

استیو جابز یکی از بنیانگذاران شرکت اپل بود که در ایجاد سبک زندگی امروزی ما انسان ها در روی کره ی زمین نقش مهمی ایفا کرد. اما بیشتر مردم نمی دانند که استیو جابز برای رسیدن به این موفقیت های بی نظیر راهی پر فراز و نشیب را طی کرده است، با پشتکار و تلاش بر مشکلات و موانع بی شماری غلبه کرده است و در مواجهه با شکست های موقتی که بخشی از فرآیند کارآفرینی و کسب موفقیت های فردی و مادی است هیچ گاه تسلیم نشده است.

آکاایران: استیون پاول جابز (زادهٔ ۲۴ فوریهٔ ۱۹۵۵ -درگذشتهٔ ۵ اکتبر ۲۰۱۱ ) کارآفرین، مخترع، بنیانگذار و مدیر ارشد اجرایی شرکت رایانه ای اپل و یکی از چهره های پیشرو در صنعت رایانه بود. در سال ۱۹۷۶، جابز ۲۱ ساله به همراه دوستش استیو وزنیاک ۲۶ ساله، شرکت اپل را تأسیس کردند. اولین رایانهٔ شخصی ایکه شرکت اپل به بازار معرفی کرد، اپل I نام داشت. یک سال پس از آن در سال ۱۹۷۷ اپل II نیز راهی بازار شد. در سال ۱۹۸۵ طی یک اختلاف مدیریتی، جابز اپل را ترک و در همان سال شرکت نکست را تأسیس کرد. از مهمترین محصولات شرکت نکست می توان به نکست کامپیوتر اشاره کرد که بعدها میزبان اولین مرورگر وب شد.

استیو جابز همیشه فرد مستقلی بود و در سال های اولیه ی جوانی اش اصولا پایبند به مسیر مشخصی نبود.هنوز زمان زیادی از ثبت نام او در کالج رید در پورتلند نگذشته بود که آنجا را رها کرد و ۱۸ ماه بعدی را در یک کمون هیپی صرف تمرین و مطالعه فلسفه شرقی کرد.بعد از آن، استیو جابز توسط آتاری که یک شرکت نوپای بازی های ویدیویی بود استخدام شد، اما باز هم استیو بی قرار بود، بنابراین تصمیم گرفت این بار برای کشف «روشن فکری معنوی» به هند سفر کند.

امروز دیگر نام اپل در کنار استیو جابز و محصولات شگفت انگیزی با نشانه «i» از قبیل: iPhone، iPod iPad، iTunes، iMac، iBook، iAD، iOS و... شناخته می شود و بسیارند کسانی که با جزئیات یا چگونگی و نحوه زندگی وی آشنایی داشته و مسائل مربوط به آن را دنبال می کنند اما به نظر می رسد صرف نظر از زندگینامه این مبدع و بنیانگذار اپل، آن چه بیشتر باید مورد توجه قرار گیرد، درس هایی است که استیو جابز می تواند به هر فردی بدهد.

«کاوازاکی» که کار با استیو جابز را از 1983 آغاز کرد به مدت چهار سال همکاری نزدیکی با رئیس اپل داشت. اکنون وی این فهرست را تدوین کرده است تا هیچ یک از درس های جابز از بین نروند یا به دست فراموشی سپرده نشوند.

1 -کارشناسان هیچ چیز نمی دانند

روزنامه نگاران، تحلیلگران، مشاوران، بانکداران و راهبران نمی دانند چه بکنند، بنابراین تنها به شما مشاوره می دهند. آن ها به تو می گویند چه چیزی در محصول تو وجود دارد که خوب عمل نمی کند اما قادر نیستند محصولی بهتر را بسازند. آن ها می توانند به تو بگویند چگونه یک محصول را بفروشی اما خود قادر به فروش آن نیستند.

2 - اهمیت جهش به جلو

تغییرات بزرگ زمانی رخ می دهند که تو جهشی فراتر از قدم های یکنواخت برداری. بهترین تولیدکنندگان چاپگرهای چرخشی در ابتدا شروع به تعریف ویژگی های جدیدی کردند که متفاوت بودند.

3 -روی طراحی حساب کن

استیو با درخواست های عجیب خود درباره طراحی، افراد مختلفی را دیوانه می کرد: بعضی از قاب های سیاه به اندازه کافی سیاه نبودند. انسان های فناپذیر عادی فکر می کنند، رنگ سیاه سیاه است و خاکستری خاکستری اما استیو یک کمالگرا بود و حق داشت؛ بعضی افراد طراحی را در دل دارند، درحالی که بسیاری دیگر تنها به آن توجه می کنند.

4 - مشتریان نمی دانند چگونه چیزی را که می خواهند به تو بگویند.

نقطه تمرکز اپل، نیمکره راست مغز استیو بود که با نیمکره چپ حرف می زد. اگر از مشتریان بپرسی چه چیزی می خواهند، آن ها به تو می گویند: «بهترین، سریع ترین و ارزان ترین». اما این صدای یکنواخت تکراری بویی از یک تغییر انقلابی نبرده است.

5 - زمانی که از گرافیک های بزرگ و حروف درشت استفاده می کنی نمی توانی اشتباه کنی

نگاهی به اسلایدهای استیو فونت حروف در سایز 70، از نوعی است که یک نمایشگر یا گرافیک بزرگ دارند. حال به رونمایی هایی فکر کنید که دیگرانی که در بخش فن آوری مشغول به کار هستند، انجام می دهند.

6 - بیشترین، بزرگ ترین است و بیشترین چالش، کیفیت کار را بهتر می کند

من همیشه با این ترس کار می کردم که استیو بتواند به من بگوید من عالی نیستم یا کارم هیچ ارزشی ندارد. این ترس، چالش بزرگ من بود اما رقابت با IBM و مایکروسافت یک چالش عظیم بود. تغییر دادن دنیا یک چالش بزرگ بود. من و کارمندان اپل (قبل و بعد از من) کار خود را به بهترین شکل انجام داده ایم چون باید برای انجام این چالش های بزرگ حداکثر توان خود را صرف می کردیم.

7 - شغل مستقیم مدیر اجرایی

شاید همیشه محصول مطلوب نبود اما همیشه به حدی چشمگیر بود که بتواند در تمام دنیا گسترده شود. در این مورد، استیو همیشه یک هدف داشت: «سلطه روی بازارهای موجود و ایجاد بازارهای جدید در سطح جهانی».

8 -ارزش با قیمت فرق دارد

بیچاره هستید اگر فکر کنید همه چیز به قیمت وابسته است و باز هم بیچاره تر هستید اگر فکر کنید تنها می توان روی قیمت با دیگران رقابت کرد. قیمت تمام آن چیزی نیست که شما باید روی آن حساب کنید: آن چه باید روی آن حساب کرد، حداقل به اعتقاد تعداد کمی از مردم، ارزش است.

9 -  تغییر ایده نشانه ای از هوش است

زمانی که اپل اولین «آی فن» را عرضه کرد، هیچ برنامه جانبی برای آن وجود نداشت. برنامه های جانبی (app) را استیو به وجود آورد. آن ها ایده بدی بودند چون هرگز نمی دانستی  با تلفن تو چه کار می توانند بکنند. در ابتدا تعریف برنامه های جانبی وب در داخل مرورگر «سافاری» تنها امکانی بود که می توانست تصور شود.

10 - نمایش های مدیر اجرایی

استیو جابز قادر بود 2 بار در سال و در دوره رونمایی هایش به میلیون ها نفر نشان دهد  iPadها، iPodها، iPhoneها و Macها چگونه کار می کنند. چرا بسیاری از مدیران اجرایی (CEO)، معاونان یا سایر مدیران ارشد خود را روی صحنه مراسم رونمایی صدا می زنند؟ شاید برای این که نشان دهند در پس یک محصول، مجموعه ای پرقدرت قرار گرفته است یا شاید به این دلیل که مدیر اجرایی عمق کاری را که شرکتش انجام می دهد نمی داند یا نمی فهمد، بنابراین نمی تواند آن را به خوبی توضیح دهد.

گرداوری: بخش خانواده آکاایران