آکاایران: بازنشسته و بازنشستگی دو مفهومی هستند که تا زمانشان فرا نرسد درک درستی از آن نخواهیم داشت. با ما همراه شوید تا مطالبی در مورد دوران بازنشستگی را مطالعه کنید.

دوران بازنشستگی

در گذشته بازنشستگی به معنی پایان زندگی کاری بود و معمولا افراد فعالیت کاری خود را بسیار محدود می کردند. اما امروزه افراد زیادی در سرتاسر دنیا به دنبال کار بعد از بازنشستگی هستند. طبق آمار مؤسسه Bank rates ، بیش از نیمی از کارمندان در امریکا به دنبال کار بعد از بازنشستگی هستند. 39 درصد این افراد اعلام کرده اند که به کار کردن علاقه دارند ، 32 درصد اعلام کرده اند که به پول احتیاج دارند و مابقی به دلایل مختلف خواهان ادامه فعالیت های کاری خود هستند.

آکاایران: دوران بازنشستگی، دورانی است که انسان پس از یک عمر کار و تلاش خستگی ناپذیر باید به استراحت بپردازند، اما این مهم زمانی اتفاق می افتد که آنان کمتر نگران حقوق و مزایای متناسب با تورم جامعه باشند و امکاناتی برای گذران زندگی داشته باشند.آرامش و آسودگی خیال در سالهایی که دیگر توان و رمقی برای انسان نمانده، شاید تنها خواسته بازنشستگان باشد که آن را طلب می کنند. ایام بازنشستگی در کشور ما به دورانی پردغدغه ،دورانی همراه با تنهایی،حسرت بی شمار،بی هدف و دورانی بیهوده تبدیل شده است.ایام بازنشسته ها ایام پرغصه ای است! بی شک بخش بزرگی ازعوارض و تبعات منفی بازنشستگان کشور حاصل مکانیزم مریض قانون بازنشستگی است.قانونی که بجای فراهم کردن آسایش و آرامش و تبدیل این دوران،به دوران مفرح،شاد و امید بخش، بدون برنامه مشخص هنوز اندر خم یک کوچه است.

دوران بازنشستگی در ایران از اهمیت زیادی برخوردار است به شکلی که حتی درباره داشتن دوران بازنشستگی مناسب و خوب ضرب المثلی هم در فرهنگ ما جایگرفته است که می گوید : «مدتی بخور نون و تره ، یک عمر بخور نون و کره » این ضرب المثل بیشتر به پس انداز کردن و کوشیدن برای داشتن آینده ای طلایی و مناسب است . در این متن نکاتی کلیدی برای داشتن اوقاتی بسیار خوش در دوران بازنشستگی را بیان خواهیم کرد.

1. تاریخ بازنشستگی خودتان را مشخص کنید: بهترین دوران بازشستگی برای افراد زمانی است که هم از نظر جسمی و هم از نظر مالی آمادگی پذیرفتن این امر را داشته باشند. اما تعداد زیادی از کارمندان به اجبار با دوران بازنشستگی مواجه خواهند شد به عنوان مثال برخی اخراج می شوند برخی محل کارشان تعطیل می شود وبسیاری هم به زودهنگام مجبور به بازنشسته شدن خواهند شد.

اما، جان نلسون Jhon Nelson مشاور برنامه ریزی زندگی و نویسنده کتاب « چترنجات دوران بازنشستگی شما چه رنگی است؟» می گوید: افرادی که طبق برنامه ریزی خودشان بازنشسته می شوند از کیفیت زندگی بهتری نسبت به دیگران که مجبور به پذیرفتن بازنشستگی شده اند برخوردارند و بسیار شادتر از آنها در این دوران زندگی می کنند.

این نویسنده می گوید: اگر شما جزو آن دسته از افراد هستید که به اجبار بازنشستگی را پذیرفته اید  و پیش از موعد بازنشسته شده اید بهترین راه برای شما بازگشت به عقب خواهد بود این گروه می توانند دوباره مشغول به کار شوند تا بتوانند همه چیز را تحت کنترل خودتشان درآورند و سپس طبق برنامه خودشان بازنشسته شوند . این گروه می توانند با اشتغال به کار نیمه وقت دوباره شرایط قبل از بازنشستگی را بازسازی کنند یا اینکه برای خود کسب و کاری راه بیاندازند و بعد از آن طبق برنامه ریزی تاریخ بازشستگی را دوباره مشخص کرد و با برنامه قبلی دست از کار بکشند.

2. برنامه ریزی برای هزینه ها : بسیاری از ما این نکته را با پس انداز کردن اشتباه می گیریم و تصور می کنیم هنگامی که کار می کنیم باید هر ماه مقداری پول کنار بگذاریم و در حسابی پس انداز کنیم تا زمان بازنشستگی از آن استفاده کنیم که متاسفانه این اشتباه رایج بین اکثر انسانهاست.

پول و ثروت معمولا فضای زیادی از ذهن انسان را اشغال می کند حالا تصور کنید  چندین سال متوالی پس انداز کرده اید و مبلغی در حساب بانکی خودتان دارید و پس از بازنشستگی شروع می کنید از آن هزینه می کنید و هر روز شاهد کمتر شدن مبلغ حساب بانکی خودتان خواهید بود این روند برای روحیه شما بسیار نا مناسب و استرس زا خواهد بود و باعث کاهش کیفیت زندگی و رشد نگرانی برای آینده خود و زندگی شما در دوران بازنشستگی شما که دوران بسیار مهمی در طول زندگیست خواهد بود.

حال آنکه بهترین راه برای تضمین آینده و بهبود کیفیت زندگی در دوران بازشستگی به جریان انداختن این پس انداز در این دوران مهم زندگی است به گونه ای که این پس انداز در دوران بازنشستگی شما سرمایه مولد باشد یعنی اصل پول کاسته نشود بلکه برای شما درآمد حاصل کند و شما از آن درآمد هزینه کنید به این ترتیب آرامش و روحیه ای بسیار مناسب را برای دوران بازنشستگی خودتان تامین کرده اید و کیفیت زندگی را به بالاترین سطح روانی رسانده اید.

لورا کارستن سن Laura Carstensen مدیر برنامه طول عمر در دانشگاه استنفورد با عنوان «آینده ای طولانی و روشن» در این باره تاکید می کند: این برنامه ریزی برای شما حد و مرزی در خرج کردن مشخص می کند به گونه ای که هرگز برای پس انداز کردن زندگی خود را سخت نخواهید گرفت بنابراین می توانید از هزینه های اضافه بکاهید و در عین حال صرفه جویی بی مورد هم نداشته باشید و آنچه را که دوست دارید انجام دهید و در اختیار بگیرید . این موضوع زمانی که سرمایه شما مولد است قابل دسترس است نه اینکه شما سرمایه ای (پس اندازی) ثابت در دوران بازنشستگی خود داشته باشید.

3. کاری انجام دهید: فرض کنید که چندین سال متمادی هر روز صبح راس ساعت 7 از خانه خارج شدید و به اداره رفته اید حالا پس از گذشت چندین سال ناگهان این عادت را باید تغییر دهید و کلیه فعالیت های خودتان را قطع می کنید . آیا تصور کرده اید چه ضربه روحی را به خودتان وارد می کنید؟ یا اینکه چقدر نامید خواهید شد؟

واکسمن مشاور خانواده عنوان می کند: بهترین راه برای بهبود کیفیت زندگی پس از بازنشستگی ایجاد تعادل بین دوران شاغل بودن و دوران بازنشستگی است به این صورت که برای بازنشستگی خودتان برنامه ریزی کنید و کاری را که به آن علاقمند هستید شروع کنید و هرگز از فعالیت های روزانه خودتان را دور نگه ندارید، با برنامه ریزی و پایه ریزی این گونه کارها در دوران میان سالی می توانید بلافاصله پس از بازنشستگی این کار را ادامه دهید بدون اینکه وقفه ای در روند زندگی شما ایجاد شود. با این کار روحیه خودتان را دو چندان کرده اید و هرگز فکر نمی کند که جامعه به شما نیازی ندارد بلکه شما هنوز فعال و تاثیر گذار خواهید بود.

4. حمایت از همسر: با توجه به زندگی های صنعتی امروزی معمولا زوجین هر دو شاغل هستند ، بنابراین در طول شبانه روز شاید ساعات کوتاهی با یکدیگر باشند و در کنار هم به زندگی ادامه دهند و اغلب اوقات در محیط اداره یا دفترشان هستند. بنابراین بهترین کار برنامه ریزی دقیق برای زمان بازنشستگی خواهد بود ، شاید علاقمند باشید هر دو با هم در یک زمان دست از کار بکشید و بازنشسته شوید و شاید هم از آن دسته افراد باشید که عقیده دارند مرد باید مدت طولانی تر از زن کار کند به هر حال برای این کار برنامه ریزی کنید تا به ناگاه روند زندگی شما دست خوش تغییرات نشود .

اما به عقیده کارشناسان و مشاوران خانواده پس از دوران بازنشستگی وابستگی زوجین به یکدیگر بیش از قبل خواهد شد بنابراین حمایت آنها از یکدیگر امری ضروری و لازم خواهد بود ولی هرگز لازم نیست 24 ساعت و هر روز هفته این امر اتفاق بیافتد بلکه باید حد تعادل رعایت شود چون این وابستگی بیش از حد هم خود دردسرساز خواهد شد.

وقتی زوجین هر دو با هم بازنشسته می شوند ناگهان با تغییری بسیار مهم در زندگی خود مواجه خواهند شد آنها بیشتر وقت خود را خارج از منزل گذرانده اند و ساعاتی را که کنار هم بوده اند به بهترین شکل گذشته اما حالا با توجه مدت طولانی کنار هم بودن ممکن است برخی مشکلات بیشتر نمایان شود بنابراین باید در این ارتباط تعادل برقرار کنیم تا دچار مشکل نشویم.  با توجه به این موضوع از لذت کنار هم بودن غافل نشوید اما برای این زمان هم برنامه ریزی کنید و روزانه چند ساعت را با دوستان و فرزندانتان باشید و به طرف مقابل خود اجازه دهید با اشتیاق بیشتری در کنار شما باشد.

5. دوستان و همکاران: بسیاری از ما هنگام کار و فعالیت اجتماعی خودمان قبل از دوران بازنشستگی دوستان و همکاران بسیار زیادی داشته ایم و ارتباط خوبی با آنها برقرار کرده ایم اما به یاد داشته باشید که پس از بازنشستگی حفظ این ارتباط با آن دسته از همکاران که هنوز مشغول به کار هستند زیاد هم ساده نخواهد بود. بنابراین سعی کنید بیرون از محیط کار هم دوستانی داشته باشید تا در دوران بازنشستگی یکباره رفقای صمیمی را از دست ندهید و احساس تنهایی نکنید . با عقیده کارشناسان سلامت خانواده حس تنهایی که پس از دوری از دوستان به شما دست می دهد از نظر روحی ضربه جبران ناپذیری را به سلامتی روانی افراد بازنشسته خواهد زد بنابراین اگر این دسته از مردم دوستانی خارج از اداره نیز داشته باشند می توانند این حس را با دوستانی غیر از همکاران سابقشان از بین ببرند.

دوران بازنشستگی,بازنشستگی,بازنشستگی پیش از موعد

دوران بازنشستگی

بسیاری از افراد برای آنکه بتوانند از مزایا و حقوق استفاده کنند ، بازنشستگی خود را تا حد ممکن به تعویق می اندازند. برخی دیگر نیز بعد از بازنشستگی به دنبال شغل های دیگری می روند. زمینه های کاری بسیاری وجود داردکه برای افراد بازنشسته مناسب است که در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنیم.

1. به کار کردن در محل کار فعلی تان فکر کنید.

برای فعالیت کاری بعد از بازنشستگی گزینه های زیادی وجود دارد که یکی از آنها ادامه فعالیت در محل کار فعلی تان است. اگر به کار خود علاقه دارید و حقوقتان نیز مناسب است به فکر داشتن یک کار پاره وقت در محل کار خود بعد از بازنشستگی باشید. بسیاری از شرکت ها و سازمان ها علاقه دارند که از کارمندان خوب خود بعد از بازنشستگی نیز استقبال کنند . حتی می توانید کار کردن از راه دور با شرکت و یا سازمان خودتان را نیز در نظر بگیرید.

2. به شغل آزاد فکر کنید

اگر تمام مدت فعالیت کاریتان ساعات استرس زا طولانی را تجربه کرده اید شاید زمان آن رسیده که روند کاری خود را تغییر دهید. دوران بازنشستگی زمان خوبی است. فعالیت های مختلفی وجود دارد که می توانید در شغل های آزاد داشته باشید می توانید فروشنگی را در انواع مشاغل امتحان کنید. اما بهتر است با تحقیق کافی حوزه ای را انتخاب کنید که با سلایق ، روحیه و توانایی های شما همخوانی داشته باشد.

3. به کارهای دولتی فکر کنید

اگر قصد داشته باشید در مشاغل دولتی فعالیت کنید گزینه های مختلفی را برای کارهای پاره وقت پیدا خواهید کرد. بسیاری اوقات کارهای دولتی فصلی و موقتی هستند. از این رو انتخاب های زیادی دارید. بازه وسیعی از شغل ها وجود دارد که می توانید با توجه به شغل کنونی و قابلیت ها و استعدادهای خود به سراغ هر کدام بروید.

4. خدمات مشاوره را امتحان کنید

اگر توانایی و یا قابلیت خاصی در بازار کار دارید برای مثال اگر استعداد بالایی در امور حقوقی ، کامپیوتری و یا مالی دارید می توانید به کار کردن در امور مشاوره ای فکر کنید. شما می توانید کاری مشابه کار فعلی خودتان اما با ساعات کاری کمتر و انعطاف پذیرتر داشته باشید. برخی شرکت ها ترجیح می دهند به جای استخدام کارکنان تمام وقت ، مشاوران پاره وقت را به کار گیرند. در این صورت دست شما کاملا باز است و می توانید به میزان فعالیت و ساعات کاری خود را انتخاب کنید.

5. سرگرمی خود را به شغل تبدیل کنید

بسیاری از افراد پس از بازنشستگی وقت آزاد زیادی نسبت به زمانی که تمام وقت کار می کردند دارند. اگر به یک فعالیت به عنوان سرگرمی علاقه دارید و هیچ گاه فرصت پیگیری جدی آن و تبدیل کردن آن به یک شغل را نداشتید دوران بازنشستگی بهترین زمان است. برای مثال اگر به ورزش و فوتبال علاقه دارید می توانید فعالیت های متنوعی در این زمینه انجام دهید. برای مثال می توانید یک تیم کوچک فوتبال (یا هر ورزش دیگری) تشکیل دهید و در مسابقات شرکت کنید. یا حتی می توانید از هنر دست خود استفاده کنید. برای مثال اگر توانایی ساخت لوازم تزئینی را دارید می توانید با ساختن و فروش آنه درآمد خوبی داشته باشید.

البته هر چند وقت یک بار به دیدن همکاران سابق و دوستان خود بروید و دوباره خودتان را در محیط گذشته اداره قرار دهید این کار انگیزه خوبی به شما جهت شاد زیستن می دهد.

گردآوری: بخش خانواده اکاایران