آکاایران: شما هم کج می خندید؟ / روانشناسی خنده

شاید بارها این جمله را شنیده ایم که خنده بر هر درد بی درمان دواست و بارها این تجربه را حس کردیم که بعد از یک خنده طولانی تا ساعت ها و حتی تا روزها حال خوبی داشته ایم. در حقیقت، خنده، نوعی درمان است که ما را تشویق می کند از پدیده طبیعی فیزیولوژیکی خنده استفاده کنیم تا احساس های دردناک عصبانیت، ترس، کسالت و … در ما کاهش یابند.

چرا موقع خندیدن کج می شویم

اما گاهی پیش می آید در موقعیتی قرار می گیریم که مجبوریم به اجبار لبخند بزنیم یا حتی بلند بخندیم و حتما برای برخی از ما پیش آمده است از فرط عصبانیت زیاد خنده مان گرفته که به آن خنده عصبی می گویند.
انواع خندیدن داریم اما آیا وقتی به اصطلاح به زور و تصنعی می خندیم دیگران متوجه می شوند؟
آیا می توان با خنده دروغین دیگران را فریب داد و آیا خنده دروغین به همان اندازه بر روحیه انسان ها تاثیرگذار است؟

اینها سوالاتی است که ممکن است ذهن ما را مشغول کند،ما پاسخ این سوالات را گردآوری کردیم و با مشورت با پوریا پاکرو روانشناس و مشاور به این نتایج جالب رسیدیم و گپ و گفتی داشتیم با امید زندگانی بازیگر سینما و تلویزیون در مورد همین موضوع که خواندنش خالی از لطف نیست.امید زندگانی بر عکس ظاهر آرام و متینش اتفاقا کاملا خوش خنده بود و در صحبت های خود در مورد سوژه این شماره ما که انواع خندیدن بود گفت: اتفاقا تز من در دانشگاه در مورد نقش حرکت در شخصیت ها بود که از نقاشی روی غارها شروع می شد و تا همین موضاعات خنده ادامه داشت و صحبت در مورد اینکه آیا شناخت و تحلیل یک شخصیت کافی است یا باید روانشناسی حرکت های آن شخص را هم دانست.

خندیدن اصلا غیر جدی بودن نیست

خندیدن اصلا غیر جدی بودن نیست، هر حرکتی که در زندگی جزیی از رفتار و زبان ارتباطی آدم ها باشد جدی است، یعنی اگر نتوانیم از یکی از این ابزار استفاده کنیم نمی توانیم ارتباط کاملی برقرار کنیم و نمی توانیم اصل مطلب را انتقال داد، متاسفانه زندگی های امروزی زندگی کاملا فردی شده است و در دنیای مجازی قرار گرفته ست، حتی در این دنیا برای خنده ها هم آیکون هایی تعریف شده است به شکل یک صورت گرد که نه بینی دارد نه گوش، نه چاق است نه لاغرو نه یک صورت کامل که فقط با تغییر یک خط به عنوان لب احساس ها را انتقال می دهد و حتی افراد جدی هم در مقابل شنیدن یک جک ممکن است همین آیکون را بفرستند و یک فرد خوش خنده و شوخ طبع هم همان آیکون را می فرستد. خندیدن تصویری از احساس است.

شما هم کج می خندید؟ / روانشناسی خنده شما هم کج می خندید؟ / روانشناسی خنده

یک لبخند یک عمر خاطره می سازد

خیلی وقت ها تظاهر به لبخند و خوشحالی را من هم انجام می دهم، ما بازیگر ها به نسبت کارمان گاهی محیط کار و لوکیشین مان می شود کل محیط زندگیمان و شهری که درآن زندگی می کنیم، و وقتی مردم را می بینی مجبوری به خاطر اینکه او می خواهد از تو احساس مثبت دریافت کند لبخند بزنی. حالا ممکن است تو در شرایط بدی مثل مشکلاتی در زندگی باشی یا حتی بیمار باشی یا حال خوبی نداشته باشی اما به هر حال باید لبخند بزنی زیرا آن شخص فقط دو یا سه دقیقه با تو در ارتباط خواهد بود و آن دو، سه دقیقه می تواند کل سرنوشت خاطره تو رادر ذهن آن شخص رقم بزند .

خوش به حال الکی خوش ها

افرادی هستند که بی دلیل و زیاد می خندند و ما آنها را به الکی خوش بودن متهم می کنیم، باید بگویم که خدا را باید شکر کرد که آنها خوش هستند. هر چند جا و شرایطی که در آن هستیم خیلی مهم است و اینکه کجا بخندیم. به نظرمن از خنده یک انسان می شود به شخصیتش پی برد همانطور که می توان از طرز گریه کردن یک شخص پی به رفتارهای او برد. به عنوان مثال شخصی که با صدای خیلی بلند می خندد درست است که شادی خودش را انتقال می دهد اما در عین حال خودخواهی خود را نیز نشان می دهد. شاید در اتاقی دیگر مریضی وجود داشته باشد و شاید در آن جمع شخص یا اشخاص غمگینی وجود داشته باشد. بعضی اوقات در یک جمع ممکن است همه به یک موضوع خاطره انگیز و واقعا خنده دار بخندند اما یک نفر در آن جمع تنها به لبخندی اکتفا می کند، ما متوجه می شویم بار غم این شخص خیلی بیشتر از شدت آن هیجان و شادی است.

اخموها جذاب تر نیستند

من به شدت با مدهای رفتاری مخالفم، متاسفانه غیر از پوشاک به تازگی رفتارهایی هم مد شده است. یک زمانی در سینمای ما چهره ایرانی گم شد یعنی ما دیگر کمتر بازیگران چشم و ابرو مشکی دیدیم و چشم رنگی ها سینما را احاطه کردند و همین اتفاق در رفتار ها نیز افتاد و به مرور قیافه گرفتن مد شد . ما فکر می کنیم هر چه بیشتر قیافه بگیریم با شخصیت تر هستیم، در صورتی که خندیدن با اخم و قیافه لحظه ای است و اگر آن شخص یک صحبت کوچک بکند آن موقع است که باید تصمیم بگیریم که اصلا شخصیتی وجود دارد که در مورد آن صحبت کنیم . این ژست ها فقط به درد عکس گرفتن می خورد نه زندگی.

لبخند مودبانه و لبخند حقیقی

لبخند مؤدبانه، به طور معمول، هنگام احوالپرسی سریع یا تصدیق مؤدبانه چیزی به کار می رود. هیچ حرکت قابل تشخیصی در چهره دیده نمی شود و فقط گوشه های لب به سمت بالا حرکت می کنند؛ نوعی ادای احترام و نشان دادن محبت در دیدار اولیه با یک شخص که می خواهیم حسن نیت خودمان را به اثبات برسانیم .

لبخند حقیقی هنگامی دیده می شود که تغییرهایی در رفتار ایجاد شود که نشان دهنده خوشایند بودن یا لذت بردن از چیزی باشد. به همین دلیل، حقیقی نامیده می شود؛ زیرا از شادی واقعی به وجود می آید. وقتی از موضوعی رضایتمان حاصل می شود و خشنود می شویم لبخند حقیقی می زنیم .

نشانه پیروزی

یکی دیگر از موقعیت هایی که آدم بی اختیار می خندد، موقعیت برتری و پیروزی است. برای مثال وقتی یک تیم ورزشی بازی را می برد، در چهره بازیکنان این خنده را می بینید. این خنده هم از آن خنده هایی است که لبخند را به لب بقیه هم می آورد، البته به این شرط که در تیم بازنده نباشند! در این نوع خنده معمولا افراد به بالا می پرند و دست های خود را بالا می برند یا می دوند و همچنان لبخند پیروزی می زنند.

برای مسخره کردن

متاسفانه مسخره کردن هم از دلایل خندیدن نوع بشر به شمار می رود. مسخره کردن ظاهرا برای تحقیر دیگری است اما در واقع در پاسخ به تمایلات سرکوب شده افراد اتفاق می افتد. برای همین هم خنده های ناشی از مسخره کردن عصبی و کشدار است و اصلا دلچسب نیست .از قدیم گفته اند «با هم بخندیم به هم نخندیم» اما معمولابرخی از افراد این حرکت ناپسند را خیلی دوست دارند و یکی از سرگرمی هایشان تمسخر کردن دیگران و خندیدن به آنهاست. این نوع خنده اصلا دلپذیر نیست .
لبخند هیجان زده و لبخند از سر تعجب و شگفتی

لبخند هیجان زده شامل دو حس است: هیجان و شادی. ما در این حالت، لبخند حقیقی را همراه با علامت هایی مانند بالا بردن ابروها و ایجاد خطوط افقی در روی پیشانی مشاهده می کنیم. وقتی از موضوعی هیجان زده و خوشحال می شویم معمولا می خندیم البته به همراه حرکات فیزیکی مانند پریدن، بالا بردن دست ها یا حتی تکان دادن سر .

شده کسی شما را سور پرایز کند و به خودتان بیایید، ببینید دارید می خندید؟! این خنده ناشی از تعجب است و از آن خنده هایی است که بقیه را هم به لبخند وا می دارد، البته وقتی واقعی باشد اصلاً از همان مواردی است که آدم را لو می دهد که برای مثال از هدیه خوشش آمده یا نه، چون نمی توان مصنوعی اش را در صورت ایجاد کرد.این حالت در لحظه به وجود می آید به همین دلیل نمی توان حالتی دروغین را برایش در نظر گرفت، ما در لحظه خوشحال یا غمگین می شویم. این لحظه آنقدر کوتاه است که نمی توان تصمیم گرفت که الان بخندم یا نه؟ تا قبل از تصمیم گرفتن ما مغز عکس العمل خود را نشان می دهد.

خنـده همراه با اخم

برخی از افراد وقتی می خندند اخم هم می کنند که معمولا دربعضی از افراد چهره جذاب تری به آنها می دهد، این نوع خنده بیشتر در میان سوپر استارها دیده می شود، آنها تلاش می کنند متفاوت باشند؛ حتی در نوع خندیدن.

خنده با دهان کج شده

وقتی دهان کسی موقع خندیدن کمی کج می شود، بیشتر نشان می دهد که شیطینتی در آن است. شاید مثلا قصد سربه سر گذاشتن دارد. در این حالت کمی گوشه لب روبه پایین است و چشمان فرد هم به شخص مورد نظر زل زده است. این حالت نشان دهنده شخصیت سرزنده و شیطنت وار کسی است که معمولا در این حالت خنده در حال فکر کردن است.

شما هم کج می خندید؟ / روانشناسی خنده شما هم کج می خندید؟ / روانشناسی خنده

خنده با فک افتاده

این نوع خنده هم از نوع غیر واقعی خنده است. در واقع ما وقتی می خندیم. کمی فکمان پایین تر می آید اما اگر خنده مصنوعی باشد، فک کمتر پایین می آید و نشان می دهد که فرد احتمالا برای داشتن این لبخند تمرین کرده و الان خنده اش طبیعی و ناشی از احساسش نیست.

خنده زورکی

خنده زورکی عصبی است و بیشتر پیام استرس را منتقل می کند. گاهی هم برای عوض کردن حال و هوای حاکم و گاهی هم برای همراهی با جمع است؛ یعنی فرد دلش می خواهد با این گروه همراه باشد. در بعضی مواقع فرد شرایطی که در آن است را دوست ندارد اما بنا به دلایلی نمی تواندجمع را ترک کند و مجبور به تحمل شرایط است که در این صورت گاهی مجبور به لبخند های زورکی می شود .

چرا موقع خندیدن کج می شویم

وی با اشاره به کج شدن افراد هنگام خندیدن گفت: این عمل خیلی آگاهانه نیست و این امر نشان می دهد بدن با خندیدن، از شرایط انقباضی و فشار خارج می شود.هندی پور با بیان اینکه زندگی فاقد شادی و عشق پروسه ای سخت است، افزود: انسان ها به خوبی درک کردند که در این زندگی شهرنشینی مملو از مسایل و گرفتاری ها، اگر خود را به دست مشکلات بسپارند دچار بیماری های روانی و جسمی بیشتری خواهند شد.وی تاکید کرد: انسان ها نه تنها باید تلاش کنند به سمت شادی پیش بروند بلکه شرایط شادمانی را نیز فراهم کنند.این روان شناس گفت: به قول بسیاری از بزرگان«باید برای خوشبختی قدم برداری و تلاش کنی»، زیرا بدبختی خودش به سراغ انسان می آید، بنابراین باید افراد خود شرایط را برای شادی فراهم آورند.

زندگی پر از غم بسیاری از کمدین های مشهور

هندی پور با بیان اینکه بسیاری از افراد گمان می کنند برای شاد زیستن باید هیچ گونه مشکلی در زندگی وجود نداشته باشد، افزود: اکثر کمدین های مشهور سرگذشت بسیار سختی داشتند و در طی زندگی خود در زمانی از پوسته غم و ناراحتی خارج شدند و شادمانی را جایگزین کردند.وی خاطرنشان کرد: انسان ها در طی دوران زندگی خود برای اینکه از زندگی مطلوب تر و با کیفیت تری برخوردار باشند باید با وجود سختی ها و مشکلات، شادی را به زندگی خود به ارمغان آورند.

در مورد روانشناسی خنده بیشتر بدانید

خنده واکنشی صدادار به احساس خوشحالی ، یا در مواقع نارحتی است که به ان خنده تلخ می گویند عوامل متعددی نظیر شنیدن یک جوک یا مورد غلغلک قرار گرفتن می تواند باعث پیدایش خنده شود. خنده در رفتار انسان و بعضی از حیوانات دیده می شود. خنده جزئی از رفتار انسانی است که به وسیله مغز برای تنظیم احساسات تولید می شود، و بدین وسیله انسان ها را در روابط اجتماعی کمک می کند. خنده در دید روانشناسی، نشانه ای برای برقرار کردن رابطه ای مثبت با دیگران است. خنده می تواند دارای گیرایش باشد و خنده یک نفر باعث پیدایش خنده در دیگران شود. این می تواند دلیل محبوبیت استفاده از صدای خنده در نمایش های کمدی را توضیح دهد.

خنده از انقباض حنجره به وسیله اپیگلوت ایجاد می شود. مطالعه خنده و تأثیرات آن بر بدن را خنده شناسی می گویند.

خنده واکنشی صدادار به احساس خوشحالی ، یا در مواقع نارحتی است که به ان خنده تلخ می گویند عوامل متعددی نظیر شنیدن یک جوک یا مورد غلغلک قرار گرفتن می تواند باعث پیدایش خنده شود. خنده در رفتار انسان و بعضی از حیوانات دیده می شود. خنده جزئی از رفتار انسانی است که به وسیله مغز برای تنظیم احساسات تولید می شود، و بدین وسیله انسان ها را در روابط اجتماعی کمک می کند. خنده در دید روانشناسی، نشانه ای برای برقرار کردن رابطه ای مثبت با دیگران است. خنده می تواند دارای گیرایش باشد و خنده یک نفر باعث پیدایش خنده در دیگران شود. این می تواند دلیل محبوبیت استفاده از صدای خنده در نمایش های کمدی را توضیح دهد.

خنده از انقباض حنجره به وسیله اپیگلوت ایجاد می شود. مطالعه خنده و تأثیرات آن بر بدن را خنده شناسی می گویند.

loading...
.

منبع : https:portal-rangi.com