خیلی از افراد تصور می کنند موفقیت در کسب و کار چیزی جز داشتن شانس و سرمایه اولیه نیست و هر کس مرغ آمین از بام خانه اش عبور کند موفقیتش تضمین شده است. اما بزرگان دنیای کسب و کار هر روز و هر لحظه به ما یادآوری می کنند که شانس درصد بسیار ناچیزی از موفقیت در کسب و کار را تشکیل می دهد و رعایت نکات و ترفندهایی آزموده می تواند موفقیت افراد را تضمین کند: این نکات فقط نصیحت‌هایی نخ‌نما‌شده و تکراری نیستند، بلکه تجربیاتی کسب‌شده از سوی کسانی هستند که مدت‌ها با این سؤالات سر‌و‌کله زده‌اند، و هنوز هم شاید درگیر این باشند که چه‌چیزی جواب می‌دهد، و چه‌چیزی جواب نمی‌دهد.

سخت کوشی و تمرکز از ویژگی های بارز افرادی است که در حرفه خود موفق هستند اما ویژگی های دیگری هم دارند که برای آشنایی با این ویژگی ها باید با آکاایران در ادامه مطلب همراه باشید.

اگر می خواهید در حرفه خود موفق شوید باید بدانید که چه کاری می خواهید

Related image

از رفتار افراد موفق الگوبرداری کنید

موفق ترین فرد در حرفه خودتان را پیدا کنید و مثل او رفتار کنید. این شخص حتما نباید در شرکتی که کار می کنید باشد بلکه می تواند در صنعتی که کار می کنید باشد. به عنوان مثال اگر نویسنده هستید ببینید استفان کینگ چگونه پیشرفت کرده است.

این افراد به شما سرنخ می دهند و نشان می دهند که چگونه باید کار کنید. درباره آن ها تحقیق کنید و از آن ها الگوبرداری کنید.

در محیط کار فقط کار کنید

محل کار جای دورهمی و خوش و بش نیست جایی است که برای انجام کار در آن استخدام شده اید. درست است که ادب و صمیمیت نسبت به همکاران مهم است اما هرگز فراموش نکنید که اینجا محل کار است. پس از گفتگوهای طولانی مدت درباره اتفاقات دیروز و یا تیم فوتبال مورد علاقه تان پرهیز کنید.

این صحبت ها جا و مکان خودشان را دارند مثلا وقت نهار یا بعد از ساعت کاری. در محیط کار فقط کار کنید.

همیشه این دیدگاه را داشته باشید: چگونه می توانم بهتر انجامش دهم؟

یکی از ویژگی های افراد موفق این است که همیشه این دیدگاه را دارند: چگونه می توانم بهتر انجامش دهم؟ با این ذهنیت به سرعت در حرفه خود پیشرفت خواهید کرد. به بخش های تکراری کار فکر کنید و آن ها را حذف کنید.

سخن چینی به شغل تان هیچ کمکی نمی کند

با سخن چینی در محیط کار خیلی زود در حرفه خود شکست خواهید خورد. اگر در کار خود کاملا جدی باشید وقت برای سخن چینی ها و گله و شکایت هایی که وقت کش هستند ندارید. قرار نیست همکاران تان را نادیده بگیرید. فقط نباید در سخن چینی ها مشارکت کنید. در چنین شرایطی عذرخواهی کنید و به کارتان برگردید. با این کار امنیت شغلی تان حفظ خواهد شد.

از خودتان بپرسید: چه مهارت هایی را ندارم

وقتی می دانید در حرفه خود چه کاری دوست دارید انجام دهید می توانید مهارت های مورد نیاز را تعیین کنید. مهارت های نرم مثل ارتباطات و توانایی همکاری با دیگران و خلاقیت همه مهارت هایی هستند که نیاز دارید و باید آن ها را تقویت کنید. کتاب ها و مقاله های مربوط به این مهارت ها را مطالعه کنید. بعد از مطالعه آن ها را عملی کنید. با این کار بیشتر از کسانی که یک شغل را فقط بخاطر درآمدش می پذیرند پیشرفت خواهید کرد.

بدانید که چه می خواهید

بسیاری از مردم برای فکر کردن در مورد این که دوست دارند چه کاری در حرفه خود انجام دهند وقت نمی گذارند. آن ها در شرکت ها و صنعت ها به کارهایی مشغول می شوند که علاقه ای به آن ندارند و خیلی زود نسبت به شغلشان دلسرد می شوند و شکایت می کنند.

جالب این جاست که مردم برای برنامه ریزی تعطیلات تابستانی بیشتر وقت می گذارند تا برای اهداف شغلی. اگر می خواهید در حرفه خود موفق شوید باید بدانید که چه کاری می خواهید و کجا دوست دارید کار کنید. باید در تصمیم گیری های خود روی این دو معیار تمرکز کنید در غیر اینصورت هرگز در کار خود موفق نخواهید شد.

فعال باشید

ویکتور فرانکل می گوید بین محرک و پاسخ خلاء وجود دارد و در حدفاصل این خلاء، تمامی آزادی ما نهفته است. با اینکه وی از محرومیت های شدید در اردوگاه های کار اجباری نازی رنج می برد، اما به این باور رسید که خود مسوول اندیشه ها و اعمال خود است و فقط برخی واکنش های شرطی نیست.
همانند فرانکل، ما نیز باید تلاش کنیم با همنوا کردن تمامی تجارب زندگی، سرنوشت خود را بیافرینیم. هر چیزی از ذهن ما آغاز و به بیرون ساطع می شود بنابراین هر آنچه در اطراف ما رخ می دهد بازتابی از دنیای درون خود ماست. اینکه ما به این دنیای درون اجازه دهیم سرکش شود، اینکه بگذاریم علف های هرز رشد کنند و همه جا را بگیرند یا اینکه بوستان سرسبز و دلپذیری را پرورش دهیم، همه انتخاب خود ماست؛ این معنی واقعی فعال بودن است.

مسوولیت پذیر باشید

از آنجا که ما این قدرت را داریم که تجربه ها را انتخاب کنیم، نیاز داریم مسوولیت این انتخاب را هم پذیرا باشیم. شاید هر چیزی که در سر راه ما قرار می گیرد نتیجه مستقیم افکار ما نباشد (هر چند برخی ممکن است بگویند باشد) اما هر آنچه ما به زندگی مان جذب می کنیم، تا حد زیادی، بازتابی از نحوه اندیشیدن ماست. اکثر اینها در سطح ناخودآگاه رخ می دهند اما همین ناخودآگاه از ذهن اندیشمند ما خط می گیرد بنابراین تغییر در نحوه اندیشیدن، دنیای ما را متحول خواهد کرد و ما در برابر آن مسوول هستیم.

رفتار ما نتیجه طبیعی تصاویر ذهنی ماست بنابراین مسوول رفتارمان نیز هستیم، همچنین در برابر رفتاری که در دیگران تحمل می کنیم. اگر بگذاریم دیگران روی اعصاب ما راه بروند، آن وقت باید خودمان را سرزنش کنیم.

رهبر خوبی باشید

هیچ گاه در هیچ یک از عرصه های زندگی اثربخش نخواهیم بود مگر اینکه مهارت های رهبری مطلوبی داشته باشیم. رهبری یک هنر است و هر یک از ما باید رویکردمان را نسبت به آن پیدا کنیم. اول از همه، باید بفهمیم چگونه خودمان را رهبری کنیم، یعنی اینکه یک قطب نما داشته باشیم، یک خط سیر که همه کارهای ما را راهنمایی کند. این قطب نما، معمولا به شکل یک بیانیه ماموریت شخصی است، سندی که بیان کننده جزییات ارزش هایی است که ما با آنها زندگی می کنیم.

همانطور که دیگران را رهبری می کنیم، حال به عنوان والدین، مدیران، در خانواده و سازمانی که ما خود بخشی از آن هستیم، نیاز داریم پیش از هر کاری و مهم تر از هر چیزی با مثال رهبری کنیم تا روشن کنیم ارزش های ما چه هستند و اینکه ما با آنها زندگی می کنیم. هرگونه عدم انسجامی در ارزش های ادعا شده و رفتار ما شناسایی و قضاوت می شود و باعث از بین رفتن اثربخشی ما خواهد شد. خوددرگیری های فردی و استانداردهای دوگانه میخی خواهند بود بر تابوت توانایی ما برای رهبری.

یک رهبر خوب، ماهرانه و به آرامی رهبری خواهد کرد، پشت همه، بدون سروصدا و هیاهو. در کلام تائو ته شینگ:

سرباز خوب ترس را القا نخواهد کرد.
جنگجوی خوب نمایانگر تجاوز نخواهد بود.
اشغالگر خوب خود را درگیر نبرد نخواهد کرد.
رهبر خوب تمرین قدرت نخواهد کرد.
این همان ارزش بی اهمیتی است.
این راه دستیابی به همکاری دیگران است.
این راه ساختن همان هارمونی است که در طبیعت هست.

 اجازه ندهید ترس شما را بازدارد.

من عاشق تمامی فیلم های اِم.نایت شیامالان هستم. فیلم مورد علاقه من نیز «روستا» است. این فیلم راجع به روبرو شدن با ترسی است که مدام بر ما چیره می شود و رسیدن به این واقعیت که هر زمان که ما با آنها رودررو می شویم، ناپدید می شوند. هیچ چیزی آن نیست که به نظر می رسد. زمانی شنیدم (هر چند به یاد ندارم که کجا) که بیشترین فرمانی که در کتاب مقدس آمده است این است: «هراس به خود راه ندهید.»
در هر برهه ای از زندگی که باشیم، ترس وجود خواهد داشت. هر زمانی که کار تازه ای انجام می دهیم، ترس وجود دارد. هر زمانی که خود را به بالاتر می کشیم یا حلقه راحتی خود را بیشتر می کنیم، ترس وجود دارد. این طبیعت زندگی است. زندگی همواره در حرکت است چه ما به جلو حرکت کنیم، رشد کنیم، به عقب برگردیم یا بمیریم. ما انتخابی داریم؛ یا رشد کنیم یا بمیریم. رشد و ترس دست به دست هم پیش می روند. بخشی از یک بسته هستند و اگر همه نتوانیم این بسته را به آغوش بکشیم، از دست خواهیم رفت.

از شکست نهراسید، شکست ناگزیر و ضروری است. به زندگی همه افراد موفق بنگرید تا زمزمه شکست را ببینید. این شکست اساس پیروزی است، به شرطی که از آن یاد بگیریم.

دیگران را نیز نترسانید. آنها هم مانند شما زیبا و آسیب پذیرند. تنها گاهی اوقات برای مراقبت از خود از راه های مختلف تلاش می کنند. هر کسی تمام تلاش خود را می کند، پس با دیگران با وقار برخورد کنید و از آنها نهراسید. هرگاه با ترس هایتان روبرو شدید، چون دود ناپدید خواهند شد.

هیچ گاه از آموختن دست نکشید

من به این نتیجه رسیده ام یادگیری فعالیتی اساسی در یک زندگی موفق و هدفمند است. اگر در یادگیری شکست بخوریم، در رشد کردن هم موفق نخواهیم بود و این مساوی با مرگ است. زندگی فرصت های بیکرانی برای یادگیری در اختیار ما قرار می دهد و هر چقدر شرایط سخت تر باشد، احتمال بیشتری وجود خواهد داشت که یاد بگیریم.

از دیگران هم می توانیم یاد بگیریم، به ویژه افراد پرتلاش و مبارز. آنها همانند فرشتگانی از آسمان هستند که به ما در مورد خویشتنمان می آموزند. همچنین می توانیم از اتفاقات اطراف خود نیز درس بگیریم و بیشتر از همه، با تماشای خود، با دیدن اینکه چگونه واکنش نشان می دهیم و چه انگیزه ای ما را به حرکت وامی دارد، یاد خواهیم گرفت.

این نکات به پیشرفت شما در هر حرفه ای که هستید کمک می کند. اگر هدف مشخصی در راستای این نکات داشته باشید شغل موفقیت آمیزی خواهید داشت. این نکات ثابت شده هستند و تنها کاری که باید انجام دهید این است که شغلتان را با این نکات وفق دهید.