کسب و کار: کاریابی هم مانند هر فرآیند دیگر شیوه و مسیر صحیح و مشخصی دارد، برای اینکه سریعتر و با دقت بیشتری شغلی را بیابید که با استعدادها و توانایی شما مطابقت داشته باشید می توانید از این مقاله کمک بگیرید.

شغل شما مسئله ای است که زندگی فعلی و به خصوص آینده شما را تحت تاثیر قرار می دهد. ممکن است شما استعدادها یا مهارت هایی داشته باشید که تنها در صورت قرار گرفتن در جایگاه مناسب فرصت بروز یافته و منجر به موفقیت و خوشبختی شما برای تمام عمر شوند. بنابراین این شما هستید که باید درصدد یافتن این موقعیت ها باشید.چهار مرحله برای کاریابی

خودتان را ارزیابی کنید

برای یافتن شغل مناسب، اول شخصیت خود را از دو جنبه به خوبی بررسی کنید: اول شخصیت حرفه ای و دوم برنامه های شخصی و فردی که برای خودتان دارید. شما باید در این بررسی مواردی مانند تقسیم وظیفه، روحیه ارتباط گری، هوش، ابتکار، نظم، نشاط، فداکاری، روحیه کار گروهی، ظاهر، انعطاف، روشنفکری، تمایل به ریسک، مهارت و زرنگی، رفتار، صداقت، روحیه مباحثه، مسئولیت و وقت شناسی را مورد بررسی قرار دهید.

همچنین در این بررسی سعی کنید آنچه شما را از دیگران متمایز می کند و اینکه در چه زمینه هایی قادر هستید کار بزرگی انجام دهید و منحصر به فرد ظاهر شوید را، به طور خاص مد نظر قرار دهید.

برنامه ریزی شغلی داشته باشید

در مرحله قبل شما به تصویری از خود، نیازها و خواسته های تان دست یافتید. در این مرحله شما باید با توجه به آنچه دارید مانند توانایی ها، مهارت ها و استعدادها برای آینده کاری تان برنامه ریزی کنید. به این معنی که هدف مشخصی برای خودتان تعریف کنید. چرا که در مسیر کاریابی ممکن است شما ناچار به درگیری با مشاغل موقتی یا انجام کارهایی شوید که در رسیدن به آینده ای که برای خود در نظر گرفته اید، مغایرت دارند اگر برنامه مکتوب و مشخصی داشته باشید در دراز مدت از مسیر مطلوبتان منحرف نخواهید شد.

,مانند یک حرفه ای به دنبال کار بگردید کاریابی,مصاحبه,شغل,روانشناسی موفقیت


فرصت های کاری را بیابید

برای این مرحله، از راهکارهای زیر استفاده کنید:

یک: پیشنهادهای مستقیم و غیرمستقیم. در این روش، برحسب تصادف در ملاقاتی که در یک جشن، باشگاه ورزشی و ... با اشخاص دارید، می توانید در مورد کار و حرفه آنها سوال کنید یا وضعیت کاری خود را برای آنها شرح دهید. این حرکت روند کاریابی شما را تسریع می کند.

دو: آگهی ها. انواع و اقسام آگهی های روزنامه ای، رادیویی، تلویزیونی یا اینترنتی وجود دارند که در آنها شرایط پذیرش نیروی کار برای مؤسسات و شرکت های دولتی و خصوصی، به خوبی تشریح شده است. بد نیست بدانید تقریبا از هر دو نفر، یک نفر توسط آگهی های استخدامی که در روزنامه ها، مجلات و ماهنامه های تخصصی چاپ شده، استخدام می شود.

سه: برقراری تماس حضوری با سازمان ها یا از طریق ایمیل، تلفن و معرف. در این روش، می توانید از طریق یکی از این راه ها با سازمان مورد نظر ارتباط برقرار کرده، به آنها پیشنهاد کار دهید.

چهار: مراجعه به دفاتر رسمی کاریابی و سازمان ها و مؤسساتی که در امر استخدام و انتخاب شغل مشاوره می دهند. این سازمان ها یا شرکت ها با توجه به قابلیت ها و توانایی های افراد، به منظور یافتن شغلی مناسب به آنها مشاوره می دهند یا به افراد، سازمان هایی را که به نیروی کار نیاز دارند، معرفی می کنند.

,مانند یک حرفه ای به دنبال کار بگردید کاریابی,مصاحبه,شغل,روانشناسی موفقیت


در مصاحبه کاری خوب ظاهر شوید

در بازار کار رقابتی امروز، شما با انجام دادن مصاحبه های تمرینی و آمادگی برای پاسخگویی به سوالات خاص کارفرما، می توانید مصاحبه موفقیت آمیزی داشته باشید و به کارفرما نشان دهید که به عنوان عضوی از آن سازمان می توانید به حل مشکلات جاری و رسیدن به اهداف سازمان کمک کنید.

توصیه بسیار مهم برای اولین مصاحبه این است که از قبل، خود را آماده کنید! مقداری از این آمادگی را در حین تحقیق درباره کارفرمای آتی خود به دست می آورید. به کارفرما نشان دهید با توجه به نقاط قوت و عملکردهای پیشین خود، چرا مناسب ترین فرد برای پست مورد نظر هستید.

پیش از مصاحبه، سعی کنید مسئولیت های اساسی آن شغل را کشف کنید. این اطلاعات را به خاطر بسپارید و در طول مصاحبه، آن دسته از سوابق خود را که نشان می دهند از پس این مسئولیت ها برمی آیید، به شکل برجسته تری ارایه دهید.

,مانند یک حرفه ای به دنبال کار بگردید کاریابی,مصاحبه,شغل,روانشناسی موفقیت


نهایتا، در حین مصاحبه توجه داشته باشید که اشتباهات بسیار معمولی را مرتکب نشوید و فرصت ها را از دست ندهید. به آگهی هایی که دقیقا آن چیزی نیست که به دنبالش هستید هم پاسخ دهید و تلاش کنید تا مصاحبه ای به دست آورید، با این هدف که روش های مصاحبه را تمرین کنید و حتی سعی کنید به هر قیمتی، یک تقاضای کار به دست بیاورید؛ چرا که این کار، انگیزه شما را برای سایر اقدامات، تقویت می کند.

چکیده

پیش از مصاحبه سعی کنید مسئولیت های اساسی آن شغل را کشف کنید. این اطلاعات را به خاطر بسپارید و در طول مصاحبه، آن دسته از سوابق خود را که نشان می دهند از پس این مسئولیت ها بر می آیید، به شکل برجسته تری ارایه دهید.