آکاایران: همه ما در زمینه های مالی مرتکب خطا و اشتباه می شویم، مهم این است که یک اشتباه را دو بار تکرار نکنیم. البته این کار همیشه آسان نیست چون گاهی خطاهایمان را فراموش می کنیم. در اینجا به بعضی اشتباهات رایج اشاره می کنیم که از اکثر ما سر می زند. با ما همراه شوید.

اشتباهات مالی

آکاایران: تنظیم دخل و خرج همیشه سخت ترین کار در زندگی است؛ به خصوص اگر جوان و کم تجربه باشید و زندگی مستقل تان را هم تازه شروع کرده باشید. چه روشی را انتخاب می کنید تا دخل تان با خرج تان بخواند؟ صرفه جویی؟ خب بد نیست. اما اولین قدم، واقع بینی است. همه می دانند میزان درآمدشان چقدر است؛ اما اینکه در ماه چقدر قرار است خرج شود را هیچ کس دقیق نمی داند. بعضی از اشتباهات باعث می شوند اختلاف میان دخل و خرج بالا برود و البته بزرگ ترین اشتباهات مالی معمولا رایج ترین اشتباهات هم هستند. حواس تان به این ده مورد باشد و راه اجتناب از آنها را هم یاد بگیرید. 

1. وقتی  بیشتر از درآمدمان خرج می کنیم.

2. وقتی بدون خواندن قرارداد آن را امضا می کنیم.

3. وقتی برای جبران کمبودهای موقتی وام هایی با سود بالا می گیریم.

4. وقتی بدون تحقیق و پرس و جو در مورد یک کیفیت یک کالا و خدمات بعد از فروش آن، آن را می خریم.

5. وقتی برای خرید چیزهایی که با گذر زمان ارزششان کم می شود، پول قرض می کنیم.

6. وقتی درآمد و مخارج خود را به دقت بررسی نمی کنیم و حساب از دستمان در می رود.

7. پس انداز نکردن هم یکی از اشتباهات بزرگ است. حداقل 10 درصد از حقوق هر ماه باید پس انداز شود. ناراحت نباشید، برای شروع هرگز دور نیست.

8. وقتی هنگام استخدام در مورد حقوق خود بحث و مذاکره نمی کنیم. اولین حقوق بسیار مهم است چراکه حقوق آینده شما بر اساس آن افزایش می یابد.

9. وقتی خانه ای بزرگتر از آنچه موردنیازمان است می خریم. خانه بزرگتر یعنی مالیات بیشتر، هزینه تعمیر بیشتر، و وسائل بیشتر.

10. وقتی پولی برای روز مبادا کنار نمی گذاریم.

11. وقتی آقایی همسر خود را در جریان امور مالی خانواده قرار نمی دهد. یادتان باشد دانستن یعنی قدرت.

12. وقتی ناگهان تصمیم به خرید چیزی می گیریم و بدون فکر آن را می خریم. مثل مواقعی که از کنار ویترین یک مغازه می گذریم و چیزی چشممان را می گیرد.

13. وقتی برای خود اهداف هفتگی، ماهانه و سالانه تعیین نمی کنیم.

14. اسراف در مصرف غذا و دور ریختن غذای خوب و قابل استفاده هم یکی از اشتباهات بزرگ است. باور کنید دوری از اسراف بر درآمد سالانه شما تاثیری به سزا دارد.

15. ازدواج با افراد ولخرجی که به فکر هرچیزی هستند به غیر از صرفه جویی و پس انداز!

گردآوری: بخش خانواده آکاایران