جاده هراز را با مترو بروید!

 یکی از بزرگترین پروژه های عمرانی بدون سرنوشت در ایران، پروژه آزادراه تهران-شمال است که به پایان فاز یک هم نرسیده. اما اکنون یکی از نماینده های استان مازندران خبر از ساخت متروی تهران-شمال داده است!

 این واقعا یک رویا است؛ فرض کنید ایستگاه دروازه دولت با یک بلیت دو سره 300 تومانی سوار قطار می شوید، با دو بار عوض کردن قطار در دو ایستگاه و در نهایت سوار شدن به قطار دوطبقه چینی، سه ساعت بعد لب دریای مازندران جا خوش کرده اید!

این طرحی است که محسن نریمان، نماینده بابل و نایب رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی داده است؛ او گفته پیشنهاد ایجاد مترو در کنار آزاد راه تهران -شمال از مسیر جاده هراز را به متروی تهران داده.

نماینده بابل درابن باره به خانه ملت گفت: "تردد و ترافیک در جاده های منتهی به شمال کشور به قدری زیاد است که ایجاد مترو در کنار آزادراه تهران –شمال احساس می شود و بدون شک می‌تواند راه‌گشا باشد‌. به همین دلیل با مسوولین متروی تهران مذاکره شده است تا درکنار آزادراه تهران - شمال، ریل نیز ایجاد شود."

به گفته او مطالعات ساخت مترو در این مسیر آغاز شده است: "در صورت تایید مهندسین مشاور ساخت متروی تهران -شمال سریعا آغاز می شود تا تردد مردم بیش از پیش آسان شود و در نهایت آسایش مردم تامین شود."

پیشنهاد این خط مترو را محسن نریمان، نماینده بابل و عزت الله یوسفیان ملا، نماینده مردم آمل داده اند. پس پرواضح است که در صورت تایید مطالعات، این خط مترو از شرق تهران شروع می شود، از کنار جاده هراز عبور می کند و به آمل و بابل و در بهترین حالت در فازهای بعدی و با پیشنهادهای نماینده های شهرهای دیگر لب دریا، به بابلسر و ساری می رسد.

"تردد و ترافیک در جاده های منتهی به شمال کشور به قدری زیاد است که ایجاد مترو در کنار آزادراه تهران –شمال احساس می شود و بدون شک می‌تواند راه‌گشا باشد‌. به همین دلیل با مسوولین متروی تهران مذاکره شده است تا درکنار آزادراه تهران - شمال، ریل نیز ایجاد شود. "

رویایی دوست داشتنی

اما ساخت خط مترو یا قطار برقی تهران-شمال هرچند به نظر می رسد کاملا با نگاه گردشگری-زیست محیطی و با کمترین آلودگی جانبی پیشنهاد شده باشد، اما شاید یکی از سنگ های بزرگی باشد که به این زودی ها زده نمی شود؛ هنوز متروی تهران-پردیس، تهران-پرند، تهران-ورامین، تهران-هشتگرد به سرانجام مشخصی نرسیده است. یعنی امکان ارتباط ریلی نزدیکترین شهرها و شهرهای جدید به تهران که بخش بزرگی از نیروی کار تهران را در خود جا داده اند، هنوز وجود ندارد. ضمن اینکه ارتباط ریلی تهران-ساری-گرگان سالهاست که وجود دارد.

از سوی دیگر مسیر ریلی تهران-رشت هنوز تکمیل نشده است. غیر از اینها، شبکه متروی تهران هنوز تکمیل نشده و با کمبود اعتبارات و چالش های مختلف با دولت همراه است.

به هر حال، طرح رویایی است؛ مانند پروژه قطار سریع السیر تهران-مشهد که قرار بود دو ساعته این مسیر هزار کیلومتری را طی کند.

 بخش اجتماعی تبیان

منبع : tebyan.net