آکاایران: افسردگی در دوران کودکی

افسردگی در دوران کودکی به طبع تبعات منفی دارد در ادامه می توانید با روش هایی برای درمان افسردگی در دوران کودکی تالاب را دنبال نمایید. 

افسردگی را تعداد زیادی از مردم، بیماری بزرگسالان تصور می کنند در حالیکه شدت آن در بین کودکان بسیار بیشتر از بزرگسالان است و بی توجهی به آن می تواند عواقب ناخوشایندی چون اختلال خلقی را در بزرگسالی رقم بزند.

اگر چه در سایه تلاش های ترویجی مراکز علمی و دانشگاهی توجه به بیماری های روانی روز به روز در حال گسترش بوده اما همان گونه به این نوع از بیماری ها در حد انتظار توجه نشده یا به اندازه کافی در جامعه نهادینه نشده است.

متخصصان و کارشناسان حوزه بهداشت و سلامت روان درسال های اخیر توجه ویژه نسبت به افسردگی و بیماری های روانی دوران کودکی داشتند و علاوه بر چاپ مقاله های متعدد علمی، سمینارهای مختلفی ترویجی نیز دراین خصوص برگزار کرده اند.

دانشگاه علوم دکتری و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی بعنوان متولی حوزه بهداشت و سلامت این استان دراین خصوص اقدام های زیادی داشته و علاوه بر فرهنگ سازی برای پیشگیری از این امر، متخصصان زیادی نیز در حوزه درمان بیماری های روانی از جمله افسردگی تربیت کرده است.

سایت تالاب : به گفته کارشناس سلامت روان «حوزه معاونت امور بهداشتی» این دانشگاه، افسردگی یکی از اختلال های جدی دوران کودکی است که اگر به موقع مورد درمان و مداوا قرار نگیرد، به تثبیت اختلال های خلقی کودک منجر می شود.

چشم براه افزود: کودکان نیز با اندک ناملایمات و بدرفتاری های والدین و اطرافیانشان در خود فرو می روند و آثاری از افسردگی های بالینی و مشکلات رفتاری ناشی ازآن را بروز می دهند.

وی اظهار کرد: افسردگی در بسیاری موارد در نتیجه ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی پدید می آید ودر بعضی موارد نیز منشاء آن روشن نیست.

وی با تاکید بر این که در عده ای از کودکان افسردگی ریشه ژنتیکی دارد، اظهار کرد: عده ای از حمله های افسردگی شدید ولی به نسبت کوتاه است اما شاید سال ها ادامه داشته باشد.

وی بیان کرد: کودکان در بیشتر موارد پس از آسیب هایی نظیر از دست دادن یکی از والدین، جدایی پدر و مادر یا بیماری شدید آنان «سرطان، دیابت و غیره» دچار افسردگی می شوند و علاوه بر آن کودکانی که مورد اذیت جنسی یا بی توجهی قرار گرفته باشند نیز در دسترس خطر بیشتری برای ابتلا به افسردگی قراردارند.

این روان شناس گفت:

در بعضی موارد کودکان فاقد دلیل، یک دوره افسردگی یا چند دوره که در فواصل آن حال عادی دارند را نیز تجربه می کنند.

وی افزود: یک دوره افسردگی بین 6 تا 9 ماه به طول می انجامد و کودکانی که یک بار دچار حمله افسردگی شده باشند، در خطر ابتلا به حمله های دیگر ظرف مدت پنج سال قراردارند.

چشم براه ادامه داد: به گفته اتحادیه ملی بیماری روانی در کشور آمریکا این کودکان پنج برابر بیشتر از کودکانی که دچار افسردگی نشده اند، احتمال دارد که در بزرگسالی دچار افسردگی حاد شوند.

وی اضافه کرد: در بعضی موارد افسردگی یک کودک پیش ازآن که سال ها بعد دوباره ظاهر شود، التیام مییابد ودر موارد دیگر ممکن است کودکان افسردگی های مداومی دارا باشند که نیازمند درمان تا دوران بزرگسالی باشند.

حیدری، متخصص اعصاب و روان نیز دراین خصوص به خبرنگار مااظهار کرد:

روند رشد و تکامل کودکان سرشار از چالش ها و فرصت هاست و درس و مدرسه، دوست و رفیق، بلوغ و امتحان و تغییرات بلوغ در بعضی از بچه ها سریعتر اتفاق میوفتد.

وی بیان کرد: بعضی از بچه ها می توانند با این تغییرها به خوبی کنار بیایند ولی برخی دیگر نمیتوانند و ناتوانی درکنار آمدن با این قبیل تغییرات می تواند زمینه ساز استرس و حتی بروز افسردگی در آنان شود.

این متخصص اعصاب افزود:

نشانه های افسردگی در کودکان تا حدی با بزرگ ترها متفاوت است مثلاً غمگینی رابه شکلی که در بزرگ ترها می بینیم در کودکان کم سن و سال بدخلقی، بهانه گیری های بی دلیل و طولانی، گریه های طولانی و فاقد دلیل همراه با عصبانیت و تحریک پذیری به نحوی که آرام کردن کودک دشوار است، دیده میشود.

به گفته وی پرخاشگری، شب ادراری، ناخن جویدن، آشفتگی های خواب، بیش فعالی، کمبود توجه، بی تفاوتی، کاهش انرژی، بزهکاری، بی اشتهایی و کاهش وزن، افت تحصیلی، ناتوانی های یادگیری، انزواطلبی، کج خلقی و مدرسه گریزی از جمله نشانه های افسردگی کودکان است.

وی اضافه کرد:

بیخوابی یا پرخوابی روزانه، کندی حرکتی، کاهش تمرکز، احساس بی ارزشی یا گناه و افکار تکرارشونده مرگ مثل “کاش جهان نیامده بودم” یا این که “کاش مرده باشم” از دیگر علایم افسرگی در کودکان به شمار می رود.

وی اضافه کرد:

گاهی همراه با این نشانه ها، نشانه های اضطرابی نیز در کودکان دیده می شود؛ نشانه هایی مثل بروز نگرانی افراطی راجع به سلامت خود یا اطرافیان، اضطراب در زمان جدا شدن از والدین یا وابستگی زیاد به والدین، ترس از تاریکی و تنهایی و ترس های دیگر. 

این استاد دانشگاه به والدین توصیه کرد تا درصورت مشاهده نشانه های افسردگی در کودک، برای محاسبه بیشتر و درمان او به مراکز خدمات جامع سلامت یا متخصص روان دکتری یا فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان یا دیگر متخصصان سلامت روان مراجعه کنند.

حیدری ادامه داد:

درمان افسردگی در کودکان طبق معمول شامل روان درمانی، دارو درمانی یا ترکیبی از این 2 روش است.

وی افزود: روان درمانی ممکن است به صورت فردی یا خانوادگی صورت گیرد و برای درمان از طریق دارو درمانی نیز از داروهای ضدافسردگی استفاده میشود.

ضرورت گفت و شنود با کودکان

محمدرضا حیدری، متخصص اعصاب و روان گفت: کودک را تشویق کنید تا به قدر کافی بخوابد، ورزش کند، غذا بخورد و زمانی رابه وقت گذرانی و گفت و شنود با او اختصاص بدهید.

وی اضافه کرد: علاوه بر این با او درباره چیزهایی که در خانه، مدرسه یا جا ای دیگر برایش اتفاق افتاده یا میوفتد، حرف بزنید و سعی کنید تا از این طریق به این موضوع پی ببرید که چه چیزی باعث اذیت او شده است و از او بخواهید برایتان نقاشی بکشد.

وی اظهار کرد: شرکت در کلاس های مهارت های زندگی و فرزندپروری برای والدین میتواند در پیشگیری یا مراقبت از بیماری افسردگی در کودکان موثر باشد.

فوق تخصص اعصاب و روان کودک و نوجوان نیز دراین خصوص گفت:

بیماری افسردگی مختص بزرگسالان نیست ودر کودکان و نوجوانان نیز دیده می شود اما علائم آن متفاوت از علائم افسردگی در بزرگسالان است.

آرزو کیانی با تاکید بر این که شایع‍ ترین سن در قشر کودک و نوجوان برای ابتلا به این بیماری 19 تا 20 سال است، ادامه داد: افت عملکرد، افت تحصیلی، اختلال در ارتباط با دوستان، پرخاشگری، بهانه گیری، بروز تفاوت های رفتاری، افت انرژی، منزوی و گوشه گیر بودن، تحریک پذیری و گاهی نیز اضطراب از علائم هشدار دهنده افسردگی در کودکان و نوجوانان است.

وی افزود: نتیجه افسردگی در نوجوانان به شکل خودزنی، اقدام به خودکشی، ناامیدی و احساس گناه بروز می کند که بسیار خطرناک است.

ر.م مادر یکی از کودکان افسرده نیز که فرزند خود رابه دکتر روان درمان آورده بود، در گفت وگو یی اظهار کرد: در ابتدا، بیخوابی، ناراحتی درکنار دوستان و بی حوصلگی فرزندم را نشانه ای از دوست نداشتن سمیرا می دانستم ولی بعد ها با کمک یک مشاور در یک کانال تلگرامی با موضوع روان درمانی کودکان آشنا شدم و نزد دکتر آوردم.

وی اضافه کرد:

از 6 ماه گذشته که فرزندم رابه دکتر آورده ام، نشانه های بهبودی در او مشاهده می شود و تعداد زیادی از خلق و خوهای نامناسب او به ویژه در مواجهه باهم سن و سال هایش التیام یافته است.

وی اظهار امیدواری کرد که تعداد زیادی از والدین که دارای کودکان با علایم افسردگی هستند با حضور در نزد دکتر و عمل به مشاوره های پزشکان، این مشکل رابه موقع حل کنند.

این مادر ارومیه ای تاکید کرد:

بنظر من مهم ترین عامل مشکل افسردگی فرزندم، بی توجهی پدر و مادر و خواهر بزرگترش به او بود که در هفته های گذشته این بی توجهی جای خود رابه توجه هوشمندانه داده است.

به گزارش کارشناسان همراهی والدین و توجه هوشمندانه به فرزندان درکنار جلوگیری از بی رغبتی آنان به فعالیت های جمعی و دریافت مشاوره های دکتری در مواقع لزوم م یتواند در کاهش افسردگی کودکان مفید باشد.

.

منبع : talab.org