آکایران :اگر علائم بلوغ در دختران قبل از  8 سالگی اتفاق افتد کودک دچار بلوغ زودرس شده است

 

بنا به گزارش آکاایران :  دکتر علایی فوق تخصص غدد و متابولیسم کودکان گفت: ورزش کردن به صورت حرفه ای یعنی به صورت مداوم و زیاد و ورزش های سنگینی همچون وزنه برداری، بدن سازی و زیبایی اندام در سن رشد اثر معکوسی در افزایش قد دارد.


علایی گفت: همچنین به طورکلی توصیه می شود کودکان برای داشتن رشدی مناسب از یک هرم غذایی متعادل پیروی کنند، این برنامه غذایی باید حاوی گوشت، لبنیات، میوه و سبزی ها باشد و باید دانست کمبود روی و ویتامین D، کندی رشد را در پی دارد، همچنین کودکان باید در شب خواب مناسبی داشته باشند و سعی شود قبل از ساعت 9 تا 10 حتماً خواب باشند زیرا خواب نامنظم هورمون ها را به هم می ریزد.


تا قبل از پایان یافتن زمان بلوغ و بسته شدن صفحات رشد عوامل دیگری غیر از ژنتیک، مثل تغذیه و ورزش می تواند باعث افزایش یا کاهش رشد کودک و نوجوان شود مثلاً می توان گفت ورزش های کششی همچون بسکتبال، والیبال و شنا در افزایش قد تأثیر مثبت دارند.


علایی در مورد بلوغ زودرس گفت: اگر علائم بلوغ در دختران قبل از سن 8 سالگی و پسران قبل از 9 سالگی اتفاق افتد می گوییم کودک ما دچار بلوغ زودرس شده است، فقط قبل از این سن شامل بلوغ زودرس می شود و دختری که علائم بلوغ در 8 سالگی در او ظاهر شود نسبت به هم سن و سال های خود دچار یک بلوغ زودتر از موعد شده اما یک امر غیرطبیعی و بیماری نیست.
وی افزود: بلوغ های زودرس عموماً یا به دلایل ناشناخته اتفاق می افتد اما وجود تومورها ممکن است در ایجاد آن موثر باشد. به طوری که بلوغ زودرس در پسران نگران کننده تر است و منشأ آن در بیشتر موارد ممکن است تومور باشد درحالی که در دختران منشأ بلوغ زودرس اکثراً ناشناخته است.


محمد علایی عنوان کرد: برای پیشگیری از بلوغ زودرس به راحتی می توان با مراجعه به پزشک متخصص و مشورت با وی و تزریق هر 28 روز یک آمپول از وقوع آن جلوگیری کرد.


این فوق تخصص غدد و متابولیسم کودکان اهمیت پیشگیری از بلوغ زودرس را به طور عمده دو مورد می داند: اول اینکه قد نهایی کودک کوتاه نشود حال آن که در سن شروع بلوغ قد بسیار خوبی دارد و دوم بروز احساسات جنسی در سن غیرمتعارف صورت نگیرد.

منبع:farsnews.com
 

منبع :