آکاآپ: وقتی احساس کنید شریک زندگی‌تان رفتار تحقیرآمیزی دارد، شما را جدی نمی‌گیرد و به شیوه‌های مختلف به شما توهین می‌کند بدون شک نمی‌توانید از رابطه زناشویی‌تان خوشحال باشید. این کاملاً طبیعی است هیچ زن یا شوهری در شرایطی که یک نفر احساس برتری و قدرت می‌کند و به شریک زندگی‌اش نگاهی تحقیر‌آمیز دارد نمی‌تواند معنای رابطه سالم و شاد و همدلانه را درک کند. اگر در این موقعیت قرار گرفته‌اید سعی کنید برای اصلاح رفتار خودتان و همسرتان تلاش کنید. در این مقاله از مجموعه مقالات روانشناسی آکا , بهترین رفتار با همسری که تحقیر و توهین میکند را ارائه خواهیم داد که رعایت این نکات تاثیر و کمک زیادی برای رفع مشکل اخلاقی همسرتان میکند.برای آموزش اقدامات لازم برای مقابله با این رفتار در ادامه با ما همراه باشید.

 

 Related image

اولین مواردی که اهمیت زیادی در درست کردن رابطه دارد و به شما کمک زیادی میکند این است که علت رفتار تحقیر آمیز همسرتان را بیابید...این علت ها ممکن است ...:

 

احساس کمبود

کینه توزی

تحقیر کردن در برخی موارد علت مشخصی ندارد اما در برخی از موارد نیز علت رفتار تحقیرآمیز زوج ها اتفاقات تلخ گذشته مثل خیانت و... است که در این صورت کینه شدیدی از همسر به دل می گیرند و سعی می کنند او را تحقیر کنند تا التیام یابند .

تحقیر در گذشته

برخی از افراد نیز چون در گذشته تحقیر شده اند و نتوانستند با آن رفتار مقابله کنند ، با تحقیر دیگران سعی می کنند از موقعیت فعلی خود دفاع نمایند.

باید بدانید که یک انسان موفق ممکن است از دیگران انتقادهای سازنده ای نماید اما هیچ نیازی به تحقیر دیگران ندارد.

 Image result for ‫مقابله با توهین و تحقیرهای همسر‬‎

دومین مرحله انجام بهترین رفتار در مقابل تحقیرهای همسرتان میباشد که عبارتند از:

علت را کشف کنید

اگر همسرتان رفتار تحقیر آمیزی را با شما پیش گرفته و رفتارهای او موجب اذیت و آزار شما می شود ، این رفتارها را بدون قضاوت بررسی کرده تا بدانید این رفتارهای همسرتان چه علتی دارد . در صورتی که علت رفتار همسرتان را بیابید بهتر می توانید در مقابل این رفتارها واکنش نشان دهید و به مرور زمان این رفتارها را در همسرتان کاهش دهید . می توانید علت رفتار همسرتان را از خود ایشان جویا شوید.

به رفتار خودتان نیز توجه کنید

برای اینکه بتوانید علت رفتارهای تحقیر آمیز همسرتان را بفهمید ، به رفتار خودتان نیز توجه کنید و بیاندیشید او چه مواقعی این رفتارها را از خود نشان می دهد و آیا این رفتار او ارتباطی با رفتارهای شما دارد ؟ اگر بدانید علت رفتار بد همسرتان از خستگی و یا سماجت های شماست ، می توانید آرامش را در خانه برقرار نمایید و روی حساسیت های همسرتان دست نگذارید تا این رفتار بد در او کاهش یابد .

از خود دفاع کنید

اگر همیشه در مقابل توهین و تحقیرهای همسرتان سکوت اختیار کرده اید این بار ، از حق خود دفاع کنید . زیرا تا زمانی که شما در مقابل رفتارهای زشت همسرتان سکوت کنید ، او می پندارد رفتار درستی دارد و نیازی به تغییر رفتارش ندارد . پس قاطعانه و در کمال آرامش و با حفظ حرمت، مقابله مثبت کنید و از موضع خواسته های منطقی خود کوتاه نیایید. یادتان باشد هیچ گاه برای دفاع کردن از خود رفتارهایی مانند عصبانیت، تهدید، قهر، انتقاد کوبنده و... را از خود نشان ندهید .

Image result for ‫مقابله با توهین و تحقیرهای همسر‬‎

قابلیت هایتان را بازگو کنید

اگر همسرتان از زحمات شما تشکر و قدر دانی نمی کند شما می توانید با رفتارخود به تدریج این رفتار را در همسر خود تغییر دهید و با تغییر سبک زندگی و ارتباط تان و بیان جملات و عباراتی، او را به تفکر وا دارید تا بتدریج به انجام رفتاری جدید عادت کند.

مثلا اگر از شما برای پخت یک غذای خوشمزه تشکر نمی کند ، به او بگویید :«غذای امروز خیلی خوشمزه شده بود!» یعنی خود وارد عمل شوید و قابلیت هایتان را بازگو کنید . اگر مداوم این تمرین را انجام دهید ، می توانید همسرتان را تسلیم بر اظهار نظر کنید تنها در این مورد توجه کنید بازگو کردن این صحبت ها باید طوری باشد که او احساس نکند شما بر سر او منت می گذارید و از او برتر هستید.

باز بینی کنید

مدیریت کلامی و رفتاری تضمین کننده سلامت رابطه تان است بنابراین بعد از اینکه همسرتان شروع به بروز این رفتار ناپسند می کند ، بررسی کنید که قبل از آن چه گفت وگوها و بحث هایی بین شما پیش آمده که او را به هم ریخته است ؟ برای جلوگیری از این رفتار همسر خود روی این مسئله تمرکز بیشتری نمایید و این بحث ها را با همسرتان کاهش دهید.

او را همراهی نکنید

اگر همسرتان در مقابل خانواده اش به شما توهین نمود و شما را تحقیر کرد ، به او بگویید دیگر با او به دیدار خانواده اش نمی روید تا رفتار خود را اصلاح نکند . همچنین به او بگویید که این رفتار شما از تاوان رفتار خودش است . در صحبت با همسرتان برای اینکه مشکلات شما بیشتر نشود ، از نشان دادن رفتارهایی مانند فریاد، فحاشی، تهدید به طلاق، خیانت و... بپرهیزید.

بهترین رفتار با توهین شوهر

ودرآخر:

با هم برای تغییر تلاش کنید. بهترین راه برای اصلاح رفتار این است که از همسرتان کمک بگیرید، به جای دعوا یا آسیب رساندن به رابطه هر دو برای تغییر تلاش کنید. اگر لازم است خودتان را تغییر بدهید. اگر او تحت تأثیر بعضی از رفتارهای شماست و در واکنش تحقیر می‌کند، ابتدا باید عادات خودتان را کنار بگذارید. آیا کلمات خاصی یا لحن خاص شما او را تحریک می‌کند یا در پاسخ به بی‌توجهی شما این رفتار را می‌کند؟

Image result for ‫مقابله با توهین و تحقیرهای همسر‬‎
نکته‌های بیشتر:
ـ‌ شاید دلتان بخواهد با فریاد یا عصبانیت برابر تحقیر همسرتان واکنش نشان بدهید، اما پرداختن به این موضوع در یک ارتباط صمیمی، همدلی همسرتان را بیشتر می‌کند.
ـ همیشه بعد از گفت‌و‌گو در این باره به یک نتیجه منطقی برسید. آیا می‌خواهید این رفتار تمام شود یا شما نیز همزمان رفتارهای غلط را کنار می‌گذارید؟
ـاگر همسرتان برای تغییر و اصلاح رفتارش تلاش نمی‌کند و همچنان به شیوه خودش پیش می‌رود با یک مشاور و متخصص رفتار درمانی مشورت کنید و راهنمایی‌های بیشتری بگیرید.