آکاآپ: اگر فکر می‌کنید که هرگز با همسرتان دچار اختلاف نمی‌شوید، سخت در اشتباه هستید.دلیل اصلی و عمده اختلافات و جروبحث‌های زناشویی را باید در اختلافات فرهنگی دانست و اینكه تعریف ارزش‌ها از دید هر كدام از زن و شوهرها متفاوت است. بسیار زیاد شاهد هستیم كه سردرگمی بین سنت و مدرنیته، محل اختلاف در زندگی زناشویی است. از دیگر عواملی كه می‌توان به آن اشاره كرد، نداشتن مهارت‌های ارتباطی و حل مسئله در زن و شوهر است. با دانستن مهارت‌های زندگی، همسران می‌توانند یكدیگر را به راحتی درك كنند. یكی دیگر از علل مشاجره و دعوا بین همسران، تلاش برای تغییر دادن رفتارهای یكدیگر است، وقتی یكی از همسران درصدد تغییر رفتار شریك زندگی‌اش برمی‌آید، ناخودآگاه باعث می‌شود كه شریكش از خود مقاومت نشان دهد كه این مقاومت و سپر دفاعی در دست گرفتن باعث جرو بحث در زندگی می‌شود.

زندگی مشترک همیشه فراز و نشیب‌هایی به همراه دارد و جر و بحث و اختلاف سلیقه بین همه زوجین پیش می‌آید اما نکته حائز اهمیت این است که بتوان اختلاف‌ها و مشکلات‌ را برطرف کرد و سعی کنید که کمتر وارد این گونه جرو بحث ها و دعواهای زن و شوهری شوید.؛ بحث‌های زناشویی و اختلاف سلیقه در زندگی مشترک طبیعی محسوب می‌شود اما با برخی راه حل های میتوانید به مراتب کمتر کمتر وارد دعواهای زن و شوهری شوید. برای اینکه بدانید چگونه کمتر وارد دعوای زناشوهری شوید در ادامه مطلب با آکا همراه باشید تا راه حل های موثر و فوق العاده را به شما آموزش دهیم . 

Related image

دعوای زناشویی را چگونه کاهش دهیم

همه ما در همه موقعیت های زندگی زناشویی از قدرت انتخاب برخورداریم و باید بدانیم در هر موقعیت چطور رفتار کنیم . یکی از این موقعیت ها هنگام دعوا با همسر است که برخی از ما به علت درگیر بودن احساسات و خشم شدید نمی توانیم واکنش خوبی از خود نشان دهیم . زمانی ایجاد تنش شما می توانید به سه شیوه به آن پاسخ بدهید:‏

سه شیوه برای کاهش دعوای زناشویی

1-عقب نشینی

موقع تنش و درگیری شما می توانید موقعیت را ترک کنید تا زمانی که هر دو آرامتر شوید و تصمیم بگیرید که هیچ فشاری به دیگری وارد نکنید. اگر خودتان اجازه ندهید کسی نمی تواند در یک موقعیت فشار شما را گیر بیندازد . این روش زمانی کاربرد دارد که شما نتوانید یک مکالمه مؤثر داشته باشید و به هیچ روشی اوضاع را آرام کنید . عقب نشینی در زمانی که دعوا برسر یک موضوع کاملا بی اهمیت است کاملا مؤثر است.‏

روش های مفید دوری از دعوای زن و شوهری

 

2-تغییر روش

هنگام دعوا همه آدم ها با توانایی و انرژی های هم می جنگند اما با تغییر نگرش دلیلی برای قرار گرفتن در موضع دفاعی برایتان وجود نخواهد داشت و می توانید جنگ را تمام کنید. در نظر داشته باشید که شما در این مبارزه شکست نخورده اید بلکه توانسته اید با سازماندهی رفتارتان یک رفتار مثبت و مؤثرانتخاب کنید و با مسأله کنار بیایید.‏

3-ارتباط مؤثر

هنگام زدن حرفتان در دعوا دورتر از احساسات و عواطف تان بایستید زیرا عواطف سطح انرژی را بالا می برند ، برای حرف زدن در این مواقع از منطق استفاده کنید با بکار گیری این روش نتیجه این خواهد بود که طرف مقابل کمی آرام شود و از میدان جنگ دور شود. روی دلایل خشم و ناراحتی تان تمرکز کنید و درباره دلایل بالاگرفتن بحث حرف بزنید و به این فکر کنید که چه چیزهایی باعث شعله ور شدن آتش خشم تان بوده است.چیزهایی که باعث شعله ور شدن آتش خشم می شوند عبارتند از :احساس ناراحتی، محدودیت و ناامیدی. در یک رابطه مؤثر به جای ابراز خشمتان با شدت و جدیت به دلایل به وجود آمدن این احساسات بپردازید.‏

وقتی دعوا و درگیری نمی توانید به یک گفتگوی مؤثر دونفره فکر کنید و یا به راحتی عقب نشینی کنید و فقط در صورتی این امر اتفاق می افتد که پیش از اینکه بخواهید وارد میدان مبارزه شوید این راه ها را انتخاب کنید.

پایان دعوای زن و شوهری با راه حل های ساده

 

هنگامی که ازدواج می کنیم و کسی را به عنوان شریک زندگی انتخاب می نماییم باید انتظار ناهماهنگی، کمی تعارض یا اختلاف نظر را هم داشته باشیم. اما برخی از افراد تنش های زیادی با یکدیگر دارند و بر سر هر موضوعی دعوا می کنند ، اگر شما هم جزو این افراد هستید و دعوا و تنش های شما به یک مسأله جدی در ارتباط تان تبدیل شده است باید برای جلوگیری از دعوا نکات زیر را رعایت کنید:‏

برای کاهش دعوای زناشویی همه چیز را شخصی نکنید

یکی از راه های که موجب می شود که دائما با یکدیگر اختلاف نظر و دعوا داشته باشید ، این است که همه چیز را به خودتان ربط ندهید بدین معنی که هر حرف و رفتاری از همسرتان را به این ربط ندهید که با هدف آزار شما انجام داده است زیرا او حق دارد هر طور که می خواهد رفتار کند.

 

شما هم اشتباه می کنید

اگر هر فردی مسئولیت اشتباهش را بر عهده بگیرد و متوجه این موضوع باشد که هر کسی حتی او نیز می تواند اشتباه کند ، دیگر دائما وارد تنش و درگیری نمی شود . شما با این کار می توانید برای همسر خود نیز مثل الگو باشید به طوری که او نیز مسئولیت رفتار خود را بپذیرید.

اراده ای برای بخشش و فراموشی برای کاهش دعوای زناشویی

اگر بعد از دعوا با همسر ، شما نتوانید مسأله را حل و فراموش کنید و یا به فکر انتقام باشید ، مطمئنا دوباره بر سر همان مسئله پیشین دعوا خواهید کرد و تنش ها در ادامه تنش ها و دعواهای قبلی رخ می دهند. پس برای اینکه دعوای شما طولانی نشود مسأله را حل کنید و ببخشید، فراموش کنید و از کش دادن دعوا بپرهیزید چرا که ادامه دادن دعوا فقط شما را فرسوده می کند.

از واکنش های شدید دست بردارید

خیلی وقت ها بدون اینکه بفهمید قضیه از چه قرار است ، واکنش نامتناسب در برابر موضوع نشان می دهید و وارد یک بحث و درگیری جدی با همسرتان می شوید. همیشه سعی کنید مسأله را کاملا درک کنید و به هم فرصت بدهید تا تنش و دعوا کمتر رخ دهد.

از دعوای زناشویی جلوگیری کنید

 

برای کاهش دعوای زناشویی، عیب جویی و سرزنش کردن ممنوع

سرزنش کردن یکدیگر در دعوا راه حل مناسبی برای حل مشکل نیست و فقط شما با سرزش طرف مقابل، سبب تشدید اختلاف و در صدد دفاع او از خود بر می آیید.

از چشم انداز دیگری ببینید

بسیاری از مواقع وقتی از نگاه فرد دیگر به مشکلات رابطه نگاه کنیم و از دید او موضوع را بررسی کنیم در می یابیم که مسئله آنطور نیست که ما برداشت کرده ایم زیرا هر فرد برداشت متفاوتی از قضیه دارد . این امر سبب می شود درک بهتری از احساس، افکار و رفتار دیگری پیدا کنید و دیگر برسر هر موضوعی با یکدیگر دعوا نکنید.

جلوگیری از دعوای زناشویی

 

صحبت کردن از طلاق ممنوع

صحبت کردن از ترک رابطه و جدایی به هنگام دعوا بسیار ناراحت کننده و آزاردهنده است و باعث افزایش تنش بین طرفین می شود. صحبت از طلاق و جدایی موجب کاهش اعتماد طرف مقابل به شما و تعهدتان نسبت به رابطه می شود و مشکلات رابطه را بسیار بزرگتر از آنچه هستند ، نشان می دهد.

در نهایت این را بدانید که ...

باید بدانید دعوا کردن زن و مرد با هم نشانه این است که می خواهند رابطه خود را درست کنند. آنها هنوز به بهبود امید دارند و در نتیجه بحث می کنند تا به یک راهکار مناسب دست پیدا کنند. نباید این بحث ها موجب ناامیدی شما از همسر یا رابطه تان بشود.