به نقل از آکاایران: استرس یکی از مهم ترین علل بروز اختلالات جسمی و روانی است. مردم اغلب چنان به استرس عادت کرده اند که از وجود آن در خود بی خبرند. بسیاری از ما به رغم این که عصبی و هیجان زده نمی شویم ، از تأثیرات وعوارض ضعیف کننده و مخّرب استرس در امان نیستیم. در اینجا آکاایران مطالبی در مورد عوامل و علل استرس تهیه کرده است. با ما همراه شوید.

عوامل استرس

آکاایران: عوامل بسیاری سبب بروز استرس می شوند. مثلاً بیماری ، دیر رسیدن به محل کار ، ترافیک و ... اما مهمترین عامل  طرز برخورد ، نوع نگاه و نگرش ما به حوادث و اتفاقاتی است که پیرامون ما می افتد. در واقع عوامل ایجاد کننده استرس را می توان به دو دسته بیرونی و درونی تقسیم کرد؛ مهم ترین عوامل استرس زای بیرونی عبارتند از مشکلات زندگی (مشکلات اقتصادی، ناامنی شغلی، کار طاقت فرسا) و دگرگونی های زندگی (مرگ همسر، فرزند یا والدین، ازدواج، طلاق و مهاجرت)؛ اگر استرس از حد معینی فراتر رود به پریشانی تبدیل می شود و سلامتی و عملکرد فرد دچار اختلال می شوند.

مواد غذایی که باعث ایجاد استرس می شوند:

کافئین ماده ای محرک است که در قهوه، چای ، شکلات و تعدادی از داروها وجود دارد. مصرف زیاد مواد غذایی حاوی کافئین همانند استرس عمل می کند و گاهی اوقات علائم آن را بدتر می کند.

از عوامل محرک دیگر نوشابه است که به نوشیدنی های گازدار اضافه می کنند. مصرف نوشابه های گازدار، تعادل کلسیم و فسفر بدن را به هم می زند. عدم تعادل بین کلسیم از استخوان ها و افزایش خطر پوکی استخوان به خصوص در خانمها می شود

فسفر هم چنین بر روی اسید کلریدریک معده که برای هضم غذا لازم است تأثیر منفی می گذارد و علاوه بر آن برای افرادی که مشکل دفع دارند، مضر است. آب های معدنی و اب چشمه فسفر ندارند.

نیکوتین، که با استعمال دخانیات به مقدار زیاد وارد بدن ما می شود و مثل کافئین از عوامل تحریک کننده قوی در ایجاد اضطراب می باشد.

در هر کاری تعداد زیادی عوامل استرس زا وجود دارند و هرفردی به این عوامل استرس زا با یک شیوه متفاوت پاسخ می دهد. مثالهایی از عوامل استرس زای کاری عبارتند از:

ارتباطات ضعیف، سفر بیش از حد کاری، بار کاری بیش از اندازه، کمبود کارکنان، ترس از اخراج.

گردآوری: روانشناسی خانواده آکاایران