آکاایران: استرس یک عامل شناخته شده برای ابتلا به افسردگی است و همچنین می تواند بر روی سلامت جسمی شما تاثیر بگذارد. هر انسانی در طول روز بارها و بارها به دلایل مختلف دچار استرس می شود. ترافیک و شلوغی خیابان ها، کارهای زیاد و ناتمام و باقی مانده، دغدغه امتحان و کنکور در جوان ها و... همگی مسایلی هستند که می توانند باعث بروز استرس در هر فردی هر چقدر آرام شود. در این مطلب آکاایران مطالبی در مورد روشهای کاهش استرس را آماده کرده است. با ما همراه شوید.

کاهش استرس

در این جا چندین روش بسیار ساده جهت کاهش استرس بیان می شود:

جهت کاهش استرس شمارش کنید

یک روش موثر برای برخورد با موقعیت های استرس آور، شمارش تا عدد 10 است. این کار به شما کمک می کند تا از لحاظ فکری و روانی از آن لحظه استرس آور دور شده و 10ثانیه به شما وقت می دهد تا از آن شرایط خود را رها کنید. فرض کنید این عمل «ریموت کنترل» زندگی شماست و در آن لحظه دکمه توقف یا PAUSE آن زده شده است. وقتی به آرامی تا عدد 10 شمردید، حالا دو بار دکمه PLAY را فشار دهید. در نتیجه در وضعیت بهتری نسبت به قبل قرار خواهید گرفت.

جهت کاهش استرس موقتاً از آن محیط بگریزید

هنگامی که در خود استرس شدیدی احساس می کنید، بهتر است به طور فیزیکی خود را از محیط دور کنید. کمی قدم زده و نفسی تازه کنید. مدتی به محیطی رفته که بتوانید فکر خود را از مسایل دغدغه آورها کنید. البته منظور این نیست که کاملاً میدان را خالی کنید، بلکه ترک موقعیت برای چند لحظه و مراجعت دوباره با فکری آزاد و تازه باعث رهایی از استرس و انجام بهتر کارها خواهد شد. اگر در ترافیک خیابان گیر کرده باشید، ترک موقعیت مشکل به نظر می رسد. در این شرایط می توانید با گوش کردن به رادیو و موزیک سعی کنید به یکی از خاطرات روزهای قبل یا برنامه های آینده خود فکر کنید. بهتر است اگر صدای سایر اتومبیل ها شما را آزار می دهد پنجره ها را بالا کشیده و بدانید که با استرس و ناراحتی شما نه ترافیک کم خواهد شد و نه راه شما باز که زودتر به مقصد مورد نظر برسید. پس آرامش داشته باشید تا زمان هم راحت تر بگذرد.

جهت کاهش استرس شی ای را فشار دهید

آکاایران: همان طور که می دانید در هنگام استرس، تخلیه انرژی های اضافی انباشته شده در بدن ضروری است. گروهی این کار را با زدن ضربه یا شکستن جسمی انجام می دهند. گروهی عادت دارند کتاب و یا هر کاغذی که جلوی آنها هست پاره کنند، ولی بهترین راه فشردن شیئی در دست هاست.معمولاً فشردن چیزی با دست باعث کاهش استرس و دغدغه ظاهر می شود. شما می توانید یک حلقه تقویت کننده مچ دست همیشه همراه داشته باشید و در هنگام استرس آن را در دست خود فشار دهید.البته توأم کردن این روش با سایر روش ها می تواند اثر بخشی بهتری داشته باشد.

جهت کاهش استرس سخت نگیرید

وقتی به دلیل موضوع خاصی دچار استرس می شوید،برای کنترل و کاهش استرس از خودتان سوال کنید که آیا این موضوع آن قدر اهمیت دارد که به خاطر آن دچار پریشانی شوید.واقعیت این است که اکثر مسایل روزمره که باعث ایجاد استرس می شوند، تهدیدی برای زندگی به شمار نمی روند مگر این که مربوط به اموری از قبیل خانواده یا سلامت افراد باشند.

مدیتیشن جهت کاهش استرس

یکی دیگر از روشهای کاهش استرس مدیتیشن است.این کار شامل یک استراحت فوق العاده بدنی و روحی است .مستقیم بنشینید، چشمان خود را ببندید و خود را رها کنید. فکر خود را روی یک چیز متمرکز کنید. چهار مرتبه نفس عمیق بکشید ، سپس به شعله شمع یا گلی نگاه کنید یا کلمه ای مثل "صلح" یا غیره ...را برای 15 تا 20 دقیقه تکرار کنید.

مواد غذایی کاهش دهنده استرس:

پرتقال: به گزارش پرشین وی یک تحقیق آلمانی در زمینه داروشناسی روانی دریافته است که ویتامین C به کاهش استرس کمک کرده و پس از یک موقعیت استرس زا فشار خون و کورتیزول را به سطح نرمال بر می گرداند.

سیب زمینی شیرین: سیب زمینی شیرین یک کاهش دهنده استرس ویژه است، زیرا می تواند ضرورت کربوهیدرات و شیرینی جات بدن را در زمانی که تحت استرس زیاد هستید رفع کند. این ماده پر از بتا کاروتن و دیگر ویتامین ها است و این فیبر به بدن کمک می کند تا فرآیند کربوهیدرات را به شیوه آرام و ثابت انجام دهد.

برگه زردآلو: برگه سرشار از منیزیم است که جدا از خاصیت کاهش دهنده استرس، آرامبخش عضلات نیز هست.

بادام، پسته و گردو: بادام سرشار از ویتامین B و E است که می تواند سیستم ایمنی بدن را ارتقاء داده و گردو و پسته نیز به کاهش فشار خون کمک می کنند.

بوقلمون: بوقلمون حاوی آمینو اسیدی به نام ال- تریفان است .آمینو اسید سروتونین آزاد کرده که یک ماده شیمیایی است که در مغز احساس خوب ایجاد می کند. به همین دلیل است که بسیاری از مردم بوقلمون می خورند تا احساس آرامش بگیرند. ال تریپتوفان تاثیر آرامش دهنده دارد.

گردآوری: بخش خانواده و روانشناسی آکاایران