به نقل از آکاایران: بلوغ مرحله ای از رشد انسان است که باعث گذار از کودکی و رسیدن به بزرگسالی می شود. فردی که دوران بلوغ را پشت سر گذاشته باشد بالغ نامیده می شود. تغییرات جسمی در دوره بلوغ با وجود این که طبیعی و موقتی هستند و در مرحله ای تمام م شوند اما چون به قدر کافی سریع ، ناگهانی و شدید هستند ، سبب تغییر رفتار ، نگرش و شخصیت نوجوان می شوند .

دوران بلوغ

بلوغ فرایندی بیولوژیک و شامل تغییرات جسمانی است که نوجوانان هنگام گذر از دوران کودکی به بزرگسالی آن را تجربه می کنند. بلوغ به وسیله تحریک قسمت هایی از مغز آغاز می شود که کانون هورمون های جسمی می باشد.

آکاایران: تغییراتی که در بدن نوجوانان ایجاد می شود در نتیجه آزاد شدن هورمون هایی مانند استروژن و تستوسترون می باشد.  ممکن است نوجوان نوسان زیادی در رفتار و خلق و خوی خود احساس کند زیرا او در طول روز دچار تغییرات زیادی در فعالیت های اجتماعی می شود. سن آغاز بلوغ در افراد مختلف متفاوت می باشد؛ بنابراین صحبت درباره سن «معمول» شروع بلوغ تا حدودی گمراه کننده است. در دختران بلوغ زودرس در 7 سالگی و بلوغ دیررس در 13 سالگی آغاز می شود. در پسران بلوغ زودرسس در 5/9 سالگی و بلوغ دیررس در 5/13 سالگی آغاز می شود. یکی از نشانه های بلوغ رشد سریع و ناگهانی نوجوان است. در این دوران قد و وزن نوجوان به سرعت افزایش می یابد. در نقطه اوج رشد، بدن نوجوان مانند بدن نوزاد رشد می کند. 

برخی افراد گرچه از نظر جسمی بالغ می شوند، اما از نظر عاطفی هرگز به بلوغ نمی رسند. علل ترس و خشم در سنین گوناگون متفاوت است. در اوایل کودکی خشم کودک ناشی از مسایل جزیی و روزمره است و مسائل اجتماعی علت عصبانیت های دوران نوجوانی است. کودکان به طور معمول از تاریکی، ارتفاعات و صداهای عجیب می ترسند اما گاهی این ترس تا سنین نوجوانی و حتی بزرگسالی همراه آنان است.

بلوغ و نوجوانی توام با تغییرات قابل توجه جنسی و جسمی است. آنچه مسلم است اینکه تغییرات روانی ، عاطفی و اجتماعی متعدد و بارزی نیز در این دوران دیده می شود. بخشی از این تغییرات در واقع واکنشی است در قبال تغییرات جسمی و جنسی که نوجوان بطور ناگهانی با آنها مواجه شده است. آگاهی از بروز تغییرات ناگهانی جسمی و جنسی برای نوجوان معمولا اضطراب آور است و به عنوان یک پدیده تازه که با آن مواجه شده، سازگاری با آن مدتی طول می کشد.

تغذیه در دوران بلوغ

میوهها و سبزیها نیز حاوی انواع ویتامینها، مواد معدنی و فیبر هستند که روزانه 3 تا 5 واحد از این گروه در دوران نوجوانی توصیه میشود. هر واحد میوه با یک عدد میوه متوسط مانند پرتقال یا سیب یا نصف لیوان میوههای ریز مانند توت، انار، انگور یا یک چهارم لیوان میوههای خشک مانند انواع برگه، کشمش، توت و انجیر خشک یا سهچهارم لیوان آبمیوه تازه طبیعی برابر است. هر واحد سبزی نیز معادل سهچهارم لیوان سبزی خام یا یکدوم لیوان سبزی پخته است.

هر روز 2 تا 3 واحد از گروه گوشت یا جانشینهای آن برای نوجوانان توصیه میشود. هر واحد گوشت با 2 تا 3 تکه گوشت خورشتی (60 تا گرم) گوشت قرمز، گوشت مرغ و سایر پرندگان بدون پوست یا ماهی یا دو عدد تخم مرغ یا یک لیوان حبوبات پخته یا نصف لیوان آجیل مانند پسته، بادام، فندق و گردو برابر است. نان و غلات به ویژه نوع سبوسدار تامین کننده مقدار زیادی از انرژی، فیبر و ویتامینهای گروه B و برخی مواد معدنی هستند. بنابراین لازم است روزانه 9 تا 11 واحد از گروه نان و غلات که هر واحد آن برابر با یک برش نان به اندازه یک کف دست یا نصف لیوان ماکارونی یا برنج پخته است مصرف شود.

گروه شیر و فرآوردههای آن نیز آن دارای مقدار زیادی پروتئین، کلسیم، فسفر و ویتامین B2 هستند روزانه 3 واحد یا بیشتر از گروه شیر و فرآوردههای آن برای نوجوانان لازم است. هر واحد از این گروه با یک لیوان شیر یا ماست کم چرب یا 30 تا 45 گرم پنیر یا یکچهارم لیوان کشک یا 2 لیوان دوغ برابر است.

گردآوری: خانواده آکاایران