کشنده ترین سرطان مردان


بیماری ها و سرطان های مردان لیست بلند بالایی دارد که برخی از آنها تهدیدات جدی برای سلامت مردان محسوب می شوند. بیماری و سرطانی که عنوان مرگبارترین بیماری را به خود اختصاص داده و مرگ و میر بیشتری را به دنبال دارد.

بررسی های صورت گرفته حاکی از آن است که شیوع برخی بیماری ها از جمله برخی سرطان ها بین مردان شایع تر است و مرگ و میر بیشتری را به دنبال دارد و در این رتبه بندی، سرطان پروستات که از جمله شایع ترین بیماری های مردان به شمار می رود در رتبه اول و بعد از آن، سرطان مثانه و در رتبه سوم سرطان ریه جزء سرطان های مرگبار ایران قرار دارد که بر اثر استعمال دخانیات و سیگار، عدم مصرف سبزیجات و میوه ها بوجود می آید.

 

بدترین بیماری

خطرناک ترین بیماری و سرطان مردان

بر طبق آمارها این سرطان شایع ترین نوع سرطان در مردان است که از 45 سالگی به بعد خطر ابتلا به آن بیشتر می شود و اگر بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده شود، با انجام عمل جراحی ساده، فرد می تواند طول عمر طبیعی داشته باشد، ولی از آنجا که سرطان پروستات امکان پیشرفت دارد، رشد تومورها می تواند عارضه شدید ایجاد کند.

 معمولا در ابتلا به سرطان پروستات عوامل مهمی دخیل اند. تغذیه در این میان نقش بسیار مهمی دارد، به طوری که پزشکان به مردان توصیه می کنند از مصرف بیش از حد گوشت قرمز خودداری کرده و بیشتر مصرف گوشت سفید ماهی و مرغ را در دستور رژیم غذایی روزانه شان قرار دهند.

 چاقی، اضافه وزن و سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان پروستات، خطر ابتلا به این بیماری را در مردان چند برابر می کند. از طرف دیگر، مصرف میوه ها و سبزیجات در کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات بسیار مؤثر است و در بین سبزیجات، گوجه فرنگی مورد تائید محققان است و پزشکان به مردان توصیه می کنند در مصرف آن کوتاهی نکنند.

متخصص بیماری های ریوی در این باره عنوان کرد: طبق آمار 15 درصد از مردم ایران سیگار می کشند که متاسفانه بخش قابل توجهی از این آمار متعلق به جامعه مردان است در این میان افرادی که به اعتیاد نیز روی می آورند عمدتا افرادی هستند که از سن 13 تا 18 سالگی، سیگار را تجربه کرده اند.

 وی ادامه داد: قلیان خطرات جدی همانند دخانیات به همراه دارد که باید در این زمینه رسانه ها به آگاه بخشی مردم بپردازند اگر چه برخی از زنان نیز به استعمال دخانیات و قلیان می پردازند اما مردان بیش از زنان به دلیل فشارهای زندگی و تحمل ناراحتی های خود به سیگار و قلیان و حتی مواد مخدر روی می آورند که در نتیجه متاسفانه مرگ و میر ناشی از سرطان ریه در بین مردان شایع تر است.

 سالانه ده هزار میلیارد تومان به دلیل استعمال دخانیات از میان می رود و در مقابل برای درمان بیماری های ناشی از دخانیات 30 هزار میلیارد تومان هزینه نیاز است.

کشنده ترین سرطان مردان 5/5 1
منبع : ایسنا/ن