آکاایران: برای همه ما پیش آمده که سروکارمان با افراد بدقلق بیفتد. این افراد اشکال مختلفی دارند.بعضی از آنها اهل جر و بحث هستند و بعضی بددهن، یک دنده و لجباز، عصبانی یا دعوایی هستند .چطور باید با چنین افرادی که اتفاقاً تعدادشان کم هم نیست کنار بیاییم؟

افراد بدقلق

آکاایران: بیشتر ما افرادی را می شناسیم که هر موقعیتی را خراب و غیرممکن می سازند. تعامل با این افراد دشوار است و تقاضا از آن ها شما را به جایی نمی رساند - برای اینکه به احتمال زیاد، این افراد اصلاً هیچ مشکلی احساس نمی کنند. خواه مشکل بر اثر یک اختلال شخصیتی در آن ها باشد و یا هر مسئله ی اساسی دیگری، شما می توانید یاد بگیرید چگونه با افراد بدقلق در تعامل باشید و در این میان، سلامت عقلی خود را حفظ کنید. شما نمی توانید همیشه از افراد مسئله ساز دوری کنید. شناخت این افراد و چگونگی برخورد با آنها به شما کمک خواهد کرد تا ارتباطات بهتری داشته باشید. این مقاله روشهایی را برای شناخت و برقراری ارتباط با افراد دشوار بیان می کند.

افراد بدقلق ؛ آنها افرادی هستند که شما نمی توانید آنها را تحمل کنید ، افرادی که آنچه از آنها می خواهید انجام دهند را انجام نمی دهند و یا آنچه که شما از ایشان نمی خواهید را انجام می دهند و شما نمی دانید با آنها چه کنید ! خبر خوب : شما دیگر مجبور نیستید قربانی آنها باشید . هر چند شما نمی توانید افراد بدقلق را تغییر دهید ولی می توانید به گونه ای با آنها ارتباط برقرار کنید که آنها خودشان را تغییر دهند . 

اداره موقعیتهای دشوار، بخشی از زندگی روزانه ماست. همه ما هرروز با افراد دشوار سر و کار داریم و این افراد را می شناسیم. شاید هیچ چیز به اندازه برخورد با این افراد، خسته کننده و ملال آور نباشد. این افراد انرژی ما را تحلیل می برند، احساساتمان را تحریک می کنند، حوصله همه را سر می برند و ما را در حالتی نامطلوب قرار می دهند. این رفتارها در محل کار به راحتی می توانند یک محیط شاد را نابود کنند، کارایی را کاهش دهند و روحیه افراد را پایین آورند. هر یک از ما نیز به نوعی در درون خود شخصیت دشواری را پنهان کرده ایم.

افراد بدقلق وجود دارند. کاری وجود ندارد که شما درباره ی این موضوع بتوانید انجام دهید. مرحله ی اول فقط درباره ی روبرویی با واقعیت است: اگر فکر می کنید با یک شخص بدقلق طرف شده اید، احتمالاً حق با شماست. اگر شک دارید، با توجه به دستورالعمل زیر اقدام کنید. در نتیجه از سردردهای زیادی خلاص خواهید شد.

گاهی اوقات کافی است در آیینه نگاه کنیم تا آن را بهتر ببینیم. برخی از ما می توانیم این شخصیت را بخوبی مخفی کنیم اما گاهی در موقعیتهای رقابتی و شرایط حاد( مثل رانندگی در ترافیک، انجام یک بازی رقابتی و …) آن را نشان می دهیم. برخورد موثر با افراد بدقلق در محل کار، بخشی هنر و بخشی علم محسوب می شود. این کار نیازمند ترکیب ظریفی از مهارت بین فردی ،شعور عاطفی و برنامه ریزی دقیق است.

شاید توجه کردن به این حقیقت که عصبانیت شما یک هدیه ی باارزش به شخص بدقلق است، در نوع رفتار شما تأثیر داشته باشد. در هنگام عصبانیت هر کاری که انجام دهید یا هر چیزی که بگویید بعدها بارها و بارها علیه شما استفاده خواهد شد. افراد بدقلق اغلب حافظه خارق العاده ای دارند و از ارائه ی لیستی از شکایات گذشته درباره ی شما دریغ نخواهند کرد. 5 سال بعد، ممکن است حرفی که امروز در عصبانیت زدید را از آن ها بشنوید ( چیزی که در آن موقعیت واقعاً منظور شما نبوده است). افراد بدقلق، پیدا کردن هر چیزی که فرصت سرزنش برای آنها فراهم کند را مثل پیدا کردن طلا دوست دارند.

برخی از انواع اصلی افراد بدقلق و دشوار:

1- طورگو و متخصم

این شخصیت عصبانی و متخاصم است و عصبانیت خود را با اعمال زور نشان می دهد. خصومت، کینه توزی، استفاده از کلمات نیشدار، امتناع از کارهای گروهی وخودپسندی و تکبر از جمله ویژگیهای این افراد است. آنها دلشان می خواهد همیشه غالب و مسلط باشند و سعی می کنند با توسل به هر شیوه و روشی به خواسته های خود برسند.
راه حل: درمقابل آنها بایستید، اما سعی نکنید با آنها بجنگید. هرگز رفتار آنها را تحمل نکنید بلکه در مقابل آنها قاطع، محکم، جسور و با اعتماد به نفس باشید.

2- وسواسی و کمال گرا

این افراد دلشان می خواهد کارها به بهترین نحو ممکن انجام گیرد. چنین افرادی درعین حال که ممکن است خسته کننده و ملال آور به نظر رسند، اما دارای مهارتهای تجزیه و تحلیلی اند که مستلزم توجه زیاد به جزئیات است. استانداردهای عملکرد این افراد در سطح بسیار بالایی قرار دارد. در برخی مواقع کار خوبی که توسط دیگران مورد تمجید واقع می شود از نظر این افراد قابل قبول نیست. جمله معروف آنها این است:« این کار می توانست بهتر انجام شود».
راه حل: در صورتی که در برخورد با این افراد، واقعیتها و منطق را ارائه دهید، می توانید بهترین بهره را از آنها ببرید. در عین حال حرفهای این افراد را درباره بهتر انجام شدن کارها جدی نگیرید. آنها معمولا نقاط ضعف خودشان را بیان می کنند نه نقاط ضعف شما را. سعی کنید با این افراد به گونه ای کار کنید تا بتوانند انتظارات واقعی برای خود و دیگران داشته باشند و مطابق انتظارات واقعی عمل کنند.

3- کم حرف و منفعل

این افراد زیاد سخن نمی گویند. حتی اگر اصرار کنید، فریاد بکشید یا از آنها خواهش کنید، جوابی بیشتر از آری یا خیر نخواهید شنید. این افراد حتی زمانی که باید از حقوق خود دفاع کنند، ساکت می مانند. در نتیجه غالباً مورد ظلم قرار می گیرند. فرد منفعل همیشه احساس ناامنی می کند واعتماد به نفس بسیار پایینی دارد. آنها غالباً از شرکت در تصمیم گیریها امتناع می کنند و یا نظری ارائه نمی دهند.
راه حل: این افراد شدیداً به اعتماد به نفس و حمایت احتیاج دارند و باید بطور مستقیم از آنها انجام اموری را که می توانند انجام دهند خواسته شود. تشویق نیز در ایجاد اعتماد به نفس آنها بسیار موثر است.

4- افراد همیشه منتقد

این افراد همیشه با کلمات نیشدار و انتقادات بی مورد خود، دیگران را آزار می دهند.آنها درباره هر ایده ای، انتقادات خاص خود را دارند؛ چه آن ایده، خوب باشد یا بد_ هدف این افراد مخالفت با تمام چیزهایی است که گفته می شود. آنها هر جا می روند مشکلات را پیدا می کنند. جمله معروف این افراد این است:«ایده بدی است».
راه حل: در مذاکره و گفتگو با افراد انتقاد کننده بر اطلاعات تمرکز کنید. از آنها درباره علت انتقاد و مخالفتشان سوال کنید و همیشه آنها را برای اطلاعات بیشتر تحت فشار قرار دهید. هرگز رفتارهای نامناسب چنین افرادی را تأیید نکنید.

5- افراد منفی گرا

این افراد نگرش بدی نسبت به دنیا دارند. آنها فکر می کنند که دنیا بر سرشان خراب شده است. آنها از شیوه انجام امور ناراضی هستنــد و مهم نیست شماچقدر تلاش کنید تا کاری برایشان انجام دهید. در واقع این افراد همیشه نیمه خالی لیوان را می بینند و برای انجـــام یک کار بیشتر بر عواقب منفی آن تأکید دارند تا نتایج مثبت. این افراد اعضای خوبی برای کارهای گــــروهی نیستند. جمله معروف آنها این است:« من می دانـم این کار شدنی نیست».
راه حل: تغییر نگرش افراد منفی گرا کار آسانی نیست. اما شما باید آنها را مجبور به تطبیق با عادتهای مثبت کنید تا از عادتهای منفی دور شوند. ایجاد تفکرات مثبت و نشان دادن نتایج خوب کارهایی که او امیدی به انجام آنها نداشته است، می تواند به این اشخاص کمک کند.

گردآوری: بخش خانواده آکاایران