آکاایران: پربیننده ترین هـا

آیت ا... مظاهری در یکی از جلسات درس اخلاق خود روایتی از امام صادق(ع) در راهکار رهایی از عادت به گناه را نقل کرده است. آیت ا... مظاهری در یکی از جلسات اخیر درس اخلاق خود گفت: در روایت است که شخصی نزد امام صادق (ع) آمد و عرض کرد: یابن رسول ‏ا...، من عادت به گناه پیدا کرده‏ ام، چه کنم تا از این عادت رهایی یابم؟حضرت از راه تحریک عواطف وارد شدند؛ یعنی وجدان اخلاقی او را تحریک کرده فرمودند: اگر می ‏خواهی گناه بکنی و عادت بر آن پیدا کرده ‏ای، مانعی ندارد، اما در موقع ارتکاب عمل حرام و انجام گناه، چند مسئله را رعایت کن؛ اولًا اینکه کارهایت را در جایی انجام بده که خدا تو را نبیند و تو در محضر حق تعالی واقع نشوی.

عرض کرد: یابن رسول‏ ا...، من هر کجا که بروم از دید الهی مخفی نیستم! حضرت فرمودند: پس در وقت گناه، از ملک و سرزمین خدا بیرون برو، چرا که معصیت صاحب‏خانه، آن هم در خانه او، خیانت به اوست.آن مرد گفت: یابن‏ رسول ‏... کجا بروم که ملک خدا نباشد؟ همه جا متعلق به اوست.امام«ع» فرمودند: خوب، لااقل روزی او را نخور!جواب داد: یابن‏ رسول‏ ا...، مگر می ‏شود روزی او را نخورم؟ از هر چه استفاده کنم، نعمت اوست، هر چه بخورم و بیاشامم از خداوند است.حضرت نحوۀ بحث را عوض کردند و فرمودند: اشکالی ندارد، در محضر خداوند، با استفاده از نعمت‏های او و در ملک او گناه بکن ولی زمانی که عزرائیل برای گرفتن جان و قبض روح تو آمد، جانت را نگهدار و آن را از فرشته مأمور الهی حفظ کن.

و وقتی جوان برای این کار هم به عجز و ناتوانی خویش اقرار نمود، امام صادق«ع» که به نتیجه ‏گیری نزدیک می شدند، آخرین مسئله را هم برایش این گونه یبان فرمودند که: اگر حافظ جانت نیستی و نمی ‏توانی آن را از مَلَک محافظت نمایی، پس وقتی که او جانت را گرفت، در مقابل ملائکه مأمور دوزخ مقاومت کن تا به جهنم نروی.جوان، با ناراحتی اظهار داشت آن موقع، روز بیچارگی من است و اختیاری ندارم و آنها مرا به زور می ‏کشانند و به طرف آتش می ‏برند.حضرت فرمودند: بیچاره! پس عادت به گناه یعنی چه؟ پس اصرار در معصیت چرا؟! [۱]

۱. بحارالانوار/ ج ۷۸، ص ۱۲۶


منبع: پرسیار
.

منبع :