در گذشته مردم ایران در نقاط مختلف کشور برای راحتی در راهپیمایی و و نیز به سبب موقعیت منطقه ای منزلگاه های خود از پاپوش های مختلفی نظیر گیوه، چارق، صندل و… استفاده می کردند. هر کدام از این پاپوش ها مزایایی برای استفاده در مناطق خاص خود داشتند. به این شکل که صندل معمولا در مناطق گرمسیری جنوبی، گیوه در مناطق غربی و شمال غرب و همچنین چارق در مرکز و شمال ایران مورد استفاده قرار می گرفت. البته ناگفته نماند که سایر مناطق نیز از این پاپوش ها با شکل و طرح های مختلف دیگر استفاده می کردند.

 

در میان این پاپوش های سنتی، گیوه به دلیل استفاده از نخ پنبه در بافت رویه آن بسیار جذاب تر از سایر پاپوش ها بود. هرچند روند تولید این پاپوش زمان بر بود، اما مردم اقبال بیشتری در استفاده از گیوه داشته اند. به طور مشهود شهر هایی همچون زنجان و همدان با تولید گیوه های ساده بافت زیره چرم و کرمانشاه و کردستان با تولید گیوه های کلاش به تولید انبوه این پاپوش روی آوردند. در کنار این شهرها، اصفهان، کاشان، اراک و قم از جمله شهرهایی بودند که با تولید گیوه های ملکی و آجودی خود را در این گود نگاه داشتند.

مطلب مورد توجه در مورد تولید گیوه های سنتی این است که، اجداد ما برای انتخاب پاپوش خود گزینه های زیادی نداشتند و تنها گیوه را به فرم و رنگ تولیدی در منطقه خود می توانستد خریداری و استفاده کنند.

مواد مورد استفاده در تولید گیوه، معمولا نخ پنبه، چرم طبیعی، پارچه و استخوان حیوانات بود. هر کدام از این مواد به راحتی فراهم و مورد استفاده قرار می گرفت.

متاسفانه تا ده سال گذشته مردم به دلیل تنوع کم در گیوه و همچنین رنگ بندی بسیار محدود در آن توجه چندانی به گیوه های تولیدی نداشتن و کم کم گیوه در مسیر فراموشی قرار داشت. در 10 سال گذشته، تنها شهرهای زنجان، کرمانشاه و کردستان تولید گیوه های سنتی خود را ادامه دادند. در این بین شهر زنجان به دلیل تولید گیوه های سنتی ساده بافت ویژه ی زنجان و همچنین گیوه هایی با طرح جدید رویه ( گیوه های دوروبافت) توانست جایگاه گیوه را در میان مردم مستحکم تر کند.

مدل گیوه جدید
(شاه گیوه)

گروه تولیدی گیوه زنجان متشکل از اساتید برجسته و به نام تولید گیوه در زنجان، همچون استاد فضائیل مقدم، استاد علی سنبل، استاد نجف علی کرمی و استاد فیضعلی الماسی با تولید انبوه گیوه های قدیمی ساده بافت زیره چرم، گیوه های دوروبافت زیره چرم (شاه گیوه) و همچنین تولید گیوه هایی با سبک جدید و زیرهای سبکتر PU جایگاه خود را در 54 سال سابقه تولید گیوه، به عنوان بزرگترین تولید کننده گیوه در شمال غرب کشور مستحکم تر کرد.

گیوه زنجان زیبا و با کیفیت

(استاد نجف علی کرمی)

تا پیش از سال 1392 تقریبا تمامی گیوه های تولیدی در زنجان و گروه تولیدی گیوه زنجان، برای استفاده در شهرهای همچون کرمانشاه، کردستان، مهاباد، یزد، اهواز، اصفهان، شیراز و سمنان ارسال می شدند.

اما در اردیبهشت سال 1393، استارت آپ فروش اینترنتی گیوه در کل کشور با برند گیوه زنجان به عنوان اولین فروشگاه اینترنتی گیوه در ایران شروع به فعالیت کرد. در ابتدای مسیر با قرار داد منعقد شده با شرکت پست جمهوری اسلامی امکان ارسال به تمام نقاط کشور و پرداخت در محل بعد از تحویل محصول فراهم شد. خوشبختانه در راستای پیشرفت فروش اینترنتی گیوه در سراسر ایران با بهترین کیفیت ممکن در تولید، مجوزهای لازم از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین نماد اعتماد الکترونیکی برای پیروی از قوانین تجارت الکترونیکی و فروش اینترنتی گیوه از مرکز توسعه تجارت الکترونیکی اخذ گردید.

حال با گذشت حدود چهار سال از اولین فروش اینترنتی گیوه در ایران، محصولات متنوع و با کیفیت، جایگاه ویژه ای در میان مردم پیدا کرده و استقبال از این ایده و استارت آپ به حدی بوده است که خوشبختانه برند گیوه زنجان جهانی شده و در سال های اخیر امکان ارسال به خارج از مرزهای ایران را نیز فراهم کرده است. در حال حاضر گیوه های تولیدی گیوه زنجان در کشورهای همچون عراق، ترکیه، آذربایجان، امارات، کانادا، آلمان، فرانسه و آمریکا ارسال می شود.

در حال حاضر گیوه های ارائه شده در فروشگاه گیوه زنجان دارای تنوع و کیفیت کم نظیری بوده و ارائه مدل های جدید هر روز در حال افزایش است.

خرید گیوه زنجان سنتی و مدرنیته

(گیوه طرح جوبی گیوه زنجان)

منبع : آرگا