چادر نوعی پوشش سنتی ایرانی است و به صورت پارچه نیم دایره‌ای شکل و معمولاً به رنگ‌های سیاه یا سفید است. چادر پارچه‌ای بلند است و سر تا روی پای زنان را می‌پوشاند. اغلب چادرها آستین ندارند و برای نگه داشتن آن از دست یا کش کمک می‌گیرند.
آن گونه که از فیلم‌ها و عکس‌های پیش از سال‌های ۱۳۴۹ روشن است چادر سیاه بسیار کم بوده و زنان ایرانی بیشتر چادرهای رنگی به غیر از سیاه و با رنگ‌های روشن به سر می‌کرده‌اند.

 

تاریخچه چادر
پلوتارک مورخ یونانی در مورد شرایط ایران در زمان هخامنشیان می‌نویسد که «هر گاه لازم است زنان ایران از خانه خارج شوند و به سفر روند، درون چادرهای در بسته‌ای می‌نشینند و چادر را بر روی گردونه‌ای قرار می‌دهند و حمل می‌نمایند.» احمد کسروی نتیجه می‌گیرد که استفاده از چنین چادری ویژه توانگران بوده و افراد عادی جهت رفت‌وآمد مشابه کوچکتر آن را بر سر می‌گرفته‌اند و به تدریج ظاهر آن تغییر کرده و به صورت امروز درآمده ولی نام چادر همچنان بر آن باقی‌مانده‌است.

 

کاربرد چادر
چادر در مراسم های مذهبی مورد استفاده قرار می گرفته است. چنانچه هنوز نیز در بدو ورود زنان به مکان های مذهبی از آنها خواسته می شود تا چادر بسر کنند.

این امر درباره زنانی که در کلیسا فعالیت دارند نیز مصداق دارد.

چادر تعلق به ایرانیان دارد
رجبی دوانی پژوهشگر تاریخ اسلام می‌گوید: چادر و پوششی که تمام بدن را در برمی‌گیرد، برای فرهنگ ایرانی است و تعلقی به اسلام و اعراب ندارد.

انواع چادر

چادر مشکی
چادر رنگی
چادر ملی
چادر عربی
چادر قجری
چادر شالدار
چادر امارانی
چادر دانشجویی
چادر لبنانی
چادر حسنا
چادر بیروتی
چادر کوثر
چادری

مدل چادر دانشجویی

 مدل چادر قجری

چادر مجلسی رنگی

چادر جلابیب

مدل چادر مجلسی شیک

مدل چادر بحرینی

مدل چادر عربی اصیل