پا به خودی خود، خیلی خوب و فاقد دردسر رشد می کند و مشکلی برایش پیش نمی آید و بیشتر مشکلات مربوط به پا در به دلیل نوع کفش آنهاست. بهترین جنس برای کفش، چرم است. در کفش های چرمی، پا کمتر عرق می کند. کفش هایی با جنس پلاستیکی یا حتی پارچه ای، اگر از مارک های معروف هم باشند، مناسب نیستند. چون هم تمیزکردنشان سخت است و هم پا در آنها احساس راحتی نمی کند.

 

 

 


بهتر است کفش ۲-۱ سانتی متر پاشته داشته باشد ولی پوشیدن این نوع کفش ها باعث پادرد می شود و احتمال پیچ خوردگی را بالا می برد. احتمال بدشکل شدن پا هم وجود دارد. یکی از علل انحراف شست پا ، بیرون زدگی استخوان کنار پا ، سوار شدن انگشتان روی هم و… می تواند پوشیدن کفش نامناسب و پاشنه دار باشد.مهم تر آنکه پوشیدن کفش های پاشنه دار احتمال بروز آرتروز در مفصل زانو را بیشتر می کند.

 

 

 


وقتی بچه کفش ساق دار نپوشد، خودش سعی می کند بیشتر تعادلش را حفظ کند و به این ترتیب، عضلاتش قوی تر می شود و امکان بر هم خوردن تعادل او هنگام راه رفتن و پیچ خوردن پایش هم کمتر می شود. اگر همیشه کفش ساق دار پای بچه باشد، تعادل موقع راه رفتن را یاد نمی گیرد. شاید بتوان گفت همانطور که بچه تا زمین نخورد، راه رفتن یاد نمی گیرد، تا کفش ساده هم نپوشد، برقرارکردن تعادل هنگام راه رفتن را نخواهد آموخت! از طرف دیگر، وقتی پای بچه پیچ می خورد که یک نیروی اضافه به آن وارد شود و نتواند تعادلش را حفظ کند. حالا اگر کفش ساق دار برای فرزندمان تهیه کنیم، این نیروی اضافی به زانوی او وارد می شود و ممکن است در درازمدت مشکلات بسیار بزرگ تری برای زانوهای او پیش بیاید. اگر کفش ساده پای بچه باشد، شاید بتواند به هر ترتیب تعادلش را حفظ کند و آسیبی به مچ یا زانویش هم نرسد.

 

 

 


حتما برایتان پیش آمده که هنگام خرید کفش، به فروشنده بگویید کفش برایتان کمی تنگ است و فروشنده ادعا کند این کفش بعد از مدتی جا باز می کند. فراموش نکنید توجیهی برای باز شدن کفش موجود نیست و کفش باید از همان روز اول در پای شما راحت باشد. چون بعد از مدتی پا و کفش شما به تعادل می رسند، پا هم می تواند تغییر شکل دهد و فرم کفش را به خود بگیرد. کفش مناسب کفشی است که دقیقا اندازه پا باشد و بعد از مدتی تغییر نکند.

 

 

 

 


تحقیقات نشان داده اند که هرچه بچه ها بیشتر پابرهنه بمانند، زودتر راه می افتند! حتی خیلی از متخصصان می گویند بچه هایی هم که راه می روند، باید فقط بیرون از منزل و آن هم برای محافظت از پایشان کفش بپوشند. شاید برایتان جالب باشد بدانید پژوهشگران به تازگی قبیله ای را در هند مورد بررسی قرار داده اند که در آن افراد تا سن ۱۷ یا حتی ۲۰ سالگی هم کفش نمی پوشند و ثابت شده است مشکلات مربوط به پا مانند صافی کف پا یا انحراف انگشت شست پا در آنها بسیار کمتر از آمریکایی یا اروپایی هاست که از سنین خیلی کم کفش به پا می کنند. بنا بر نتایج این تحقیق، متخصصان اعلام کردند پا به خودی خود، خیلی خوب و فاقد دردسر رشد می کند و مشکلی برایش پیش نمی آید و بیشتر مشکلات مربوط به پا در کودکان به دلیل نوع کفش آنهاست.

 

 

 


به نظر نمی رسد که پوشیدن چنین کفش هایی ضرر داشته باشد، اما توجه به ۲ نکته مهم است؛ اول اینکه گاهی کفش صندل فاقد جوراب باعث ایجاد خراشیدگی پا در اثر برخورد با زمین و سنگریزه ها می شود و دوم اینکه امکان لیزخوردن پا در صورت پوشیدن صندل با جوراب، بیشتر از وقتی است که کفش های پوشیده را با جوراب به پا کنید.

برای این که بخوبی متوجه این نکته بشوید فقط کافی است ساعتی را با یک کفش نامناسب بگذرانید تا سختی ایجاد شده شما را به این فکر بیندازد که برای عضوی به این مهمی باید بیشتر وقت بگذارید و دقت به خرج دهید. به تناسب فصل ها همیشه انواع متنوعی از کفش ها در بازار موجود است که گاهی این مدل های زیاد شما را در خرید سردر گم می کنند. برای این که به چنین وضعی دچار نشوید نکات زیر به شما کمک خواهد کرد.

 

 

 


اگر کودک نوپایی دارید که می خواهید برای اولین بار برایش کفش تهیه کنید باید نکات مختلفی مانند رنگ، جنس و راحتی آن را مورد توجه قرار دهید. برای کودکانی که برای اولین بار کفش به پا می کنند بهتر است از رنگ های شاد و روشن استفاده کنید تا به پوشیدن کفش ترغیب شوند. این کودکان معمولا ساعات کمی راه می روند، بنابراین استفاده از رنگ های روشن که زود کثیف می شود مشکل ساز نخواهد بود.کفش های پارچه ای که قیمت ارزان تری هم دارد می تواند گزینه خوبی برای این دسته از کودکان باشد. چرا که پای آنها بسرعت رشد می کند و کفش ها خیلی زود بلا استفاده می شود.اگر کودکتان بزرگ تر و پر جنب و جوش تر است می توانید از کفش های چرمی استفاده کنید. این کفش ها نرم و انعطاف پذیر است و برای تمیز کردنشان هم با مشکل کمتری روبه رو خواهید بود. دقت داشته باشید برای کودکان از کفش های تخت و فاقد پاشنه استفاده کنید، چراکه این گونه کفش ها به پای آنها آسیب وارد نمی کند.

 

 

 

 


تصور رایجی که بین افراد وجود دارد این است که تمام کفش های کتانی، کفش ورزشی هستند. در حالی که کفش های ورزشی باید ویژگی های خاصی دارا باشند.هنگام خرید کفش ورزشی از فروشنده بخواهید کفش های طبی که گودی پا را پر می کند و مناسب پیاده روی است به شما معرفی کند. داخل این کفش ها باید نرم و امکان گردش هوا در آنها وجود داشته باشد. از آنجا که هنگام ورزش فشار زیادی به پاشنه پا وارد می شود باید این قسمت به کمی لژ انعطاف پذیر مجهز باشد.

 

 

 


این بیماران اغلب با مشکل ورم پا رو به رو هستند به همین دلیل باید کفش هایی با یک یا ۲ سایز بزرگ تر خریداری کنند. کفش این افراد باید جلو بسته باشد تا پای آنها زخم نشود. دلیل این کار این است که زخم پا در بیماران دیابتی به سختی درمان می شود.

 

 

 


۱ –  هنگام خرید کفش حتما جوراب به پا داشته باشید تا سایز مناسبی را انتخاب کنید.

۲ – برای خرید صندل مدل هایی را انتخاب کنید که کف آنها لیز نباشد. همچنین سطح تماس پا با صندل هم نباید طوری باشد که صندل از پا در بیاید.

۳ – برای آن که مطمئن شوید کفش شما اندازه است پای خود را به جلوی کفش بچسبانید و انگشت خود را در انتهای کفش قرار دهید. فاصله ای به اندازه یک بند انگشت مناسب خواهد بود.

 

 

 


۴ – توجه داشته باشید که کفش باید از همان ابتدا در پای شما راحت باشد. نه این که منتظر بمانید تا کم کم جا باز کند.

۵ – کفش های پلاستیکی نه برای کودکان و نه برای بزرگسالان چندان مناسب نیست . چراکه پا در این کفش ها عرق می کند و ممکن است دچار عفونت های قارچی شود. اگر از این کفش ها استفاده می کنید، جوراب را فراموش نکنید.

۶ –  بهترین زمان خرید کفش هنگام غروب است، چرا که در ساعات اولیه روز پاها اندازه کوچک تری دارند.