آکاایران: امروزه حلقه های ازدواج بیان گر عمیق ترین احساسات زوجین به یکدیگر است. پیوندی عمیق از دوست داشتن ها. اما آیا تاکنون به منشأ این دوست داشتن اندیشیده اید؟ فکر می کنید حلقه های عروسی از دیرباز بیانگر عشق و علاقه طرفین به یکدیگر بوده اند؟ خاستگاه اولیه حلقه های عروسی کجاست؟! برخی از محققان معتقدند منشأ انگشترهای عروسی بازمی گردد به کشور مصر. حدود چهارصدوهشتاد سال پیش، مصریان در کنار اختراع پاپیروس انگشترهای ظریف را به عنوان عنصری زیبا روی انگشت خانم ها تلقی می کردند. این انگشترها نماد وفاداری و عشق جاودان بودند نه ابتدا داشتند و نه انتها. البته جنس این انگشترها به سختی حلقه های امروزی نبود و بیشتر آنها را از چرم درست می کردند.
کم کم این تکامل در کشورهای مختلف رواج یافت و هلند اولین کشوری بود که توانست حلقه های برای مراسم روز عروسی طراحی کند. عروس و دامادهای هلندی انگشترهای چرمی را به انگشت خود می کردند و حتی برخی از آنها که کمی سنتی تر بودند، حلقه هایی با شاخ و برگ درختان دورتادور مچ دست و پا می کردند و این نه تنها نماد عشق و وفاداری زوجین به یکدیگر تلقی می شد بلکه نوعی پیوند عمیق میان دو روح مختلف ایجاد می کرد که زنده ماندن یکی در گرو زنده بودن دیگری است!

 

آکاایران: تبارشناسی حلقه ازدواج؛ از اختراع پاپیروس تا پیوند مهر

اما داستان حلقه های عروسی درمیان رومی ها از سنت های خاص و کمی رمانتیک تر برخوردار بوده است. خانم هایی که انگشترعروسی به انگشت داشتند نه تنها بیانگر ثروت همسر خود بودند بلکه این باور در میان رومیان وجود داشت که عروس با به دست کردن حلقه، قلب مرد را تسخیر کرده و آن را زندانی می کند. کلید این قفل فقط در دستان عروس است!

تبارشناسی حلقه ازدواج؛ از اختراع پاپیروس تا پیوند مهر - آکاتبارشناسی حلقه ازدواج؛ از اختراع پاپیروس تا پیوند مهر - آکا

به آسیا می رویم، جایی که انگشترهای عروسی نه تنها نماد عشق ماندگار بلکه نوعی مهر و موم از یک قرارداد قانونی تلقی می شدند. انگشترهای عروسی بیشتر با نمای پازل طراحی می شدند و قطعه آخر پازل را عروس خانم در روز عروسی به حلقه اضافه می کرد! به مرور زمان شرایط کمی تغییر کرد و در قرون وسطی انگشترهایی از جنس طلا وارد بازار شدند. اولین بار در کشورهای آسیایی از سنگ های تزئینی گرانبها بر روی انگشترهای عروسی استفاده شده و از دهه 1940 به بعد، الماس به عنوان گرانبها ترین عنصر جواهری در ساخت انگشتر به کار گرفته شد.

در اوایل قرن بیستم انگشترهای داماد نیز روانه بازار شدند. در پایان جنگ جهانی دوم، حلقه های طلا و نقره از شهرت بسیاری برخوردار بودند.  حتی سربازان در میدان جنگ بایستی حلقه های خود را به دست می کردند و عقیده راسخ بر این بود که مردان باید در سخت ترین شرایط زندگی، شریک خود را از یاد نبرند و همین یاد همسرانشان، به آنها قوت قلب و قدرت چیرگی بر دشمنان را خواهد داد. آیا می دانستید این کشورهای آسیایی بودند که بیشترین میزان حلقه های طلا را طراحی کرده اند؟! در کشورهای آسیایی و به خصوص مناطق خاورمیانه، برای اولین بار از طلاهای هجده و بیست عیار در طراحی جواهرات عروس استفاده شده است. منشا استفاده از طلا نیز به کشور هند بازمی گردد. هندوها معتقد بودند طلا نماد زیبایی، جذابیت و الویت است. طبق آداب و رسوم هندی، هرکه انگشتر طلا به دست داشته باشد، فردی همواره شاد خواهد بود. هرچه طلای بکار رفته در انگشتر بیشتر باشد، طول عمر افراد نیز بیشتر خواهد بود! از طرف دیگر در کشورهای اروپایی همچون آلمان شاهد تولید طلای خالص ده عیار و حتی نُه عیار بوده ایم. آلمانی ها معتقد بودند طلایی که عیار آن کمتر از چهارده باشد، اصلا طلا نیست.
انگشترهای عروسی در کشورهای فرانسه و روسیه نماد زیباتری داشته اند. از طراحی های عصر رنسانس بر روی تمام این حلقه ها استفاده شده است. در برخی از کشورهای اروپایی همچون انگلستان،  از هنرهای حکاکی شده بر روی انگشتر استفاده می شده است.

.

منبع :