آکاایران به نقل از مدآنلاین : سما نیکنام کارشناس ارشد طراحی لباس عقیده دارد یکی از تفاوت‌های طراح لباس آکادمیک با دیگر طراحان این است که قادر به طراحی در همه زمینه‌های فشن به صورت علمی است.

سما نیکنام کار‌شناس ارشد طراحی لباس است و علاوه بر اداره کردن مزون و برند نیکنام، مدیر گروه و مدرس رشته طراحی پوشاک و طراحی دوخت در دانشگاه هنر شیراز است. او که به صورت مداوم استاد راهنمای پایان‌نامه‌های دانشجویی است، تدریس خصوصی طراحی لباس به علاقه‌مندان و به ویژه آقایان را هم انجام می‌دهد.

پوشاک

نیکنام در گفت‌و‌گو با هنرآنلاین گفت: با توجه به علاقه شدیدی که از کودکی به طراحی و نقاشی و پرداختن به جزییات لباس نقاشی‌هایم داشتم در هنرستان رشته طراحی و دوخت را خواندم و ایده‌های مختلف را در طراحی لباس خود و دوستان پیاده می‌کردم. بعد از آن اقدام به برگزاری نمایشگاه‌های انفرادی مختلف کردم و به کسب تجربه و معرفی طرح‌های خود پرداختم. وقتی استقبال از طرح لباس‌ها زیاد شد کار را جدی‌تر ادامه داده و با جمع آوری تیم متخصص در امور مختلف برندینگ، مزون دایمی و برند نیکنام را راه اندازی کردم.

او افزود: انتخاب اسم برند هم به دلیل فامیل اصیل ایرانی با قدمت آریایی، دید بین‌المللی به آن و پیرو طراحان بزرگ دنیای مد بوده است و لوگوی برند را پس از آنالیزهای علمی و طراحی مختلف از اسم کوچک و فامیل طراحی کردم که مورد استقبال فراوان قرار گرفته و ثبت شد.

نیکنام با اشاره به اینکه از ابتدا در زمینه طراحی و دوخت تحصیل کرده است گفت: تدریس در دانشگاه و هنرستان ارتباط مستقیمی با موفقیت من در این کار داشته است، چون تسلط کامل به تخصص‌های مورد نیاز و اطلاع از مباحث علمی این رشته مانند طراحی اندام و لباس، طراحی لباس مشاغل و کودکان، طراحی لباس صحنه و نمایش، طراحی لباس‌های نامتعارف، طراحی چاپ پارچه، طراحی لباس‌های میهمانی و شب و عروس، الگوسازی و دوخت، رنگ‌شناسی، تاثیر روان‌شناسی و بصری خطوط و رنگ‌ها، سبک‌شناسی لباس، عکاسی فشن و مدلینگ و... تاثیر به سزایی در ادامه کار و موفقیت‌های آینده خواهد داشت.

 این طراح لباس افزود: خوشبختانه رشته طراحی لباس در ایران در چند دانشگاه اصلی شهرهای مختلف طی سال‌های اخیر بسیار پیشرفت کرده و اساتید و مباحث حرفه‌ای شده‌اند. این یکی از تفاوت‌های تخصصی طراح لباس آکادمیک با دیگر طراحان است که قادر به طراحی در همه زمینه‌های فشن به صورت علمی هستند.

دکوراسیون

او در مورد ویژگی طراحی‌های برند نیکنام گفت: طراحی لباس برای هر فصل سال با بررسی و توجه به مد روز دنیا و طرح‌های به روز و هماهنگ با فرهنگ و عرف جامعه انجام می‌شود. طراحی لباس شب و عروس (سنتی، مدرن و خاص)، نحوه هماهنگ کردن لباس‌ها و راهنمایی مشتریان برای این کار، استفاده از المان‌های سنتی ایرانی به صورت مدرن در لباس‌ها، توجه به طراحی لباس آقایان علاوه بر خانم‌ها و در نظر گرفتن پوشاک مناسب برای آن‌ها، در نظر گرفتن قشرهای مختلف مردم و توان خرید راحت برای قشر کم درآمد جامعه، استفاده از مواد و متریال و پارچه‌های ایرانی و خارجی متفاوت و خاص در هر فصل، طراحی لباس سفارشی برای افراد مشهور و خاص جامعه، طراحی لباس برای گروه‌های موسیقی، تئا‌تر و مکان‌های مختلف همچون هتل‌ها، شرکت‌ها و... از جمله فعالیت‌های ما است.

نیکنام با اشاره به اینکه برای لباس‌ها نام‌گذاری لاتین هم انجام شده است گفت: نام هر طرح بر اساس منبع ایده آن و با توجه به معرفی و اطلاع رسانی مناسب انتخاب شده است. انتخاب نام لاتین به دلیل دید جهانی و مشتریان خارج از کشور ضروری است. علاوه بر این‌ها در هنگام ارائه لباس به مشتری، برای آشنایی با سبک‌های لباس، سبک هر طرح به او معرفی می‌شود.

او با اشاره به فعالیت‌های جدید خود گفت: یکی از جدید‌ترین کار‌ها در برند نیکنام طراحی لباس‌های هماهنگ برای زوج‌ها است و لباس خانم و آقا با در نظر گرفتن جنسیت، سلیقه و مکان مورد استفاده طراحی می‌شود.

مدرس رشته طراحی و دوخت افزود: مشتریان ما سه دسته هستند، دسته اول افرادی با سفارش طراحی خاص که به صورت اختصاصی برای آن‌ها طراحی لباس می‌شود، مانند اشخاص مشهور و یا کسانی که لباس خاص برای مجالس مختلف می‌خواهند. گروه دوم موسسات و مکان‌هایی هستند که نیاز به لباس مخصوص دارند، مثل هتل‌ها، شرکت‌ها، گروه‌های موسیقی و تئا‌تر و.... گروه سوم مشتریان معمول ما هستند که خرید فصلی آن‌ها از کارهای ما است و گروه‌های مختلف سنی نوجوان، جوان و میانسال را دربر می‌گیرد.

نیکنام با اشاره به نحوه طراحی لباس‌ها گفت: در طراحی مدل‌ها از سبک‌های مختلف استفاده می‌کنم و دلیل آن هم یکی تناسب با سفارش و دوم رضایت سلایق مختلف مردم و رعایت تنوع در مدل‌هاست. به همین دلیل از سبک‌های لباس دنیا تا المان‌های سنتی ایرانی به صورت مدرن و امروزی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مدآنلاین
 

او ادامه داد: تاثیرات مد هر سال نیز بسیار حائز اهمیت و اجتناب‌ناپذیر است، چون روند کلی برای طراحان لباس است که باید مد سال جدید را دریابند و هرکدام در کشور خود آن را بومی و متناسب با سلیقه و فرهنگ پوشش مردمشان کنند، مانند انتخاب رنگ سال که طبق بررسی‌های کلی و دلایل علمی و مردمی توسط کمپانی‌های بزرگ همچون پنتون اعلام شده و همه طراحان دنیا به نحوی از آن استفاده می‌کنند.

نیکنام افزود: محصولات برند نیکنام شامل مانتو، شلوار، لباس عصر و شب برای بانوان و کت، شلوار، پیراهن و تی‌شرت برای آقایان است. علاوه بر این طبق بررسی و نظرسنجی و تقاضای مشتریان اقلام مختلف طراحی و تولید می‌شود.

منبع : modeonline.ir