آکاایران: آشنایی با راه های شاد کردن کودکان و دور کردن افسردگی

روانشناسی

یک روان درمانگر در خصوص راه های شاد کردن کودکان و دور کردن افسردگی از آنها توضیحاتی داد.
صبا اسدی روان درمانگر کودک و نوجوان اظهار کرد: ترس و تشویش، شیوع افسردگی کودکان را پایه ریزی می کند و در صورتی که این ترس ها، بیمار گونه نباشد به صورت طبیعی خود را نشان می دهد؛ خجالتی و گوشه گیر بودن، جزو شایع ترین اضطراب های اجتماعی کودکان است که می ‎تواند زندگی آنان را مختل کند که این جزو عوامل افسرده ساز کودکان به شمار می رود.

این روان درمانگر بیان کرد: افسردگی دوران کودکی تمرکز را سخت می کند، بنابراین گوش دادن به صحبت های معلم و یا انجام مرتب تکالیف برای کودک دشوار خواهد شد؛ اگر فرزندتان که معمولا نمره های خوبی می گرفت، ناگهان افت محسوسی در نمرات داشت باید علت آن را بررسی کنید و به هیچ وجه به او سرکوب نزنید.

اسدی ادامه داد: بهانه گیری، لجبازی و حتی تهدید کردن والدین برای آسیب رساندن به خود و دیگران معمولا باعث حمله به فرزند کوچک تر از خود می شود، همچنین بی خوابی و کابوس های شبانه از جمله نشانه های افسردگی در کودکان است.

راه های پیشگیری از افسردگی

وی افزود: راهکارهایی وجود دارد که می توان از بروز افسردگی در کودکان و نوجوانان پیشگیری کرد، والدین در برخورد با کودک خود باید به جنسیت آنها توجه دارا باشند، زیرا نیازها و واکنش های فردی در دختران و پسران دارای تفاوت هایی است که در صورت عدم توجه به آنها عوارضی همچون افسردگی را در دراز مدت به دنبال دارد، همچنین ارتباط نسبی درباره خصوصیات فیزیولوژیک و تغییرات مربوط به آن به ویژه در دوران بلوغ فرزندان و برخورد و واکنش های مناسب مهم است.

این روان درمانگر تشریح کرد: والدین باید به ارتباطات خود و سالم نگه داشتن محیط خانواده برای رشد طبیعی جسمی، اجتماعی، عاطفی و اخلاقی فرزندان و پیشگیری از مشاجرات خانوادگی برای حفظ امنیت عاطفی اعضای خانواده ها از طریق ارتباط توجه، دارا باشند.

اسدی بیان کرد: تقویت نقاط مثبت رفتارها و عملکرد فرزندان از طریق پاداش مادی، کلامی و غیرکلامی و تشویق آنان، از نکات دیگری است که خانواده ها باید در نظر بگیرند، توجه به نیازها و علایق فرزندان و ارائه پاسخ مناسب با جنس و سن آنها از راه های دیگر پیشگیری از بروز افسردگی در فرزندان است.
به گزارش آکاایران: برای فرزندان خود برنامه ریزی کنید

وی ادامه داد: داشتن برنامه ریزی منظم برای فرزندان جهت استفاده مناسب از وقت و هدفمند بودن هر مرحله از زندگی در پیشگیری از افسردگی آن ها موثر است؛ از سوی دیگر خانواده ها باید به موفقیت تحصیلی فرزندان و تلاش برای شکوفایی توانایی های ذهنی، جسمی و استعداد آنها و برخورد منطقی در مواجهه با مشکلات تحصیلی توجه کنند.

عوارض بیماری افسردگی چیست؟

این روان درمانگر اظهار کرد: والدین نباید تشویق به شرکت در فعالیت های ورزشی، علمی، هنری و استفاده صحیح از اوقات فراغت را فراموش کنند؛ در نهایت کنترل استرس، برقراری روابط اجتماعی و دوستی، ورزش، رژیم غذایی سالم و درمان بموقع و اولیه بیماری از بهترین روش های پیشگیری از افسردگی شدید و ناتوان کننده است.

اسدی در خصوص عوارض بیماری افسردگی، بیان تشریح کرد: افسردگی یک بیماری جدی و مهم است که می تواند باعث اثرات وحشتناکی در فرد و خانواده ی او بگذارد؛ افسردگی درمان نشده، می تواند باعث به وجود آمدن مشکلات عاطفی، رفتاری و جسمی شود.

وی در پایان یاد آور شد: عوارض بیماری افسردگی می تواند شامل اعتیاد به الکل، اعتیاد به مواد مخدر، اضطراب، مشکلات درسی و یا کاری، مشکلات خانوادگی، منزوی شدن، خودکشی، آسیب رساندن به بدن مانند زخم کردن خود و غیره باشد، پس همین حالا به فکر درمان باشید.

.

منبع : pezeshk.us