آکاایران: در مورد مردان ما اغلب باور کرده ایم که باید همیشه قوی باشند و کنترل احساسات و هیجاناتشان را به صورت کامل در دست بگیرند. افسردگی مردان یکی از بیماری های جدی می باشد، اما بسیاری از مردان افسردگی خود را نادیده می گیرند و یا از درمان آن دوری می کنند.

افسردگی مردان

برخلاف یک باور عمومی غلط مبنی بر اینکه فقط زنان به افسردگی بالینی مبتلا می شوند، روانپزشکان تاکید دارند که مردان نیز در معرض ابتلا به این اختلال بالینی هستند. روانپزشکان می گویند: با این حال علائم افسردگی در مردان می تواند متفاوت از علائم این بیماری در زنان باشد. بعلاوه مردان خیلی به ندرت می پذیرند که به این اختلال مبتلا هستند و خیلی کمتر برای بهبود حال خود به یک متخصص مراجعه می کنند.

به گزارش روزنامه اکسپرس، متخصصان انستیتو ملی سلامت روان در آمریکا در مطالعه جدیدی خاطرنشان کردند: اکثر مردان از علائم جسمی ناشی از افسردگی ناآگاه هستند اما اگر این اختلال تشخیص داده نشده و درمان نشود، می تواند پیامدهای بسیار نامطلوب و غیرمنتظره ای داشته باشد.

افسردگی نشانه ضعف عاطفی و یا شکست مردانگی نیست. این یک بیماری قابل درمان است که میلیون ها نفر از مردان، در تمام سنین به آن دچار می شوند، و همچنین بر روی کسانی که با آن ها در ارتباط هستند مانند ، همسران، همکاران، دوستان و ... تاثیر می گذارد. همچنین می تواند به بیماری های قلبی و دیگر مشکلات پزشکی جدی منجر شود . البته داشتن خلق پایین در برابر مشکلات زندگی، شکست ها، فقدان ها طبیعی است .
با این حال، اگر احساس شدید یاس و ناامیدی در شما باشد، و با کار، خانواده، و توانایی تان برای لذت بردن از زندگی، تداخل داشته باشد ممکن است شما از افسردگی رنج می برید.

علائم افسردگی مردان عبارتند از:

- مردان افسرده نیز مانند زنان افسرده، محزون و گرفته می باشند، احساس خستگی بیش از حد می کنند، به راحتی نمی توانند بخوابند و از کارهای لذت بخش، لذت نمی برند.

- دشواری در تمرکز

- عصبانیت و پرخاشگری مداوم و تحریک پذیری

- سوء مصرف مواد به طور مداوم

- از بین رفتن میل جنسی

- دردهای مزمن و مشکلات هاضمه ای

- بی تعادلی در خواب

- خستگی افراطی و بیش از حد

سه مورد از شایع ترین علایم افسردگی در مردان عبارتند از:

درد فیزیکی: گاهی اوقات افسردگی در مردان به صورت درد های جسمانی مانند پشت درد، سردرد مکرر، مشکلات خواب، اختلال عملکرد جنسی، و یا اختلالات گوارش که به درمان طبیعی پاسخ نمی دهند ، بروز می کند.

خشم: این می تواند به صورت تحریک پذیری، حساسیت به انتقاد، و یا از دست دادن حس شوخ طبعی ، خلق و خوی کوتاه، و یا حتی خشونت بروز کند. برخی از مردان به صورت جسمانی و یا کلامی به زنان و کودکان یا سایر عزیزان خود توهین می کنند.

رفتار بی پروا: یک مرد مبتلا به افسردگی ممکن است شروع به نمایش رفتار های خیالبافانه و یا خطرناک نماید. این می تواند شامل دنبال ورزش های خطرناک بودن، رانندگی بی پروا، و یا درگیر شدن در رابطه جنسی پرخطر باشد. شما ممکن است بیش از حد دارو، الکل و یا سیگار مصرف کنید.

اغلب مردان مبتلا به افسردگی به سختی می تواند روی کار خود متمرکز شوند یا اینکه ناخودآگاه بیشتر ترجیح می دهند روی موضوعات و افکار منفی متمرکز شوند. افسردگی توان فرد را برای تفکر شفاف و واضح دچار اختلال می کند و مانع از تصمیم گیری های مناسب و یا انجام کارهای پیچیده می شود. همچنین برخلاف زنان که با گریه کردن احساس غم و افسردگی خود را بروز می دهند، مردان این احساس را با خشم و پرخاشگری ظاهر می کنند. در برخی موارد نیز مردان، افسردگی خود را با نشان دادن خصومت نسبت به یک فرد یا یک موقعیت خاص، تشدید می کنند. بعلاوه مردان افسرده در شرایط عادی، تحریک پذیری بالا و غیرمعمولی دارند.

علاوه بر اینها خواب خیلی زیاد یا خیلی کم یک نشانه معمول دیگر افسردگی است. بسیاری از بیماران افسرده نیز از احساس دائمی خستگی و رخوت رنج می برند. اکثر آنها یک حس دائمی از خستگی را تجربه می کنند و فاقد انگیزه کافی برای کامل کردن کارهای روزانه دارند.

افسردگی مردان نامشخص تر از افسردگی زنان می باشد. علل این مسئله عبارتند از:

بی میلی برای بحث در مورد علائم افسردگی

به عنوان یک مرد، شاید برای صحبت کردن راجع به علائم خود با خانواده و دوستان خودتان رو راست نباشید، به ویژه بیان احساسات خود، بنابراین با متخصص در این زمینه مشورت کنید. و اگر نه افسردگی شما به طور صحیحی درمان نخواهد شد.

اینکه فرد، بیماری روانی خود را تهدیدی برای مردانگی خود بداند

مثل خیلی از مردان دیگر، شاید به استقلال، مناعت طبع و وارستگی خود تاکید داشته باشید. شاید بیان احساسات مربوط به افسردگی خود را جدا از حالات مردانه خود بدانید و تمایلی برای بروز آنها نداشته باشید در صورتی که با بیان آنها می توانید افسردگی را سرکوب کنید.

بروز ندادن علائم افسردگی

علائم افسردگی مردان کمتر واضح می باشند. برای نمونه، شاید برای نهان کردن علائم افسردگی از نوشیدنی های الکلی استفاده کنید. همچنین امکان دارد که بیشتر از علائم جسمی افسردگی بنالید تا از مشکلات رفتاری و احساسی آن. و شاید علائم افسردگی شما با علائم افسردگی معمول همخونی نداشته باشد. همه اینها بررسی افسردگی مردان را سخت تر می سازد و همچنان در پرده ای از ابهام باقی می ماند.

مخالفت با درمان بیماری روانی

گاهی اوقات، با وجود اینکه افسردگی مردان مشخص می شود اما با درمان خود مخالفت می کنند. شاید نگران خراب شدن وجه خود در محل کار خود می باشند یا فکر می کنند دیگر خانواده و دوستان به آنها احترام نمی گذارند.

اجازه دهید خانواده و دوستان به شما کمک کنند. پذیرش کمک و حمایت نشانه ای از ضعف نیست و به معنی این نیست که شما یک بار بر دوش دیگران هستید. در واقع، اکثر دوستان متوجه می شوند که شما به آنها اعتماد کرده اید و این موضوع پیوند شما را قوی تر می کند. روابط نزدیک برای کمک به شما در این زمان حیاتی است.

گردآوری: بخش خانواده آکاایران