آکاایران: اکثر افراد در انجام کارهای تجاری و شغلی یا در روابط اجتماعی به دنبال پیروی از نوعی رفتار صادقانه هستند؛‌رفتاری که عاری از فریب و دروغ باشد. بدیهی است کسی نمی خواهد با فرد متظاهر و حقه باز همکاری کرده یا روابطی برقرار کند اما مواجهه با چنین افرادی اجتناب ناپذیر و قابل پیش بینی است.

راست گو بودن یکی از خصیصه‌های ارزشمند در دنیای مملو از وعده و وعیدهای کاذب و دروغین است.

در این نوشتار ویژگی های افراد راستگو و صادق مورد بررسی قرار میدهیم. برای کمک به شناسایی این ویژگی ها و درک اینکه افراد صادق چگونه رفتار می کنند، با آکا ایران همراه باشید.

 

 

 

 آن‌ها پای اعتقادشان می‌ایستند.

راست گوها به دنبال جنگیدن نیستند، ولی هم‌چنین اصلاً نمی‌ترسند با صداقت نظر و ذهنیت‌شان را ابراز کنند.

آدم‌های راست گو نظرات و عقایدشان را حتی زمانی که اعتقادشان برخلاف اکثریت است بیان می‌کنند. با این که ممکن است این کارشان، مدیران دلواپس دیوان سالاری را آزرده کند، ولی بیشتر آدم‌ها به راست‌‌‌ گویان احترام خواهند گذاشت و تحت تأثیر آن‌هایی هستند که می‌خواهند در برابر ذهنیت کاذب مرکز توجه ایستادگی کنند.

مشتاق هستند

افراد راستگو به انگلیسی

 

برای جلب توجه دیگران تلاش نمیکنند

افراد صادق و راستگو هرگز نیازی به تقویت خودبینی ندارند. کسانی که سعی در جلب توجه دیگران کنند، کلا این هدف را دارند که شکاف و محدودیتی را پر کنند؛ در حالی که فرد صادق دارای خودآگاهی و عزت نفس است و کمبودی ندارد که برای برطرف کردن آن نیاز به جلب توجه داشته باشند.

 

حقایق و واقعیت ها را تشخیص می دهند

یک فرد راستگو و صادق، به سادگی در دام دیگران گرفتار نمی شوند و گول حرفهای بی اساس را نمی خورند. تلاش برای فهمیدن و تشخیص واقعیت ها به عنوان ویژگی بارز در آنها باعث می شود درست را از نادرست تشخیص دهند و بفهمند چه چیزی ناجور و غیرواقعی است.

افراد رک و راستگو

 

 

آن‌ها پوست کلفت هستند.

راست گویی مستلزم داشتن پوست کلفت است. بعضی از آدم‌ها دوست ندارند حقیقت را بشنوند، و وقتی شما آزادانه واقعیت را در ظرف یا طبق اخلاص می‌گذارید، بعضی ممکن است تحمل نکنند و بخواهند آن را با عصبانیت به صورتتان بکوبند (به علاوه کمی سم هم چاشنی‌اش کنند). آدم‌های راست گو ممکن است قربانی بدون دفاع و سپر باشند، بنابراین لازم است پوست کلفت باشند.

با تحمل بالا و پرطاقت هستند

وقتی حساس نباشید، در برابر مشکلات مقاوم تر ظاهر می شوید و با اولین مانع ناامید نخواهید شد که مجبور به دوری از صداقت و حقیقت امر شوید. 

مهم ترین ویژگی و خصوصیات رفتاری افراد راستگو و روراست

میانه رو هستند ، نه خیلی فروتن نه خیلی خودنما نیستند

از آنجا که این افراد عزت نفس دارند، نیازی برای گدایی توجه و جلب اعتماد دیگران ندارند. فروتنی و تواضع از صفات مثبت است اما بهتر است در حد تعادل باشد و در عوض بیشتر روراست و صادق بود.

صفات افراد راستگو

 

موعظه نمیکنند

علاقه ای به موعظه و نصیحت کردن دیگران ندارند، به خصوص برای رفتاری که خودشان عملا قادر به انجام آن نیستند و به این دلیل که خود را بهتر از دیگران نمی بینند، خیلی موافق نصیحت کردن نیستند.

آن‌‌‌ها دوست‌های صمیمی دارند.

آدم‌های راست‌گو اغلب دوستی‌های فاخر و با معرفت دارند. دیگران می‌دانند که دوست راست گو پشت‌ سر آنها غیبت و گله نمی‌کند و در عوض هر مسئله‌ای را تو روی آنها می‌گوید. این نوع اعتماد، به دوستی‌های عمیق‌تر و سالم‌تر می‌انجامد.

آن‌ها قابل اعتماد همتایان هستند.

همتایان به دنبال کمک افراد راست‌گو هستند، چون می‌دانند می‌توانند روی مشاوره و توصیه‌های حقیقی و واقع بینانه‌ی آنها حساب باز کنند. بعضی آدم‌ها به شما دروغ می‌گویند و داستانی را به شما می‌گویند که دوست دارید بشنوید. آنها این کار را به این خاطر می‌کنند که از لطمه‌زدن به احساسات اجتناب کنند، ولی افراد واقعاً چند برابر آن نیاز دارند حقیقت تلخ و سخت را بشنوند. دیگران به این علت به آدم‌های راست‌گو اعتماد می‌کنند که به آنها می‌گویند واقعیت چیست، بدون این‌که بر حقیقت سرپوش بگذارند یا آن را شیرین‌تر جلوه ذهند.

نسبت به محدویت ها و اشتباه ها آگاه هستند

اصلا خوب نیست که از دیگران توقع صداقت کنیم درصورتی که خود رعایت نمی کنیم در زندگی روزمره افرادی را می بینیم خود ستایی می کنند همه ی اینها درحدصحبت است چون روی موعظه ها تمرین نمی کنند اینها افراد صادق نیستند آنها راه خود را میروند تامتوجه محدودیت ها نقصهایشان شوند.

آنها میدانندچه چیزی برای پیشرفت و تقویت نقطه ضعفشان نیاز دارند این خوداگاهی کمک میکند تا افکار و عمل هارمونی پیداکند .هیچ گونه اشتباه و دورنگی وجودندارد فقط تعادل ، فروتنی واحترام است.

زبان بدن افراد راستگو

به آنچه که می گویند حتما عمل می کنند

به طور کلی حساسیت زیاد در رفتار افراد صادق و راستگو مشاهده نمی شود. در صحبت هایشان از واژگان اغواکننده و فریبنده استفاده نمی کنند و آنچه را که لازم باشد شما بشنوید، می گویند؛ نه بیشتر و نه کمتر.

آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها دنبال محبوبیت به هر قیمتی نیستند.

آدم‌های راست گو اهمیت نمی‌دهند که همتایان در مورد آنها چه فکر می‌کنند. آنها فقط همانی هستند که باید باشند، و آدم‌های دیگر باید یا آنها را بپذیرند یا بگذارند بروند.

آنها شفاف هستند

به راحتی می توانید آنها را بشناسید ؛شفاف بودن به این معنی نیست که دیگران همه ی رازهای انسان را بدانند صداقت با شفافیت هم معنی است ازاین لحاظ که افراد صادق هرکاری که انجام میدهندبا شخصیتشان هماهنگی دارد.

هیچگونه تعصب و ناهنجاری وجود ندارد ، همیشه شفاف بودن کار ساده ای نیست و نمونه ی بارز انسان بودن است و همیشه به آن نیاز داریم .افرادصادق اگرچیزی مغایر قانونشان باشد آن را شفاف می کنند.

افراد راستگو

 

بخاطر چیزی که باور دارند مبارزه می کنند

گاهی اوقات صداقت و فروتنی اصیل ترین افرادکسانی است که بیشتر احساس تنهایی می کنند یاحتی افراد اطرافیان خود را رد می کنند .این اتفاق بخاطر دلایل ساده ای روی میدهد گاهی اوقات افرادصادق مبارزه میکنند و ازگفتن اینکه خوب و محترم نیستید نمی ترسند متاسفانه هیچکس صداقت بیرحمانه رادوست ندارد چون اغلب باعث ناراحتی افرادمی شود به همین خاطر ترجیح میدهند ریاکار و مطیع باشند.