آکاایران: چند سالی است نام سندرم بی قراری مزمن در کتب پزشکی دیده می شود؛ در حالی که تا 30 سال پیش هیچ پزشکی در هیچ جای دنیا این بیماری را نمی شناخت. بر خلاف بیشتر بیماری ها که کشف می شود، سندرم بی قراری مزمن را در واقع پزشکان اختراع کردند؛ البته نه به آن معنی که این بیماری ساخته ذهن پزشکان باشد.

سندرم بی قراریاری پـا وضعیتی است که حین نشستن یا دراز کشیدن، در نواحی پاها فوق العاده احساس ناراحتی و بی قراری می کنید. ایـن مشکل معمولاً باعث می شود.احساس کنید که باید فوراً بلند شـده و کـمی قدم بزنید؛ و با اینکار احساس ناراحتی و بیقراری در پاهـا از بین میرود. 
این بیماری هم در زنان و هم در مردان بوجود می آید، ممکن است در هر سنی فرد را مبتلا کرده و با بالا رفتن سن نیز بدتر شود. سندرم بی قراری پا می تواند باعث برهم زدن خواب شبانه شده که منجر به خوب آلودگی در روز می شود و مسافرت را نیز برای فرد مشکل کند.  ین سندرم وجود داشت و آنقدر هم شایع بود که پزشکان را در نقاط مختلف دنیا به فکر واداشت، اما از آنجا که هیچ عاملی برای ایجاد آن شناخته نشد (و هنوز هم نشده است) نام آن را سندرم بی قراری مزمن گذاشتند و بعد هم گروه های مختلفی از پزشکان سعی کردند درست ترین و دقیق ترین تعریف را برای آن پیدا کنند.

آکایران :شروع سندرم بی قراری مزمن از جوانی و شروع بی قراری مزمن در میانسالی یعنی بین 40 تا 50 سالگی است و در صورت عدم درمان به هنگام، به تدریج شخص دچار اضطراب می شود و به داروهای معمولی پاسخ نمی دهد.

از سندرم بی قراری مزمن چه می دانید؟

بنا به گزارش آکاایران : یک متخصص مغز و اعصاب درباره سندروم بی قراری مزمن در جوانان توضیح داد. دکتر داریوش نسبی تهرانی با بیان اینکه سندرم بی قراری مزمن منشا عصبی - روانی دارد و به صورت استرس و اضطراب خود را نشان می دهد، گفت: این مشکل در همان ماه های اول بروز علائم باید درمان شود؛ به خصوص وقتی فرد مبتلا جوان است. در غیر اینصورت این مشکل به تدریج خود را به صورت سردرد، معده درد و انواع بی قراری نشان می دهد.

وی یادآور شد: چند سالی است نام سندرم بی قراری مزمن در کتب پزشکی دیده می شود؛ در حالی که تا 30 سال گذشته هیچ پزشکی در هیچ جای دنیا این بیماری را نمی شناخت. بر خلاف بیشتر بیماری ها که کشف می شود، این سندرم را در واقع پزشکان اختراع کرده اند، البته نه به آن معنی که این بیماری ساخته ذهن پزشکان باشد. نسبی تهرانی اضافه کرد: این سندرم وجود داشت و آنقدر هم شایع بود که پزشکان را در نقاط مختلف دنیا به فکر واداشت؛ اما از آنجا که هیچ عاملی برای ایجاد آن شناخته نشد نام آن را سندرم بی قراری مزمن گذاشتند و بعد هم گروه های مختلفی از پزشکان سعی کردند درست ترین و دقیق ترین تعریف را برای آن پیدا کنند.

این متخصص مغز و اعصاب گفت: کلمه سندرم به معنای مجموعه ای از علائم است. پزشکان اغلب وقتی این واژه را به کار می برند که مجموعه ای از علائم وجود دارد، اما نمی توان همه آنها را به یک عامل بیماری زا نسبت داد. مشکل سندرم بی قراری مزمن هم همین است و البته این مشکل فقط عنوانش بی قراری است؛ اما به همین کلمه ختم نمی شود. مجموعه ای از علائم از درد عضلات و مفاصل گرفته تا تیک های مختلف و سردرد و خستگی در طیف علائم این سندرم قرار دارند. وی افزود: مزمن بودن آن هم به این معناست که مجموعه همه علائمی که گفته شد، فقط به چند روز منحصر نمی شود. بعضی پزشکان می گویند علائم باید دست کم شش هفته به طول انجامد تا بشود تشخیص سندرم بی قراری مزمن را برای بیماری مطرح کرد.

نسبی تهرانی با بیان اینکه جوانان در معرض ابتلا به این سندرم هستند، گفت: شروع این سندرم از جوانی و شروع بی قراری مزمن در میانسالی یعنی بین 40 تا 50 سالگی است و در صورت عدم درمان به هنگام، به تدریج شخص دچار اضطراب می شود و به داروهای معمولی پاسخ نمی دهد. به همین دلیل است که درمان اضطراب باید در سنین پایین صورت گیرد. ولی در جامعه ما متاسفانه اکثر افراد از مراجعه به روانپزشک اکراه دارند و سعی می کنند در همان حال بمانند و همین مساله، بیماری شان را تشدید می کند.

گرداوری: بخش خانواده آکاایران