به نقل از آکاایران: ازدواج یکی از با ارزش ترین و مقدس ترین وقایع زندگی افراد است که نه تنها مورد پذیرش تمام اقوام و ملل مختلف و فرهنگ ها در جهان، بلکه مورد تأکید تمامی ادیان الهی نیز واقع شده است دردین مقدس اسلام نیز ازدواج به عنوان یکی از ارکان دین و حافظ نیمی از آن معرفـی شـده است.

ضرورت مشاوره ازدواج

در دنیای امروز، پیچیدگی روابط، افراد و مسایل و مشکلات، نیاز به مشورت گرفتن از یک متخصص را پررنگ تر می کند. از سوی دیگر، نقش زنان و مردان در جامعه امروز بسیار متفاوت از گذشته است. همین مساله پایداری زندگی ها را کمتر کرده و برای سنجش میزان تفاهم و سازگاری بین دو نفر، نیاز به مداخلات علمی است. تا دیروز اگر بسیاری از خانواده ها به دلیل فقر آگاهی یا وابستگی های اقتصادی و اجتماعی روی مشکلاتشان سرپوش می گذاشتند، امروز با شاغل شدن بیشتر زن ها و تحصیلات بالاتر دختران و پسران، زندگی ها شکل متفاوتی پیدا کرده است.

 داشتن آگاهی قبل از ازدواج یکی از مهمترین مواردی است که باید بدان پرداخته شود و در این زمینه مشاوره های قبل از ازدواج راهگشاست چرا که ترکیب و مجموع آگاهی درباره چرایی ازدواج و معیار انتخاب همسر با کمک مشاوران امکان پذیر است. بنابراین مشاوره ازدواج نقش بسیار کلیدی در زندگی موفق زناشویی دارد. مشاوران متخصص کانون مشاوران ایران برای زندگی بهتر شما راهنمایی های جامعی را در مشاوره ازدواج آنلاین ارائه می دهند. بهتر است از هم اکنون برای تشکیل کانون پایدار زندگی خانواده خویش را با اصول درست مشاوره برای ازدواج در مرکز مشاوره بنا کنید، استحکام روابط زناشوئی تنها از طریق دانستن و رعایت نکات درست و علمی مشاوره برای ازدواج در زمینه روابط زناشوئی، شناخت درست همسر،انتخاب مشاور خانواده مشاور خانواده مناسب، انتخاب همسر، روش های حل مشکلات و معضلات زندگی زناشوئی و طریقه برخورد و رفتار با خانواده همسر میسر است. 

آکاایران: با توجه به اینکه زن و مرد قبل از ازدواج به صورت منفرد زندگی می کند، درگیر مسایل و ارتباطات دو نفره نیستند و ادراک ضعیفی از فرایندهای بعدی که برای افراد یا زوجین ایجاد می شود برخوردار می شوند.  وقتی دختر و پسری تصمیم به ازدواج می گیرند در حقیقت خود را گرفتار ارتباطات تنگاتنگ خانوادگی و اجتماعی می کنند و در این میان فرایند مشاوره ازدواج با بکار گیری دانش پزشکی، روان شناسی، جامعه شناسی و مسایل جنسی و خانوادگی در شناخت دو طرف بدون غرض و ارایه طریق و تخمین میزان تطابق و سازگاری آنها در آینده دارد.  ویژگی های شخصیتی بسیار متنوع و متعدد هستند اما برخی از آنها دخالت بیشتری در رضایت از زندگی مشترک دارند که از جمله آن می توان به درون گرایی و برون گرایی اشاره کرد. در این میان مشاوران نقش مهمی را در شناخت شخصیت طرفین ازدواج ایفا می کنند چرا که در مشاوره قبل از ازدواج تطابق و تناسب شخصیتی طرفین در ازدواج بررسی می شود.

* انواع مشاوره ازدواج توجه به روند ازدواج نشان می دهد که هر یک از مراحل آن به مشاوره مخصوص آن مرحله نیاز دارد. مراحل مشاوره ازدواج عبارتنداز:

1- مشاوره قبل از ازدواج:هدف اصلی مشاوره در این مرحله، کمک به افراد جهت انتخاب زوج مناسب

2- مشاوره حین ازدواج:هدف از مشاوره در این مرحله، تحکیم پایه های زندگی مشترک است. شناخت زوج ها از یکدیگر، به دست آوردن اطلاعات در باره روانشناسی زن و مرد، چگونگی رفتار صحیح آنها با یکدیگر و جلوگیری از بروز اختلاف نظرها.

3- مشاوره بعد از ازدواج:زوج ها در این مرحله، یعنی شروع زندگی مشترک؛ مسایل فرهنگی، عقیدتی، اجتماعی و سن  مورد قبول یکدیگر را عملا تجربه می کنند و ممکن است قادر به حل پاره ای از تعارض ها و اختلافات  نباشند، بنابراین مشاوره از بروز اختلافات مفید خواهد بود.

 

مشاور ازدواج، تنها یک فرد با تجربه و عالم نیست. او کسی است که می تواند به شما یاد بدهد روی چه مهارت هایی کار کنید تا بتوانید زوج بهتری باشید. حتی اگر موضوع ازدواج شما با فرد مورد نظرتان منتفی شود، باز هم مشاور ازدواج می تواند عیب و ایرادهای کارتان را به شما بگوید تا بدانید برای وارد شدن به یک زندگی مشترک به چه ویژگی هایی نیازمندید.

پس قبل از این که مهم ترین بله زندگی تان را بگویید، چند جلسه ای برای مشورت گرفتن وقت بگذارید. به خصوص که ممکن است با پیشرفت رابطه و رفت و آمدهایتان، احساسات مانع از دیدن واقعیت ها شود. مطمئن باشید قصد مشاوران ازدواج بازارگرمی برای سکه شدن کار و بارشان نیست. مشاوره ازدواج در زمانه ما، ضرورتی است که نادیده گرفتنش می تواند هزینه های جبران ناپذیری داشته باشد. تنها یادتان باشد که مشاوری امین، باهوش، با تجربه و با ایمان را انتخاب کنید.

گردآوری: بخش روانشناسی ازدواج آکاایران