آکاایران: بهترین برنامه ریزی برای مهمترین سفر عمرتان را کرده اید؟ وسایل لازم را لیست کرده اید تا چیزی یادتان نرود؟ برآورد بودجه یادتان نرود،به پزشکتان هم سری بزنید.

سفر ماه عسل

آکاایران: ماه عسل مراسمی است که در آن عروس و داماد تازه ازدواج کرده، مدتی را در قالب تعطیلات یا سفر با هم می گذرانند. هدف از ماه عسل، سازگاری و هماهنگی عروس و داماد با هم است و به یک ماه اول پس از ازدواج که زوج ها در ملایمت و خوشی هستند نیز اطلاق می شود.  عده ای معتقدند ماه عسل از فرهنگ بابل باستان نشات گرفته است. در دوران قدیم در سرزمین بابل رسم بود، تازه عروس و داماد تا 1 ماه بعد از عروسی شان نوعی نوشیدنی تهیه شده از عسل را به میمنت شادی پیوندشان می نوشیدند. جالب است بدانید، در سال 1552 میلادی واژه ماه عسل نخستین بار در کتاب ریچارد هولوت Richard Huloet معنی شد. دراین کتاب آمده است؛ ماه عسل واژه ای کنایه آمیز از عشق جاری و بی پایان همسران است و به تکامل قرص ماه در یک ماه سال تشبیه شده است. از طرفی می گویند در قرن 19 میلادی عروس و داماد های بریتانیایی بعد از مراسم ازدواج شان عازم سفری به نام « تور عروسی» می شدند. این سفر گاهی به اتفاق خانواده یا دوستان عروس و داماد بود و طی آن عروس و داماد به دیدار فامیل و آشنایانی که نتوانسته بودند در جشن عروسی آنها شرکت کنند می رفتند. این رسم خیلی زود به کشورهای همسایه هم سرایت کرد و کم کم در سایر نقاط دنیا جا افتاد.

بهترین زمان مناسب برای سفر

زمانی که مقصد سفر خود را مشخص کردید، هماهنگ شدن با برنامه ها دیگر بستگی به خودتان دارد. زمان تعیین تاریخ سفر، سعی کنید حداقل یک روز بین مراسم عروسی و شروع سفرتان فاصله بگذارید. زوج هایی که درست فردای عروسیشان به سفر برنامه ریزی شده شان می روند، معمولاً زمانی که به مقصد می رسند بسیار خسته هستند. آنها همچنین تماس های بعد عروسی را هم در منزلشان از دست می دهند. اگر می توانید، روز بعد از عروسی تان را استراحت کنید و از کنار هم بودنتان لذت ببرید، و در کنار خانواده و فامیلتان حضور داشته باشید.

تطابق شرایط

یکی از قوانین مهم در برنامه ریزی ماه عسل این است که بیش از حد وسایل برای همراه بردن جمع نکنید! اگر برای یک سفر هیجان انگیز و یا یک سفر با چندین توقف برنامه ریزی می کنید، سعی کنید برای استراحت کردن زمان ایجاد کنید. بهتر است این کارها را در روزهای اول ماه عسل انجام دهید و نه در آخرین روزها! بسیاری از زوج ها خسته کننده بودن کارهای انباشته شده نزدیک مراسم عروسی را نادیده می گیرند. برای حداقل چند روزی آرامش و استراحت بعد از بازگشتتان برنامه ریزی کنید و ورزش های خسته کننده را به بعدها محول کنید.

بودجه سفر

اولین قدم شما تعیین بودجه ای برای این سفر ویژه و تکرار نشدنی است. ماه عسل برای عده ای در حد بیرون زدن از شهر و اقامتی ماجراجویانه در کیسه خواب یا چادر، برای عده ای یک سفر پر از خوش گذرانی و خوراکی های خوشمزه در هتلی شیک و برای عده ای مهم ترین سفر زندگی است تاحدی که بعضی ها حاضراند جشن عروسی نداشته باشند اما یک سفر رویایی و لوکس دو نفره بروند. 

انتخاب تاریخ سفر

پاییز یکی از ارزان ترین فصول برای ماه عسل است زیرا در تمام دنیا low season است و مردم به خاطر درس و مشق بچه های شان سفر نمی روند بنابراین می توانید خدمات دل خواه تان را با قیمتی ارزان تر از هتل ها و آژانس های مسافرتی بگیرید. از طرفی در تابستان ها، نوروز، کریسمس و تعطیلی های رسمی قیمت تورها و بلیط های هواپیما بیشتر از همیشه است. بدنیست بدانید این سیاست منفعت طلبانه فقط مخصوص آژانس های داخلی نیست مثلا کشور امارات پروازهای نزدیک به عید نوروز ما را بسته نگاه می دارد تا بعدا با قیمتی بیشتر بفروشد.

بستن چمدان ها

بسته به مقصد و تمی که برای سفر انتخاب کرده اید لباس های مناسب را بردارید. تمام وزن بار مجاز هواپیما را در چمدان پر نکنید زیرا ممکن است بخواهید در مقصد به خرید بروید. اگر به مقاصدی در دل طبیعت می روید حتما کفش مناسب و لباس گرم، نقشه، چراغ قوه، ظروف ساده و کاربردی، چاقو، غذای کافی و سبک و جعبه کمک های اولیه را همراه داشته باشید.

گردآوری: بخش خانواده آکاایران