آکاایران: ناخن ها سلامت کلی ما را منعکس می کنند، به همین دلیل است که مراقبت درست از آن ها بسیار مهم است. در این مطلب راهنمایی های متخصصین پوست برای سالم نگهداشتن ناخن ها را بیان می کنیم:

همچنین بخوانید :

 • با هشدار هایی که ناخن ها می دهند آشنا شوید
 • 7 غذایی که به داشتن ناخن های دلپذیر کمک می کند

10 راه برای داشتن ناخن هایی سالم

 1. ناخن هایتان را تمیز و خشک نگه دارید.
 2. ناخن هایتان را بطور مستقیم ببرید. از ناخن گیر و قیچی ناخن تیز استفاده کنید. برای حداکثر استحکام ناخن ها، نوک آنها را کمی گرد کنید.
 3. با استفاده از یک سمباده ی ناخن، به ناخن ها شکل داده و آن ها را فاقد نقص نگه دارید.
 4. ناخن هایتان را نجوید یا کوتیکول را جدا نکنید. این کارها می توانند به ناخن آسیب برسانند.
 5. از ناخن هایتان به عنوان یک ابزار استفاده نکنید، مثلا برای باز کردن قوطی نوشابه.
 6. ناخن های پا را بطور منظم کوتاه کنید. کوتاه نگه داشتن آن ها، احتمال زخم و آسیب دیدگی را به حداقل می رساند.
 7. هنگامی که ناخن های پا ضخیم هستند و کوتاه کردنشان دشوار است، پاهایتان را در آب نمک گرم قرار دهید. به ازای هر نیم لیتر آب، یک قاشق چایخوری نمک اضافه کنید و پاهایتان را به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه در این محلول قرار دهید.
 8. از کندن ناخن های پای فرو رفته در گوشت، خودداری کنید، بخصوص اگر آنها عفونی و دردناک هستند. اگر ناخن های پاهایتان در گوشت فرورفته، برای درمان به یک متخصص پوست مراجعه کنید.
 9. کفش هایی بپوشید که کاملا اندازه ی شما هستند. همچنین همیشه از یک کفش استفاده نکنید و بطور متناوب کفشتان را عوض کنید.
 10. در استخر و حمام های عمومی، صندل یا فلیپ فلاپ بپوشید. این کار، خطر انتقال عفونت های قارچی را به ناخن های پای شما، کاهش می دهد.

اگر ناخنهای شما تغییر کرده یا متورم و دردناک شده، به یک متخصص پوست مراجعه کنید، زیرا اینها می توانند نشانه مشکلات جدی ناخن باشند. اگر دیابت یا گردش خون ضعیف دارید، بسیار مهم است که برای هر نوع مشکلات ناخن به دنبال درمان بروید. اگر در مورد مراقبت از ناخن هایتان، سوالی دارید یا نگران هستید، به یک متخصص پوست مراجعه کنید.

.

منبع : alamto.com