آکاآپ: کانتورینگ که به آن آرایش ترمیمی نیز گفته میشود یکی از تکنیک های آرایشگران حرفه ای برای فرم دادن به صورت و رفع عیوب صورت است، برای کانتور کردن صورت از کرم فشرده معمولا استفاده میشود که باید دو یا سه درجه تیره تر از رنگ پوست باشد اما برای هایلایت باید دو یا سه درجه روشن تر باشد. در یک تعریف ساده میتوان گفت کانتور یعنی پوشاندن عیوب صورت و برجسته کردن نقاط قوت آن .

 

کانتورینگ صورت چگونه است؟

کانتور کردن فرم های مختلف صورت با هم متفاوت است مثلا کانتور کردن صورت بیضی با صورت گرد روش های مختلفی دارد و باید با مهارت های خاص کانتورینگ فرم صورت را ایده آل تر جلوه دهید.

کانتور صورت قلبی

 

مراحل کانتور کردن صورت

1. کرم مرطوب کننده بزنید

2. با کرم پودری که به رنگ پوست تان نزدیک است پوست تان را پوشش دهید

3. زیر چشم، روی بینی، چانه و پیشانی را با کرم پودری که دو درجه از پوست تان روشن تر است هایلایت کنید

4. بالای پیشانی و زیر گونه ها را کمی تیره کنید

5. شروع کنید به محو کردن قسمت های مشخص شده

کانتورینگ صورتهای قلبی:

کانتور صورت گرد

 

چیزهایی که نیاز دارید 

۱- پالت کانتورینگ

۲- برس‌ها

در این نوع صورتها قسمت شقیقه ها و چانه را تیره کرده

قسمتهای زیر گونه ها و روی خط فک را باید روشن بزنید.

بهترین مدل رژ گونه روی استخوانهای گونه میباشد.

کانتورینگ صورت قلبی

آماده کردن پوست 

اول باید پوست خود را با کرم پودری سبک، آماده کنید.

 

هایلایت 

با یک کرم هایلایتر، فک، تیغه‌ی بینی، زیر چشمها، وسط چانه، گوشه‌های دهان و وسط پیشانی را روشن کنید.

 

کانتور 

حالا که دانستید چه قسمت‌هایی را باید هایلایت کنید، قدم بعدی این است که کانتور کنید. رنگی که برای کانتور انتخاب می‌کنید باید مناسب سایه زدن باشد، نه خیلی گرم یا نارنجی. برس را بردارید و از پایین خط رویش موهای‌تان شروع کنید، به سمت کناره‌های پیشانی بروید تا آن را باریک‌تر کنید. برای کانتور گونه، از ساختار طبیعی استخوان‌تان شروع کنید و از بالای گوش به سمت گوشه‌های دهان را سایه بزنید. پهلوهای بینی‌تان را هم کمی سایه بزنید تا خوش‌تراش‌تر جلوه کند.

 

یکدست کردن 

حالا که طبق نقشه‌ی صورت، کانتور و هایلایت کرده‌اید وقت آن است که آنها را یکدست کنید و این درست همانجایی است که نیاز به ترفند دارد. از یک برس کوچک و پُر استفاده کنید. ابتدا ضربه‌های کوچکی روی پیشانی‌تان بزنید تا هایلایت یکدست شود و این کار را روی قسمت‌های دیگر نیز انجام دهید. برای قسمت‌های کانتور شده از یک برس بزرگ کانتورینگ استفاده کنید؛ از پیشانی شروع کنید و سایه‌ها را به آرامی یکدست کنید. برای گونه‌ها از حرکات رو به بالا استفاده کنید تا جلوه‌ی ملایم‌تری پیدا کند. همه چیز باید واقعا ملایم و لطیف به نظر برسد.

 

تثبیت کردن 

حالا با استفاده از پودر مات و یک برس مناسب و حرکات آرام و سبک، کانتور صورت‌تان را تثبیت کنید تا مدت طولانی‌تری بماند. می‌توانید کمی پودر برنزه هم اضافه کنید تا ظاهرتان گرم‌تر دیده شود.

 

کانتورینگ صورتهای گرد:

کانتور صورت مربعی

 

برای اینگونه صورتها باید نواحی فک ، کنار شقیقه ها و گردن را تیره تر
و
نواحی چانه، پیشانی ، وسط گونه ها و همینطور وسط بینی را هایلایت کنید.
بهترین فضا برای استفاده از رژ گونه در این نوع صورت زیر استخوان گونه میباشد.

 کانتورینگ صورت

هایلایت 

صورت خود را با مرطوب کننده و کرم پودر آماده کنید. هایلایت را از وسط پیشانی شروع کنید، سپس تیغه‌ی بینی و بعد هم وسط گونه‌ها. زیر چشمها، مثلث‌های کشیده و معکوس ایجاد کنید و روی استخوان گونه‌ها نیز کمی هایلایتر بزنید.

 

کانتور 

برای کانتورینگ مناسب و جلوگیری از موج دار شدن آن از یک سایه‌ی آندرتون سرد به رنگ خاکستری مایل به قهوه‌ای استفاده کنید. کانتورینگ را از پایین گوش شروع کنید چون این کار باعث می‌شود صورت شما کشیده‌تر به نظر برسد. سپس کناره‌های پیشانی را بصورت C‌ شکل کانتور کنید. برای باریک‌تر کردن بینی، طرفین آن را سایه بزنید و کانتور کنید.

 

یکدست کردن 

از یک برس کوچک و پُر برای یکدست کردن قسمت‌های هایلایت استفاده کنید، برس را به آرامی فشار داده و رول مانند حرکت دهید. با یک برس بزرگ کانتورینگ نیز کانتورها را یکدست کنید تا هیچ خطی روی صورت‌تان دیده نشود.

 

تثبیت کردن 

با برس مناسب، پودر تثبیت کننده یا پودر مات را همه جا پخش کنید تا میکاپ‌تان فیکس شود. حالا نتیجه را ببینید!

 

کانتور صورت چهارگوش:

کانتور صورت کشیده و لاغر

 

برای این مدل صورت باید فک و شقیقه ها را تیره کرده
و
قسمت وسط بینی ،وسط گونه ها و چانه را هایلایت بزنید.رژگونه بهتر است دوطرف استخوانهای گونه زده شود

کانتورینگ صورت مربعی

 

 

هایلایت 

بعد از اینکه صورت خود را با کرم پودر آماده کردید باید قسمت‌های هایلایت را مشخص کنید. از وسط پیشانی شروع کنید و به سمت مرکز چانه بروید. برای اتصال این دو قسمت، یک خط کوچک در میان بینی‌تان بکشید. دقیقا از مجرای اشکی شروع کنید، قسمت‌های پای چشم را هایلایت کنید و دو شکل V ایجاد کنید. گوشه‌های بیرونی دهان را نیز هایلایت کنید.

 

کانتور 

در مورد انتخاب رنگ برای کانتور صورت چهار گوش، خاکستری سرد و خاکستری متمایل به قهوه‌ای مناسب‌ترین است چون تقلیدی از سایه‌های طبیعی است. روی خط فک را سایه بزنید، زیر استخوان گونه و طرفین بینی را هم سایه بزنید.

 

یکدست کردن 

ترفندی که باید بکار ببرید این است که اول هایلایت‌ها را یکدست کنید و بعد کانتور را وارد هایلایت و یکدست کنید. برس را به آرامی فشار بدهید و تیره روشن‌ها را ترکیب کنید.

 

تثبیت کردن 

برای فیکس کردن کانتور، از کمی پودر استفاده کنید. با یک برس بزرگ، پودر را همه جا پخش کنید. می‌توانید برای گرم‌‌تر کردن جلوه‌ی صورت‌تان از ترکیبی از برنزه و هلویی استفاده کنید. حالا تفاوت را تماشا کنید!

 

 کانتورینگ صورت کشیده:

آرایش ترمیمی

 

در صورتهای کشیده ، قسمتهای بلند پیشانی بیشتر از هر قسمت دیگر به چشم میخورد
بنابراین باید قسمتی از پیشانی که مو رشد کرده است و همچنین چانه و زیر گونه ها رو تیره کرده
و
قسمتهای بالای استخوان گونه و پیشانی را هایلایت بزنید.بهترین جای رژ گونه روی استخوانهای گونه میباشد

کانتورینگ صورت کشیده

هایلایت 

پوست‌تان را با مرطوب کننده و کرم پودر آماده کنید. روی پیشانی به صورت تقریبا دایره مانند هایلایت کنید و به سمت بینی بیایید. چانه، گوشه‌های بیرونی دهان و پای چشمها و استخوان گونه‌ها را نیز هایلایت کنید.

 

کانتور 

از سایه‌ی خنثی برای کانتورینگ استفاده کنید. با قسمت گوشه‌ی نوک برس‌تان، زیر استخوان‌های گونه را سایه بزنید. سپس قسمت بیرونی پیشانی، طرفین بینی و خط فک را کانتور کنید.

 

یکدست کردن 

از گوشه‌ی داخلی چشم شروع کنید، هایلایت را از مرکز به سمت بیرون پخش و یکدست کنید و کانتور را از سمت بیرون به داخل.

 

تثبیت کردن 

از پودر مات برای فیکس کردن میکاپ استفاده کنید. از مرکز صورت شروع کنید و به آرامی پیش بروید. نتیجه دیدنی است!

 

کانتورینگ چهره لوزی شکل

آموزش آرایش ترمیمی

 

اگر چهره لوزی شکل دارید، باید نواحی زیرگونه‌ها را تیره کنید، برای این­‌کار از گوش شروع کنید و به سمت وسط گونه بروید. این­‌کار بدون ایجاد حالت مصنوعی در چهره، صورت شما را کاملا طبیعی نشان می‌دهد.

برای صورت الماس شکل، قسمت‌های زیر استخوان گونه را کانتور کنید. از کنار گوش شروع کرده و در وسط گونه، کانتورینگ را تمام کنید. قسمت‌های پایین چشم، وسط پیشانی و وسط چانه را هایلایت کنید تا این قسمت‌ها که به طور طبیعی باریک هستند، پهن‌تر جلوه بدهید.

 

کانتور صورت مستطیلی 

اگر صورت مستطیل شکل دارید تمرکز خود را روی کانتورینگ طرفین پیشانی بگذارید تا خط رویش موهای‌تان کوتاه‌تر به نظر برسد. زیر استخوان فک و قسمت پایین استخوان گونه را کانتور کنید؛ از گوش‌ها شروع کرده و کار را در وسط گونه‌ها تمام کنید. قسمت‌های پایین چشم، کنار استخوان ابرو و وسط چانه را نیز هایلایت کنید.

 

نکات و ترفندهای کانتورینگ 

ممکن است کانتور صورت در ابتدا سخت به نظر برسد اما اگر به تمرین کردن ادامه دهید بالاخره به مهارت لازم خواهید رسید. در ادامه بایدها و نبایدهایی در مورد کانتورینگ صورت ارائه می‌دهیم تا احساس نکنید گیج شده‌اید.

. پیش از هر چیزی خیلی مهم است که کانتور متناسب با فرم صورت خود را انتخاب کنید تا طبیعی به نظر برسد.

. برای ابزار کانتورینگ از هر رنگی که خیلی سرخ یا نارنجی است اجتناب کنید.

. برای کانتور بینی می‌توانید از نوار کاغذی استفاده کنید تا خطی که می‌کشید صاف دربیاید. طرفین بینی دو خط بکشید و این کار را از گوشه‌ی داخلی استخوان ابرو شروع کرده و در نوک بینی شکل U مانند ایجاد کنید.

. از برس‌های مناسب استفاده کنید.

حالا دیگر تمام اصول کانتور صورت را می‌دانید، وقت آن است که آنها را بکار ببرید و تمرین را شروع کنید. برای تازه کارها تنها توصیه‌ی ما این است که یک کیت کانتورینگ برای خود تهیه کنید تا هر چه را که نیاز دارید داشته باشید. پالت کانتورینگ برای تمام افراد بات هر درجه از مهارت مناسب است؛ از مبتدی گرفته تا حرفه‌ای.

ابتدا باید فرم صورتی را که میخواهید ارایش کنید رو تشخیص بدید که جزو کدوم دسته از صورتها قرار دارد
و سپس اون صورت رو به صورت متعادل ما که صورت بیضی هست نزدیک میکنیم