آکاایران: Q10 (کیوتِن) روی کرم به چه معناست

کو آنزیم کیوتِن چیست که به تازگی روی جلد بسیاری از کرمها مشاهده می شود؟

ابتدا کیوتن را معرفی کرده ببینیم کلا این ماده چیست سپس بیان می کنیم که به چه دلیل باید از این ماده استفاده کرد و مقدار مجازی که باید از آن استفاده شود به چه میزان است ؟

سپس در سطور بعدی منابعی که این ماده را بطور طبیعی دارند کدامند و در نهایت عارضه های ان را بیان می کنیم.

کیوتن چیست؟

امروزه اسم کوآنزیم Q10 یا همان کیوتن را خیلی می شنویم. در اینجا شما را با این آنتی اکسیدان و نقش آن در بدن آشنا می کنیم.

کوآنزیم Q10 (CoQ10) ماده ای مغذی است که به طور طبیعی در بدن یافت می شود. این کوآنزیم در بسیاری از غذاهای مصرفی ما نیز وجود دارد.

کوآنزیم Q10 به عنوان آنتی اکسیدان عمل کرده که از سلول ها در مقابل آسیب محافظت کرده و نقش مهمی در متابولیسم بدن دارد.

چرا باید کوآنزیم Q10 مصرف کرد؟

اگرچه کوآنزیم Q10 نقشی کلیدی در بدن دارد، اما اغلب افراد سالم کوآنزیم Q10 کافی را در حالت عادی در بدن خود دارند. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد افزودن کوآنزیم بیشتر –به شکل مکمل CoQ10- می تواند مفید باشد.

بالا رفتن سن و برخی بیماری ها نیز با کاهش سطح CoQ10 مرتبط هستند. اما در این موارد، مشخص نیست که افزودن سطح CoQ10 موثر باشد.

کوآنزیم Q10 برای درمان بیماری های مختلفی بکار رفته است. شواهد نشان می دهد که مکمل های CoQ10 می توانند موجب کاهش خفیف فشار خون شوند.

کوآنزیم Q10 برای درمان نارسایی قلبی و بیماری های دیگر، و در صورت ترکیب با داروهای معمول احتمالاً کمک به بهبود برخی علایم و کاهش خطرات قلبی آتی کاربرد دارد، اما شواهد قاطع نیست.

اگرچه هنوز اختلاف نظرهایی وجود دارد، اما شواهد اولیه حاکی از آن است که CoQ10 می تواند به پیشگیری یا درمان عوارض جانبی مصرف داروهای کلسترول نوع استاتین، مانند دردهای عضلانی و مشکلات کبدی کمک کنند.

مطالعات اولیه نشان داده که کوآنزیم Q10 می تواند پیشرفت بیماری آلزایمر را کند سازد اما این روند را متوقف نمی کند. برای اثبات این اثر به تحقیقات بیشتری نیاز است.

کوآنزیم Q10 به عنوان درمان پیشگیرانه سردردهای میگرنی نیز مورد بررسی قرار گرفته است اما تاثیر آن نیازمند صرف چندین ماه وقت است.

همچنین این کوآنزیم برای درمان کمبود تعداد اسپرم، سرطان، ایدز، فساد عضلانی، بیماری پارکینسون، بیماری لثه، و بسیاری از بیماری های دیگر مورد آزمایش قرار گرفته است.

به هرحال، هنوز مزایای قطعی این ماده اثبات نشده است. اگرچه کوآنزیم Q10 گاهی به عنوان مکمل انرژی زا به فروش می رسد، اما شواهدی از افزایش انرژی در تمام افراد موجود نیست.

چه مقدار کوآنزیم Q10 ضروری است؟

هیچ دوز مصرفی ایده آلی برای CoQ10 تعیین نشده است. در مطالعات مختلف از دوز 50 میلیگرم تا 1200 میلیگرم در روز برای بزرگسالان، که گاهی به چند دوز کوچکتر در طول روز تقسیم شده، استفاده شده است.

به دستورات روی جعبه مکمل یا توصیه پزشک یا متخصص تغذیه مراجعه کنید. به یاد داشته باشید که انواع مکمل های مختلف ممکن است دارای ترکیبات و مقادیر متفاوتی باشند.

آیا می توان CoQ10 را در حالت عادی از غذاها دریافت کرد؟

.

منبع : nazweb.ir