آکاایران: اپیلاسیون و استفاده از تیغ از روش های موقتی رفع موهای زائد هستند که دردسر نیز دارند. ولی لیزر کردن موهای زائد روشی دائمی است که تو را برای همیشه از شر موهای زائد خلاص می کند و فاقد شک، ارزش امتحان کردن را دارد.

لیزر کردن موهای زائد با تمرکز بر فولیکول های مو انجام می شود. در واقع، رنگدانه های موجود در فولیکول های مو نور لیزر را جذب می کنند و به این ترتیب، از بین می روند.

لیزر کردن موهای زائد برای نقاط مختلف بدن مانند صورت، پاها، بازوها و... کاربرد دارد. یکی از مزایای لیزر کردن موهای زائد این است که لیزر می تواند با دقت و به طور انتخابی، موهای منطقه مورد نظر را هدف قرار دهد؛ فاقد این که به پوست اطراف آن قسمت آسیبی وارد کند.

"لیزر موهای زائد و باید و نبایدهای آن" را اینجا بخوانید.

هر پالس لیزر یک چهارم ثانیه طول می کشد و می تواند موهای زائد بسیاری را در همان زمان از بین ببرد. مناطق کوچک تر مانند لب فوقانی را می توان در کمتر از یک دقیقه درمان کرد؛ ولی لیزر کردن موهای زائد مناطق بزرگ تری مانند پشت یا پاها ممکن است تا یک ساعت طول بکشد. پیش بینی معمول برای لیزر کردن موهای زائد در بیشتر افراد بین سه تا هفت جلسه است.

لیزر کردن موهای زائد چیزی بیش از روشی برای رفع موهای ناخواسته است. این یک روش پزشکی است که انجام آن نیاز به آموزش دارد. بنابراین، پیش از لیزر کردن موهای زائد خود به طور کامل مدارک پزشکی مرکز درمانی مورد نظرت را بررسی کن.

اگر قصد داری برای لیزر کردن موهای زائد خود اقدام کنی، باید شش هفته قبل از درمان، کارهایی مانند اپیلاسیون و الکترولیز موها را کنار بگذاری. آن هم به این دلیل که لیزر، ریشه موها را برای از بین بردن آن ها هدف قرار می دهد.

همچنین، باید تا شش هفته بعد از لیزر کردن موهای زائد از قرار گرفتن در معرض تابش نور خورشید خودداری کنی تا عوارض لیزر درمانی تشدید نشود.

درست قبل از لیزر کردن موهای زائد، موها به ارتفاع چند میلی متر بالاتر از سطح پوست کوتاه می شوند. تجهیزات لیزری نیز با توجه به رنگ، ضخامت و محل قرار گرفتن موها روی بدن و همچنین، رنگ پوست تنظیم می شود.

بسته به نوع لیزر یا منبع نور مورد استفاده، تو و تکنسین یا پزشک باید از محافظ مناسب چشم ها استفاده کنید. همچنین، لازم است که از لایه بیرونی پوست با ژل سرد یا دستگاه خنک کننده ویژه محافظت شود.

پس از لیزر کردن موهای زائد ممکن است نیاز به استفاده از کیسه یخ، کرم یا لوسیون های ضد التهابی یا آب سرد برای کاهش هر گونه ناراحتی داشته باشی. ممکن است جلسه درمانی بعدی تو برای چهار تا شش هفته بعد برنامه ریزی شود.

یک یا دو روز پس از لیزر کردن موهای زائد، ممکن است لازم باشد در منطقه تحت درمان از کمپرس آب سرد و مرطوب کننده استفاده کنی. طی ماه های آینده، موهایی که لیزر شده اند، از بین می روند. استفاده از کرم ضد آفتاب برای جلوگیری از تغییرات موقت در رنگ پوست محل تحت درمان ضروری است.

سایر عوارض جانبی لیزر کردن موهای زائد شامل تورم، قرمزی و زخم می شود. آلرژی دائمی یا تغییرات در رنگ پوست نیز بسیار نادر است.

در پایان بد نیست که درباره هزینه های لیزر کردن موهای زائد نیز صحبت کنیم. باید بدانی که هزینه این کار بسته به وسعت محل مورد درمان، زمان مورد نیاز برای انجام آن و تعداد جلسه های درمانی لازم متغیر است.

.

منبع : yasaman.com