آکاایران: کاشت مو-همه چیز در مورد کاشت مو – قسمت اول

آکاایران: کاشت مو

همه چیز در مورد کاشت مو – قسمت اول

کاشت مو به زبان ساده :
کاشت موی طبیعی یا به طور خلاصه کاشت مو یا پیوند مو شامل انتقال قسمتی از موهای پشت سر به قسمت های کم پشت یا طاس جلوى سر و قسمت های خالى ابرو ، صورت و غیره می باشد. اگرچه در سال های اخیر علم پزشکی پیشرفت چشمگیری در زمینه درمان های موقت ریزش مو داشته است اما در حال حاضر تنها راه درمان دائمی ریزش مو و بازگشت جلوه موهای از دست رفته افراد طاس یا کم مو استفاده از شیوه پیوند موی طبیعی است.

فولیکول ( ریشه یا پیاز مو ) های پشت سر و بالای گوش هایا ناحیه دهنده (Donor Area)نسبت بهاثراتهورمون های مردانگی (عوامل آندوژنیک ) که علت اصلی ریزش موهای جلو سر هستند مقاومنداین مقاومت بر اساس واکنش موهای موجود در نقاط مختلف سر نسبت به این هورمون ها است بطوریکه موهای موجود در نواحی روی سر، شقیقه ها و ناحیه وسط سر گیرنده های این عوامل را در فولیکول یا پیاز خود دارا بوده و نسبت به عوامل مذکور حساس بوده ، دچار ریزش می شوند ( ریزش آندروژنتیک “ Androgenetic”) ، در حالیکه موهای پشت سر و دور سر فاقد این گیرنده ها بوده و نسبت به این عوامل مقاوم و در نتیجه دچار ریزش نمی شوند. این فولیکول ها به هر قسمتی از پوست بدن هم که منتقل شوند این صفت مقاومت را دارا می باشند و با توجه به این که موهای پیوندی از بدن خود فرد تهیه می شود، بدن نیز به این موها واکنشی نشان نمی دهد و احتیاج به نگهداری و مراقبت های درمانی ندارد. این موهای منتقل شده، بافت خارجی تلقی نشده و توسط بدن دفع نمی شوند.

در کاشت موی طبیعی این موها برای جایگزین کردن موهای از بین رفته نواحی دیگر به مناطقی که کم مو یا طاس است منتقل شده و به شکلی نظم و ترتیب داده می شوند که باعث ایجاد بیشترین پوشش ممکن و زیباترین جلوه مو در چهره بشوند. موی پیوند شده نه تنها یک موی طبیعی با تمام خصوصیات مربوطه است تا پایان عمر دائمی بوده، رشد می کنند، ریزش ندارند،قابل شستشو، اصلاح و آرایش می باشند، همچنین جنس ، رنگ و حتی تغییرات رنگ آن ها مشابه موهای پشت سر می باشد.

البته باید در نظر داشت که به وسیله هیچ روشی نمی توان موها را به حالت قبل از ریزش بازگرداند چراکه کاشت مو زایش و ایجاد موی نوین نیست و هیچ مویی به سر اضافه نمی گرددو این پروسه فقط شامل جابجا کردن موهای فرد می باشد پس در عمل پیوند مو محدودیت بانک مو (تعداد و تراکم مویی که قابل برداشت جهت کاشت می باشد)  وجود دارد و در وسعت ریزش بالا امکان ایجاد تراکم های زیاد موجود نیست.درکل پیوند مو به فرد کمک می کندچهره جوانتر و زیباتری داشته باشد اما بسته به بانک موی پشت سرممکن است نتوان تمامی طاسی سر را پوشش داد.

– تکنیک های پیوند مو
در ادامه تکنیک های نسبتا رایج پیوندموی طبیعی به صورت اجمالی شرح داده می شوند، جهت بررسی مقایسه ای روش های رایج می توانید به بخش مقایسه روش ها مراجعه نمایید:
پروسه کاشت موی طبیعی به دو مرحله اصلی برداشت و کاشت تقسیم می شود:

۱٫ برداشتن گرافتها (فولیکول های مو) از پشت سر :
به دو روش اصلیFUT و FIT(FUE)انجام می شود.

: Follicular unit transplantation) FUT)
این متد شامل برداشت یک نوار کامل از پوست پشت سر به طول تقریبا ۲۵ سانتیمتر و عرض ۲ سانتیمتر توسط یک جراحی و سپس بخیه دو لبه پوست به یکدیگر می باشد. جراحی به صورت سرپایی می باشد اما به دلیل ریسک بالای عفونتدر این شیوه به دلیل نفوذ به لایه های عمیق پوستاین عملحتما باید در یک اتاق عمل مجهز با رعایت کامل شرایط استریل انجام شود و از انجام جراحی در مطب یا کلینیک های کوچک اکیدا باید پرهیز شود. جراحی با بیحسی موضعی انجام گرفته و بیمار کاملا هوشیارمی باشد که به همین دلیل ممکن است از داروهای ضد اضطراب، آرامبخش و یا خواب آور استفاده شود.

نوار برداشته شده سپس توسط تکنیسین ها با استفاده از تیغ بیستوری مرتبا به قطعات کوچکتری تقسیم شده تا نهایتا به واحد های فولیکولار (Follicular Unit)که به آنها گرافت گفته می شود و هریک شامل یک تا چهار تار مو همراه با پیاز موها، مقداری بافت پیوندی ، غدد سباسه ، عضله ارکتور پیلای ، شبکه عروقی-عصبی هستند تقسیم می گردند.

به دلیل اینکه در این روشپوست مکررا توسط تیغ بریده می شود و امکان آسیب به هر یک از اجزا گرافت ها که وجود همگی آن ها برای رشد مو الزامی است وجود دارد ، باید دقت داشت که کمترین آسیب ممکن به گرافت ها در حین برداشت نوار و قطعه قطعه کردن آن وارد شود تا گرافت های موی برداشت شده پس از کاشت با درصد بالایی رشد نمایند، برای جلوگیری از آسیب های حین قطعه قطعه کردن گرافت ها می توان به جای بزرگنماهای معمول از میکروسکوپ و یا لوپ استفاده کرد چراکه چشم غیرمسلح در تشخیص اجزای گرافت ها ناتوان است .

از مزایای این روش کاهش طول مدت عمل و افزایش سرعت عمل در آن است.از معایب آن می توان به احتمال باقی ماندن جای بخیه ، ایجاد کلوئید یا گوشت اضافه در محل برش در افراد مستعد ، احتمال بیشتر عفونت ، قطع اعصاب بزرگ و عمقی پشت سر و به تبع آن بی حسی های ماندگار پوست سر اشاره کرد.که البته تمامی این موارد با انتخاب پزشک با تجربه و کلینیک مجهز و دارای اتاق عمل مجزا قابل پیشگیری می باشد.

(FIT ( Follicular Isolated Transplantation
روش مادر و پایه در کاشت مو، روش FUE (Follicular Unit Extraction)است که در یک بازه زمانی چند ساله به دلیل عدم ظرافت تجهیزات و به تبع آن عدم ظرافت نتایج ، با روش FUT جایگزین شد ولی امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی و تولید تجهیزات با ظرافت بسیار بالا با نام نوین FITبه سرعت در حال باز کردن جای خود در میان مراجعین و رسیدن به جایگاه قبلی خود نزد پزشکان می باشد به طوری که امروزه پزشکان زیادی روش کار خود را از FUTبه FITتغییر داده اند.

FITجدیدترین تکنیک کاشت مو بوده و شیوه روزپیوند مو در اروپا و امریکا می باشد که شامل برداشت گرافتهای مو به صورت تک تک از پشت سر توسط ابزار مخصوصی شبیه پانچ می باشد. در این شیوه تنها لایه درم اطراف فولیکول مو به قطر ۱ میلیمتر برش زده شده و کل واحد فولیکولار یا گرافت به اضافه تمام ضمائم آن به صورت کامل با بیرون کشیدن ساقه مو از روی پوست خارج می شود در این شیوه به دلیل دستکاری کمتر گرافت و عدم نیاز به جداسازی و قطعه قطعه کردن گرافت ها امکان آسیب به مراتب کمتر است، همچنین اگر ساقه مو در حین کار قطع شده یا اصطلاحا کات (Cut)شود وگرافت خارج نشود پس از مدتی مو از پشت سر مجددا رشد کرده و بیمار عملا مویی از دست نداده است. در این شیوه به دلیل عدم نفوذ ابزار به لایه های عمقی و عدم نیاز به جراحی ضمن پذیرش راحتتر عمل برای بیمار ، ریسک عفونت نیز بسیار ناچیز می باشد. همچنین بدلیل حجم پایین خونریزی و عدم نیاز به سرم برای اکثر بیماران سرم برقرار نمی شود.

مزیت این روش عدم نیاز به جراحی و در نتیجه خونریزی و درد در حین عمل و پس از عمل به مراتب کمتر ، عدم نیاز به بخیه در نتیجه عدم وجود خط بخیه در پشت سر، بهبودی سریع زخم ها حداکثر چهار روز پس از عمل ، ریسک کمتر عفونت و پذیرش راحت تر توسط بیمار می باشد.از معایب آن می توان به مدت زمان طولانی عمل اشاره کرد.

روش های فرعی برداشت شامل سه روش زیر می باشد:
روش ترکیبی(Combined Method) :
روش ترکیبی تکنیک اصلی برداشت و روش سومی نیست بلکه در واقع ترکیب دو روش اصلیFUT وFIT است . ماهیت این متد در واقع FUT بوده و چون در اکثر افراد نمی توان دو مرحله FUTانجام داد جهت پوشش این ضعف یک یا دو مرحله FITهمزمان با یک مرحله FUT در همان روز یا روزهای بعدی انجام می شود.

از مزایای آن می توان به پرپشت تر شدن موها در مقایسه با روش FUTو FITبه صورت مجزا اشاره نمود.معایب این روش همان معایب روش FUTمی باشد ضمن آنکه از نظر طول مدت عمل نیز این عمل طولانی تر بوده و حتی ممکن است در دو یا سه روز متوالی انجام شود.اگرچه از لحاظ هزینه این روش ، روش گرانی می باشداما با توجه به اینکه حجم موهای جابجا شده در این روش بسیار زیاد می باشد انجام این روش در مقابل انجام روش FUTبه تنهایی منطقی تر می باشد.

روش برداشت مو از بدن (BHT):
در این روش از موهای سینه یا ساق پا جهت پرپشت کردن موهای سر استفاده می شود. برداشت از موهای بدن (Body Hair Transplantation)با استفاده از تکنیک FITانجام می شود پس ماهیت اصلی این روش نیز FITمی باشد.از مزایای آن می توان به اندکی پرپشت تر شدن موها در صورت استفاده همزمان با FITاشاره نمود.از معایب آن نیز می توان به دوگانگی موها به دلیل تفاوت جنس موهای سر و بدن اشاره نمود.

روش کاشت مو با دستگاه (AHRS):
کاشت مو با دستگاه و یا Automated Hair Restoration Surgeryاستفاده از یک موتور دوران دهنده همانند آنچه در دندانپزشکی استفاده می شود برای پانچ کردن گرافت های پشت سر می باشد. ماهیت این روش نیز بر پایه روش FITمی باشد.از معایب آن می توان به آسیب و قطع شدن بیش از اندازه گرافت ها به دلیل عدم وجود ظرافت ، دقت و هوش انسانی در هنگام کار اشاره نمود.از مزایای آن می توان به افزایش سرعت عمل اشاره نمود.

تهیه تنظیم دکتر پارسا نوایی

منبع doctormaleki.com/

.

منبع : 3tia.ir