آکاایران: جوش ها هم ظاهر بسیار ناخوشایندی روی پوست ایجاد می کنند و هم ممکن است دردناک باشند. جوش های زیر پوستی ممکن است دردناک تر از جوش های دیگر باشند؛ زیرا در عمق پوست و نزدیک اعصاب قرار دارند. ما در اینجا مفیدترین کارها برای درمان جوشهای زیر پوستی را به تو یاد می دهیم.

همانند سایر انواع جوش ها، فعالیت بیش از حد غدد سباسه زیر پوست باعث ایجاد جوش های زیر پوستی می شود. این جوش ها معمولاً روی بینی، پشت گوش و جاهای دیگر صورت رشد می کنند. آنها به طور معمول قرمز رنگ و در اندازه های مختلف هستند و هیچ سری ندارند. بیشتر مواقع وسوسه می شویم که جوش های زیر پوستی را فشار دهیم؛ ولی نباید این کار را انجام دهیم؛ زیرا این کار خطر گسترش عفونت را افزایش خواهد دارد.

در ادامه، مفیدترین درمان جوشهای زیر پوستی را که نتیجه بخش و مؤثر هستند، می خوانی. ولی پیش از آن باید بدانی که رعایت بهداشت، داشتن رژیم غذایی سالم، خواب کافی و ورزش به جلوگیری از بروز جوش ها و درمان جوشهای زیر پوستی کمک می کند.

بعضی از روش های آسان و خانگی درمان جوشهای زیر پوستی را در ادامه این مقاله می خوانی.

"روش درمان سریع جوش زیر پوستی برای آغاز کردن صبح با پوستی صاف و فاقد جوش!" را اینجا بخوانید.

۱. کمپرس آب گرم: کمپرس آب گرم باعث افزایش گردش خون در پوست و بهبود جراحت و مشکلات پوستی می شود. برای این کار، یک پارچه تمیزی را در آب گرم قرار بده و چند دقیقه صبر کن. این کار را سه تا چهار بار در روز تکرار کن.

همچنین، می توانی یک کیسه چای گرم را روی جوش های زیر پوستی خود قرار دهی. تانن موجود در چای سیاه نیز به کاهش التهاب کمک می کند.

۲. روغن درخت چای: خواص ضد باکتری روغن درخت چای به کشتن باکتری هایی که موجب ایجاد جوش می شوند، کمک می کند و باعث جلوگیری از گسترش بیشتر آن ها می شود. همچنین، پوست را آرام می کند و روند درمان را سرعت می بخشد.

روغن درخت چای به عنوان یک پاک کننده عمل می کند و با نفوذ به عمق پوست، منافذ مسدود شده را باز می کند. مهم است که پیش از استفاده از این ماده روی پوست خود، آن را رقیق کنی. برای این کار، یک قسمت روغن درخت چای را با ۹ قسمت آب مخلوط کن. تکه ای پنبه را در این مخلوط بزن و آن را روی جوش های زیر پوستی خود قرار بده. ۱۰ دقیقه صبر کن و سپس پوستت را با آب گرم بشوی. برای درمان جوشهای زیر پوستی این کار را سه بار در روز تکرار کن. اگر پوست حساسی داری، می توانی روغن درخت چای را به جای آب با ژل آلوئه ورا رقیق کنی.

۳. عسل: عسل دارای مواد ضد عفونی کننده پوست است و همچنین، خواص ضد میکروبی دارد که با باکتری های عامل جوش های زیر پوستی مبارزه می کند. علاوه بر این، عسل به عنوان پاک کننده ملایم اما عمیق پوست عمل می کند.

برای درمان جوشهای زیر پوستی تکه ای پنبه را در عسل خالص بزن و آن را روی مناطق آسیب دیده پوست خود بمال. ۱۵ تا ۲۰ دقیقه صبر کن و سپس صورتت را با آب گرم بشوی. این کار را سه بار در روز انجام بده.

برای گرفتن نتایج بهتر در درمان جوشهای زیر پوستی می توانی یک قاشق غذاخوری سیب له شده را با یک قاشق غذاخوری عسل مخلوط کنی و آن را روی مناطق آسیب دیده پوست خود بمالی. ۱۰ دقیقه بعد پوست خود را با آب شست وشو بده. این کار را یک بار در روز انجام بده تا به طور مؤثری به درمان جوشهای زیر پوستی کمک کنی.

.

منبع : yasaman.com