آکاایران: آیا اهمیت پروتئین برای رشد موها را می دانی؟

آکاایران: از زمان کودکی به ما گفته می شد تا برای داشتن موهای پرپشت و بلند هر روز یک تخم مرغ بخوریم. آنهایی که به این توصیه گوش داده اند، موهای جذاب و زیبایی دارند. دلیل این امر هم پر بودن تخم مرغ از پروتئین بوده که برای موها ضروری است. اما چرا پروتئین برای موها انقدر ضروری است؟ در ادامه با اهمیت پروتئین برای رشد موها آشنا شو.

هر دانه از تارهای موی ما از ۸۸ تا ۹۰٪ پروتئینی به نام کراتین تشکیل شده است. در واقع، اگر بدانی حدود ۲۰٪ از کل بدن ما متشکل از پروتئین است، شگفت زده می شوی! به همین دلیل باید میزان مناسبی از پروتئین را در رژیم غذایی روزانه خود دریافت کنی تا مطمئن شوی موهایت رشد کافی خواهند داشت و فعالیت های بدنت هم به صورت طبیعی ادامه پیدا می کنند.

حالا اگر پروتئین کافی دریافت نکنی، چه اتفاقی می افتد؟ بدن به سادگی میزان پروتئین خود را جیره بندی کرده و آن را برای فعالیت های مهم تر مانند تولید هورمون ها، آنزیم ها و آنتی بادی ها صرف می کند. از آنجایی رشد و ترمیم بافت مو یکی از فعالیت های ضروری بدن نیست، ذخیره پروتئینی برای آن در نظر گرفته نمی شود. در نتیجه اگر کمبود پروتئین بدن تو مدت بیشتری طول بکشد، موهای خشک و شکننده ای خواهی داشت.

چرخه رشد مو هم نقش مهمی در میزان پروتئین مورد نیاز برای رشد دارد. در هر موقع ازا زمان، ۹۰٪ از موهایت در فاز رشد هستند که حدود ۳ تا ۵ سال ادامه دارد. پس از آن فاز متوسط است که حدود چند هفته طول می کشد، در نهایت نوبت فاز استراحت / ریزش است که در حین آن موهای قدیمی تر می ریزند.

کمبود پروتئین می تواند بخش زیادی از موهایت را به اجبار به فاز استراحت / ریزش ببرد که نتیجه آن ریزش مو بیش از حالت معمول خواهد بود.

پس حالا می دانی که اگر موهایت در اثر کمبود پروتئین می ریزند، باید چکار کنی. یکی از کارهای مهم برای جلوگیری از ریزش مو، پروتئین درمانی در سالن های زیبایی است.

"با بهترین میوه ها برای رشد موها آشنا شو!" را اینجا بخوانید.

.

منبع : yasaman.com