آکاایران: متخصصان پوست می گویند که ناخن ها از سلول های بسیار کوچکی تشکیل شده اند که عمدتاً از جنس کراتین هستند. اگر با میکروسکوپ نگاهی به ساختار ناخن ها بیندازیم، متوجه خواهیم شد که ظاهری شبیه لایه های سقف کاذب دارند. بنابراین، برای سفت شدن ناخن باید هم شرایط و هم تغذیه را در کنار هم در نظر بگیریم.

سلول های ناخن ها بسیار حساس هستند و قدرت جذب مواد آن ها حدوداً ۱۰ برابر پوست است. به همین دلیل است که هنگام حمام طولانی، ناخن ها بسیار نرم و شکننده می شوند.

ما در اینجا مهم ترین کارهایی را که باید برای سفت شدن ناخن خود انجام دهی، به تو گوشزد می کنیم. توجه داشته باش که نرمی بیش از حد ناخن ها یا رشد کند آن ها می تواند نشانه ای از یک مشکل سلامتی مانند کم خونی یا ناراحتی های تیروئید باشد.

برخی مواقع هم مشکلات ناخن به دلایلی مانند رژیم غذایی نامناسب، شیمی درمانی، کمبود پروتئین شدید و مزمن یا عوامل ارثی رخ می دهند. ولی اگر هیچ یک از این مشکلات را نداری، می توانی مطمئن باشی که مشکلات ناخن تو ناشی از یکی از سه عامل مهم زیر است.

برای سفت شدن ناخن خود از این سه مظنون اصلی دور باش تا سلامتی ناخن هایت را حفظ کنی.

"فواید آبلیمو برای ناخن و روش های استفاده از آن" را اینجا بخوانید.

قرار گرفتن در معرض آب: هنگامی که دست ها را می شویی، حمام می کنی یا حتی مانیکور انجام می دهی، آب جذب ناخن ها می شود که در نهایت، این آب از بین می رود. تغییر دائمی در میزان آب موجود در ناخن ها باعث انبساط و انقباض مداوم سلول های ناخن ها و تغییر اندازه مدام آن ها می شود. به همین دلیل نیز قرار گرفتن مداوم ناخن ها در معرض آب از سفت شدن ناخن مانع می شود.

تغییرات آب و هوا: با تغییر درجه حرارت در طول تابستان و زمستان، میزان رطوبت هوا نیز تغییر می کند. همان طور که درجه حرارت بدن نیاز به ثابت ماندن دارد، ناخن ها نیز برای سلامت خود نیاز به شرایط متعادل دمایی دارند.

قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی: قرار گرفتن ناخن ها در معرض مواد شیمیایی مانند استون باعث خشک و نازک شدن آن ها می شود. غیر از استون که رایج ترین ماده شیمیایی برای ناخن ها است، پاک کننده های غیر استونی نیز به ناخن ها آسیب می رسانند.

چگونه به سفت شدن ناخن کمک کنیم؟

خوشبختانه، حفاظت از ناخن ها در برابر عوامل آسیب رسانی که در بالا گفتیم، بسیار آسان است. برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض آب می توانی دستکش به دست کنی. در ضمن، از مواد ضدعفونی کننده دست حاوی الکل نیز استفاده نکن؛ چون آن ها ناخن ها را خشک می کنند. در عوض، می توانی دست های خود را با صابون های مرطوب کننده بشویی.

از سوی دیگر، کوتاه کردن ناخن ها برای به حداقل رساندن سطح تماس آن ها با آب و مواد شیمیایی می تواند به سفت شدن ناخن کمک کند. همچنین، باید بدانی که تنها مکمل دارای شواهد علمی برای حفظ سلامت ناخن ها، بیوتین است. با مصرف این مکمل، سفت شدن ناخن تقریباً ۶ ماه طول می کشد.

استفاده از روغن یا کرم برای جلوگیری از خشک شدن ناخن ها نیز از دیگر راه های رشد سریع ناخن و سفت شدن ناخن است.

.

منبع : yasaman.com