آکاایران: استفاده از لنز چشم نکات مهمی دارد که با رعایت نکردن باعث افسوس و برای خود و دیگران میشویم . این مطلب آموزشی را از دست ندهید . 

لنز چشمی کمک فراوانی به بیمارانی که مشکلات چشمی مبتلا بودند کرده است . همچنین کسانی که از لنز های رنگی برای زیبایی استفاده میکنند . در استفاده از هردو باید نکات و رعایت بهداشت را در بالاترین حد ممکن رعایت کرد تا مشکلات دیگری گریبان ما را نگرید . به نظر کسانی که از لنز رنگی استفاده میکندد توجه بیشتری دارا باشند که امار بسیاری بالایی از تقلبی و عدم استفاده صحیح باعث عارضه هایی شده است که فقط افسوس را پی دارد . توجه شما را به این مطلب آموزشی جلب می کنیم .

در درجه اول چه کسانی اجازه استفاده از لنز چشم را ندارند؟؟

. افرادی که مبتلا به چشم خشک هستند.

. افرادی که مکررا دچار عفونت چشمی از جمله تب خال چشم می شوند.

.افرادی که در آب و هوای خیلی خشک زندگی می کنند.

 

بحث بسیار مهم تمیز و ضد عفونی کردن لنز چشمی است که باید بسیار با وسواس و دقت انجام داد .

. وقتی لنز از روی چشم برداشته می شود، قبل از هرچیز لازم است تمیز گردد. لنزهای تماسی نرم بسیار ظریف هستند و باید با احتیاط و دقت دستکاری شوند وگرنه ممکن است آسیب ببینند.

دستهایتان را کاملا بشویید تا  جرم های آلوده را به چشمانتان وارد نکنید. از صابون های مرطوب کننده استفاده نکنید چون برای لنز شما خوب نیستند. دستهایتان را با حوله ای خشک کنید که پرز نداشته باشد.

 . ابتدا لنز یک چشم را خارج کنید با محلول مخصوص تمیز کنید تا مواد آرایشی شسته شود.  به هنگام به کارگیری محلول پاک کننده روی لنزهای تماسی نرم، لنز را به طور خطی (عقب و جلو) و نه دایره ای شکل بمالید. این کار باعث به حداقل رساندن احتمال پارگی و پریدگی لبه های نازک لنز می شود.

. از پاک کردن لبه های خارجی یعنی جایی که مواد زائد تجمع پیدا می کنند، اطمینان حاصل نمایید. به هنگام مالش جلو و عقب لنز انگشت شما باید از لبه لنز خارج شود و به کف دست برسد تا مطمئن شوید لنز کاملا پاک شده است. سپس لنز را برگردانید و این کار را روی سطح دیگر لنز تکرار نمایید. پس از تمیز کردن لنز آن را کاملا شستشو دهید.

. بلافاصله پس از پاک کردن لنزها هرکدام را به طور کامل با محلول ضدعفونی کننه بشوئید تا مواد زائد نرم شده برداشته شوند. سپس هرکدام را در فرورفتگی مناسب خود در محفظه قرار دهید. هنگامی که هر دو لنز را در محفظه نگهداری قرار دادید هرکدام از فرورفتگی ها را به اندازه کافی با محلول ضدعفونی کننده پرکنید به نحوی که سطح لنزها را بپوشاند. پوشیده شدن کامل لنزها با محلول را کنترل کنید.  تمام این مراحل را برای لنز چشم مقابل انجام دهید.

    هرگز به نوک ظرف محلولتان دست نزنید و آن را با هیچ سطحی مثل دست یا صورت تماس ندهید. هرگز لنزتان را زیر شیر آب نشوئید زیرا ممکن است آلوده شود. وسایل لنز تماسیتان را تمیز کنید خصوصا جای لنزتان را حتما با آب گرم تمیز بشوئید و در معرض هوا خشک کنید جای لنزتان را هر ماه ۱ مرتبه دور بیاندازید و از جالنزی نوین استفاده کنید تا ریسک عفونت کاهش یابد.

لنزتان را یک بار در روز تمیز کرده و ضدعفونی کنید تا هم چشمتان سالمتر باشد و هم با لنز راحتتر باشید.  هرگز لنز خود را به دیگران جهت استفاده قرض ندهید زیرا از این طریق علاوه بر خطر آلودگی لنز احتمال انتقال بیماریهای عفونی جدی مانند هپاتیت و ایدز وجود دارد.

.

منبع : banookade.ir