آکاایران: ناخن ها از لایه های پروتئین سخت به نام کراتین ساخته شده اند و وضعیت آن ها، یکی از شاخص های مهم سلامت کلی بدن ما است. ناخن های سالم باید صاف و محکم باشند؛ فاقد هیچ گونه شیار یا تغییر رنگ. اگر می خواهی همیشه ناخن های دلپذیر و محکم داشته باشی، اسرار آن را از زبان ما بشنو.

روش های ساده زیادی برای مراقبت از ناخن وجود دارند که باعث می شوند ناخن های دلپذیر و محکم داشته باشیم. در اینجا این نکته ها را بخوان تا برای داشتن ناخن های دلپذیر و محکم به تو کمک کنند.

در حال حاضر، هیچ روش علمی اثبات شده ای برای رشد سریع ناخن ها موجود نیست؛ اما مراقبت از بدن از طریق تغذیه مناسب و به کار گرفتن راهنمایی های زیر کمک می کند که ناخن های دلپذیر و محکم با رشد مناسب داشته باشی.

"فواید آبلیمو برای ناخن و روش های استفاده از آن" را اینجا بخوانید.

۱. بیوتین مصرف کن: بیوتین، نوع مهمی از ویتامین B است که بدن را قادر می سازد غذا را به انرژی تبدیل کند. همچنین، به عنوان مکملی برای تقویت مو و ناخن ها شناخته می شود.

مطالعات نشان می دهد که مصرف مکمل بیوتین در روز می تواند باعث تقویت ناخن ها شود. برخی از دانشمندان می گویند مصرف روزانه دوز ۲/۵ میلی گرم بیوتین می تواند باعث افزایش استحکام ناخن ها در عرض چند هفته شود. بیوتین در این خوراکی ها یافت می شود: تخم مرغ پخته، ساردین، آجیل، غلات کامل، سویا و انواع لوبیا، گل کلم، موز و قارچ.

۲. از سفت کننده های ناخن کمک بگیر: نرمی ناخن ها آنها را بیشتر در معرض شکستگی قرار می دهد. به منظور جلوگیری از شکستن ناخن ها، متخصصان معمولاً توصیه می کنند که از مواد سفت کننده ناخن استفاده کنیم.

استفاده از مواد سفت کننده ناخن برای تقویت ناخن ها و جلوگیری از شکستن آنها در کوتاه مدت مفید است. با این حال، کارشناسان می گویند که استفاده طولانی مدت از سفت کننده های ناخن می تواند گاهی ناخن ها را ضعیف تر کند و آنها را در معرض شکستگی قرار دهد.

۳. از چسب ناخن و لاک های حاوی مواد سمی استفاده نکن: محققان دریافته اند که استفاده منظم از چسب برای قرار دادن ناخن های مصنوعی می تواند ناخن ها را ضعیف کند و آنها را در معرض شکستن قرار دهد.

۴. با روش های ساده از ناخن های خود مراقبت کن: مراقبت از ناخن ها می تواند به استحکام و افزایش رشد آنها کمک کند. برخی از راه های ساده مراقبت از ناخن ها برای داشتن ناخن های دلپذیر و محکم عبارتند از: خشک و تمیز نگه داشتن ناخن ها، مرطوب کردن دست ها و ناخن ها با یک لوسیون، پرهیز از به کار بردن ناخن ها برای انجام کارهای سخت یا کوتاه کردن بیش از حد آنها.

در پایان بد نیست با نشانه های رایج بروز مشکل در سلامتی ناخن ها آشنا شوی تا همیشه ناخن های دلپذیر و محکم داشته باشی: تغییر رنگ، تغییر در ضخامت یا شکل، جدا شدن ناخن از پوست اطراف آن، خونریزی، تورم یا درد و رشد آهسته. این مشکلات می توانند نشانه بیماری یا کمبودهای تغذیه ای باشند یا بر اثر مصرف برخی داروها بروز کنند.

.

منبع : yasaman.com