آکاایران: فرو رفتگى پوست صورت( اسکار) بدنبال بهبود جوش عارضه مهمى است که گریبانگیر بسیارى از نوجوانان و جوانان میشود .تاثیر منفى که این اسکارها در روابط اجتماعى میگذارد بر هیچکس پوشیده نیست . معمولا داروهاى موضعى و خوراکى تاثیرى بر بهبودى آن ندارند.

اسکارآکنه اگر سطحی باشد ، با روشهای لیزری مانند لیزر فرکشنال co2 ، به تنهایی قابل بهبود است ، ولی در صورت عمیق بودن فرورفتگیها لیزر فرکشنال co2 در جلسات اولیه نتیجه مطلوبی نمیدهد و باعث میشود فرد احساس ناامیدی کند. از آنجا که عامل اصلی فرورفتگی پوست، درمحل جوشگاه های آکنه ، چسبندگی و فیبروز زیر آنست که موجب کشیده شدن پوست به داخل و فرورفتن آن میگردد، آزادسازی این چسبندگی ها بخش مهم و ضروری برای درمان اینگونه ضایعات پوستی می باشد.

با  آزادکردن چسبندگی های بین پوست و بافت 'همبند زیرین آن ،پوست از بافت زیرین جدا میشود و سبب آزاد شدن پوست میشود و بلافاصله پوست صافتر و یکدست تر بنظر میرسد . بدلیل  زخم و التهابی که بدنبال ساب سیژن در زیر پوست ایجاد میشود ، پروسه ترمیم شروع شده و کلاژن سازی و بافت سازی زیر اسکارها سبب پر شدن تورفتگیها میگردد.ساب سیژن روشی است که برای درمان فرورفتگی جوشگاه ( اسکار ) های عمیق ناشی از جوشهای جوانی ( آکنه ) کاربرد دارد .

روشهای انجام ساب سیژن

قبلا برای انجام ساب سیژن ،از سوزن  مخصوصی که شبیه نیزه بوده (سوزن نوکور) استفاده میشد .پس از تزریق بیحسی و بیحس کردن پوست ، پزشک با واردکردن آن به زیر پوست و حرکت رفت و برگشتی تکراری  بصورت افقی موازی با سطح پوست ، اقدام به بریدن و پاره کردن بافتهای فیبروتیک و چسبندگی ها میکرد که  بعضاً ایجاد خونریزی و هماتوم هم می کرد.

* کبودی شدید صورت

* دوره نقاهت طولانی تر

* ایجاد جوشگاه های نوین ناشی از ورود خود سوزن نوکور

* درد نسبتاً زیاد و گاهی تشدید فرورفتگی و چسبندگی  بیشتر
* وحتی  لک و تیرگیخیلی مورد توجه قرار نگرفت

آکاایران: ساب سیژن ( subcision )

اخیرآ ، بجای سوزن نوکور از کانولای مخصوصی  استفاده میشود، که نوک آن تیز نمیباشد ، طول آن بلند است و  بر خلاف سوزن نوکور ، فقط از طریق یک یا دو نقطه وارد پوست میشود ، بنابراین احتمالا آسیب عروقی و خونریزی بسیار کمتر خواهد بود و بنابراین دوره نقاهت آن کوتاهتر و کبودی ناشی از ساب سیژن نیز کمتر خواهد بود . این روش تحول اساسی در درمان جای جوش، جای زخمهای وسیع نظیر سالک، چین و چروک های عمیق صورت نظیر خط خنده و خط اخم و....، جوانسازی پوست در پوستهای مسن ایجاد کرده است.

این تکنیک،علاوه براینکه معایب و محدودیتهای روش مرسوم (بااستفاده ازسوزن نوکور) راندارد،

مزایای متعددی به شرح ذیل دارد:

نتایج درمانی عالی

امکان استفاده درهمه تیپ های پوستی

مدت زمان نقاهت کوتاه ( ٣ -٢ روز )

قابلیت انجام درهمه ی فصول و عدم محدودیت ازنظرمواجهه باآفتاب

و امکان استفاده ی همزمان از پیلینگ شیمیایی و لیزرفرکشنال co2  یا RF فرکشنال ومیکرودرم ابریژن دریک جلسه بصورت همزمان
همانطور که قید شد، ساب سیژن  را میتوان همزمان با پیلینگ شیمیایی قوی ،  و لیزر فرکشنال انجام داد تا نتایج به مراتب بهتری بدست آورد. درصد بهبودی در این روش ترکیبی میتواند از ٤٠٪ تا ٧٠٪ در یک جلسه باشد .معمولا هر چه اسکارها عمیق تر باشد احتمال نیاز به تکرار ساب سیژن بیشتر است . فواصل جلسات نباید از یک ماه کمتر باشد تا پوست زمان برای ترمیم داشته باشد.

  
چه افرادی کاندید مناسب برای ساب سیژن هستند ؟

افراد مبتلا به جوشگاه های عمیق آکنه

افراد با چین نازولبیال ( خط خنده ) عمیق

افراد مسن با چین وچروک های واضح وآسیب های ناشی ازآفتاب

افراد با جوشگاه( اسکار ) های وسیع فرورفته

.

منبع : webgardha.com