آکاایران: علت این آسیب دیدگی موها، این است که بیشتر ما موهای خود را با همان شکل و حالتی که هستند، نمی پذیریم و سعی می کنیم شکل و حالتشان را تغییر دهیم. فر زدن موهای صاف یا صاف کردن موهای فر از اقدام هایی است که باعث شکستن پیوندهای گوگردی موها می شود و در نتیجه موها قدرت خود را از دست می دهند و به راحتی می شکنند. بازگشت قدرت موها ممکن نیست و آسیب وارد شده به ساقه مو دایمی خواهد بود. وقتی مویی آسیب دید و جدار آن شکست، دیگر نمی توان آن را ترمیم کرد. در برخورد با موهای آسیب دیده نباید اجازه دهیم آسیب دیدگی بیشتر شود و باید آنها را به بهترین نحونگه داریم که دچار ریزش نشوند تا موهای جدید جایگزینشان شوند.

 

توصیه می کنم این خانم از انجام اقدام هایی که باعث صدمه به موها می شود، بپرهیزند؛ از شامپوهای ملایم برای شستشوی موها استفاده کنند؛ دفعات شستشو را تا حد امکان کاهش دهند و پس از شامپو زدن، از مواد نرم کننده مو و لوسیون ها و روغن های چرب کننده مو استفاده کنند. بهترین مواد نرم کننده، حاوی پروتئین های تجزیه شده (یعنی اسید های آمینه) هستند. برای خشک کردن این مو ها نباید از سشوار استفاده کرد مگر اینکه این کار با درجه کم و فاصله زیاد انجام شود. موی آسیب دیده را نباید ماساژ داد یا زیاد برس کشید. نباید آنها را با شانه های پلاستیکی که دارای جدار برنده هستند یا برس های فلزی نوک تیز که باعث خراش موها می شوند، شانه زد. بستن موها یا بافتن آنها در حالی که محکم کشیده شده اند، بسیار زیانبار است.

 

برای موخوره یا چند شاخه شدن انتهای موها که بسیار هم شایع است و بیشتر در مو های بلند ایجاد می شود، درمان جدی ای موجود نیست. موخوره در واقع نوعی شکستگی ساقه مو است که در اثر دستکاری زیاد موها ایجاد می شود. از علل مهم موخوره برس یا شانه کشیدن شدید و محکم موهایی است که در هم فرو رفته اند. وقتی موخوره ایجاد می شود، امکان ترمیم آن موجود نیست. در واقع نوک موها را که چند رشته شده است، نمی توان مجددا به هم چسباند. برخی از حالت دهنده های حاوی پروتئین های هیدرولیزه ممکن است موی دچار موخوره را به طور موقت تا حدودی ترمیم کنند اما پس از گذشت چند ساعت یا بعد از شستن موها، دوباره اثر آنها برطرف می شود. تنها راه درمان موخوره آن است که موها را از بالای قسمتی که دچار موخوره شده است، کوتاه کنیم. این کار باعث می شود شکاف ایجاد شده در نوک مو به سمت ریشه مو حرکت نکند و وضعیت بدتر شود. از آنجا که بلند بودن موها هم در ایجاد موخوره نقش دارد، افرادی که زیاد دچار موخوره می شوند، بهتر است موهای خود را مرتب کوتاه کنند.

 

در آخر توصیه می کنم به هیچ وجه موهایتان را تحت کشش قرار ندهید، مثلا آنها را محکم نبندید (مثل مدل دم اسبی) یا محکم نبافید زیرا این کار علاوه بر آسیب رساندن به ساقه مو، می تواند باعث ریزش مو از ریشه آن شود که در صورت تکرار به طاسی دایمی آن ناحیه منجر می شود. یکی دیگر از مهم ترین علل فرسودگی موها تماس طولانی مدت با نور خورشید است. تابش اشعه خورشید باعث ایجاد رادیکال های آزاد در ساقه مو می شود که شبکه پروتئینی را تغییر می دهند و باعث خراب تر شدن موها می شوند. سعی کنید وقتی در معرض آفتاب هستید موها را خوب بپوشانید و از شنا در آب های استخر که آب آن حاوی کلر زیادی است و می تواند به موها آسیب برساند و آنها را خشک و زبر کند، بپرهیزید.

 

دلیل موخوره و روش درمان آن دلیل موخوره و روش درمان آن

راه های درمان موخوره با ماسک طبیعی :

1 – موز و عسل
با ماسک طبیعی موز و عسل، موخوره تان را کم کنید! پوست یک موز را بکنید و لهش کنید، کمی هم عسل به آن اضافه کنید. برای دریافت نتیجه ی بهتر، کمی هم شیر به آن اضافه کنید تا خمیر نرمی بدست بیاید.

حالا ماسک را روی پوست سرتان بمالید و حدود ۲۰ دقیقه، یا تا زمانی که ماسک خشک شود صبر کنید. سپس سرتان را با شامپوی همیشگی تان بشویید. این راه درمان خانگی، باید در حدود ۲ هفته موخوره ی شما را کمتر کند.

2 – پاپایا و ماست
پاپایا به طور منحصر بفردی موهای شما را مرطوب و نرم می کند. یک پاپایای کامل را در کاسه ای له کنید و به آن نصف فنجان ماست بیفزایید. به خوبی مخلوطتان را هم بزنید و به پوست سرتان بمالید. اجازه دهید که ماسک، حدود ۲۰ دقیقه روی سرتان بماند.

برای نتیجه ی بهتر، سرتان را با آب ولرم بشویید. این ماسک طبیعی نه تنها موخوره شما را کاهش می دهد، بلکه بعنوان نرم کننده هم برایتان کار خواهد کرد.

(پاپایا میوه ای طالبی سان است که در نواحی گرمسیری رشد می کند. در صورتی که به پاپایا دسترسی ندارید، می تواند انبه را جایگزین کنید.)

3 – آووکادو و بادام
آووکادو هم یک نرم کننده ی طبیعی برای موهاست. همچنین برای موخوره هم عالی است. مقداری از گوشت آووکادو را له کنید و کمی روغن بادام به آن بیفزایید. خمیر بدست آمده را به موهایتان بمالید و حدود ۳۰ دقیقه، یا تا زمانی که خمیر خشک شود صبر کنید.

حالا با یک شامپوی ملایم، موهایتان را بشویید. اگر هر هفته از این خمیر روی موهایتان استفاده کنید، شاهد کاهش موخوره و شکنندگی موهایتان خواهید بود.

4 – تخم مرغ و پرتقال
شاید استفاده از تخم مرغ روی موها کمی کثیف کاری داشته باشد، اما نتایجش عالی است! ماسک طبیعی تخم مرغ، هم موخوره را کاهش می دهد و هم موهایتان را نرم می کند. دو تخم مرغ را بشکنید و کمی هم آب پرتقال به آن بیفزایید تا حالت خمیری به خود بگیرد. حالا این خمیر را به موها یا به انتهای تار موهایتان بمالید.

سپس موهایتان را با یک کلاه مخصوص حمام بپوشانید، تا بوی تخم مرغ اذیتتان نکند. حدود ۳۰ دقیقه صبر کنید و بعد با شامپوی همیشگی تان، سرتان را بشویید. این راه درمانی حتی می تواند موهای خشک را نیز درمان کند.

5 – دانه شنبلیله و ماست
مقداری دانه ی شنبلیله را به مدت ۱ ساعت در آب بخیسانید. حالا دانه ها را با کمی آب آسیاب کنید تا خمیری بدست بیاید. مقداری هم ماست و آب لیموترش به مخلوطتان بیفزایید تا ماسکتان ساخته شود. حالا این ماسک را به موها و پوست سرتان بمالید.

موهایتان را با کلاه مخصوص حمام بپوشانید و ۳۰ دقیقه ای صبر کنید. سپس موهایتان را با شامپو بشویید. این ماسک، حتی می تواند خشکی موها ناشی از آلودگی هوا را نیز بهبود بخشد.

6 – روغن کرچک و رزماری

رزماری گیاهی است که برای جلوگیری از آسیب دیدن مو بخاطر موخوره کمک شایانی می کند. شما می توانید توسط روغن کرچک و رزماری ماسکی طبیعی به همین منظور بسازید.

عصاره ی گیاه رزماری را بهمراه مقداری آب حدود ۱۰ دقیقه بجوشانید. هنگامی که این جوشانده خنک شد، از صافی ردش کنید و در کاسه بریزیدش.

حالا مقداری روغن کرچک درون کاسه بریزید. این ترکیب را بخوبی مخلوط نمایید و به موها و پوست سرتان بمالید. این ماسک عالی، در کمترین زمان ممکن مشکل موخور ه ی شما را کاهش خواهد داد.

 

.

منبع : taknaz.ir